AKTUALNOŚCI

Mieszkańcy pytają?  Burmistrz Odpowiada!


Szanowni Mieszkańcy,
 
wszelkie e-maile zawierające prośby o interwencję będą przekazywane do odpowiednich służb. Nie będą one jednak zamieszczane w niniejszym dziale.
Ponadto wiadomości nie zawierające w swej treści pytania pozostaną bez odpowiedzi.

  

 


Uwaga:
Wszystkie pytania zawierające treści nawołujące do nienawiści; ksenofobiczne, rasistowskie, antysemickie, homofobiczne i jakiekolwiek inne godzące w dobre imię osób trzecich, będą ignorowane przez administratora strony oraz zgłaszane odpowiednim organom ścigania. Ponadto na pytania polityczne, dotyczące kamapanii wyborczej nie będą udzielanae odpowiedzi
i nie będą one publikowane.

PYTANIE 2411:  Imię/NICK: Ania

19.11.2018  

Dzień dobry, chciałem zapytać dlaczego na stronie Świebodzic nie pojawiła się żadna wzmianka o uroczystości organizowanej przez Klub REKIN 100 Basenów na 100-lecie Niepodległości??? Chciałem zaznaczyć, że impreza była organizowana pod patronatem Burmistrza Świebodzice i aktywnie w organizację zaangażował się Wydział Promocji Miasta. Dlaczego na stronie opisuje się tylko wybrane imprezy i jakie jest kryterium przy wyborze imprezy, która jest opisywana????
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani/ Szanowny Panie

zapowiedź dotycząca wydarzeń organizowanych w naszym mieście w ramach obchodów 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w formie plakatu jak i zapowiedzi pisemnej, ukazała się zarówno na stronie internetowej miasta, jak i w Gazecie Świebodzickiej oraz profilu społecznościowym.

Relacja z wydarzeń dotyczyła przede wszystkim obchodów oficjalnych, czyli mszy świętej wraz ze złożeniem wiązanek pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pokazu patriotycznego w Rynku. Były to największe wydarzenia związane z uczczeniem rocznicy w Świebodzicach, z udziałem największej liczby mieszkańców, stąd naturalnym jest, iż to właśnie one znalazły się w relacji z obchodów.

Nie dysponujemy materiałem fotograficznym z wydarzenia sportowego, o którym Pani wspomniała, ale oczywiście jeśli organizatorzy go dostarczą, z pewnością relacja z wydarzeń zostanie uzupełniona.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2410:  Imię/NICK: Krzysztof

15.11.2018  

Czy można prosić o założenie jakiegoś linku na stronie swiebodzice.pl gdzie byłby dostęp do rozgrywek II ligi piłki ręcznej kobiet, gdzie można by na bieżąco śledzić wyniki, tabelę i terminarz rozgrywek?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Krzysztofie,

Uzyskałem informację od MKS Victoria Świebodzice, że trwają prace związane z przebudową strony internetowej klubu. Po uruchomieniu nowej strony będą pojawiały się na niej także wyniki rozgrywek piłki ręcznej. Link do strony będzie dostępny na portalu miejskim www.swiebodzice.pl

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2409:  Imię/NICK: Mieszkaniec

15.11.2018  

Witam Panie burmistrzu. Odnośnie odpowiedzi na pytanie nr. 2401 buk o którym pisałem zaczął usychać właśnie po tgz. rewitalizacji. A w parku zostały wycięte drzewa które były pomnikami przyrody. Mam kilka zdjęć tych właśnie drzew tuż przed skończeniu wycinki. Pozdrawiam.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

ponownie informuję że drzewo gatunku buk rosnące przy ul. Piłsudskiego przy murach obronnych zostało wycięte, ponieważ według oceny dendrologa drzewo weszło już w bardzo zaawansowaną fazę senilną (starczą). Dendrolog stwierdził wyraźne oznaki zaniku witalności i wchodzenia drzewa w fazę zamierania. Jest to proces naturalny (wiek), postępujący i nieodwracalny. Natomiast odnośnie drzew rosnących w Parku Miejskim informuję, że w okresie ostatnich dwóch lat nie były wycinane w Parku żadne drzewa będące pomnikami przyrody.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2408:  Imię/NICK: Bogusław

15.11.2018  

Szanowny Panie Burmistrzu!
Na podstawie informacji dotyczącej zwiększenia liczby miejsc parkingowych przy świebodzickim Centrum Przesiadkowym z 8 października, mam pytanie dotyczące topoli rosnących w pobliżu.
Są to drzewa bardzo wiekowe w liczbie 4 sztuk, smukłe i z widocznym defektami korony. Jedna z tego rzędu drzew już kilka lat temu przewróciła się na tory blokując na blisko dobę ruch kolejowy, więc pozostałym drzewom z tej serii trudno zaufać co do stabilności. Czy nie należałoby profilaktycznie wyciąć tych drzew w trakcie budowy parkingu zanim zaczną stanowić zagrożenie dla parkujących pojazdów?

Pozdrawiam Pana Burmistrza.

  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Bogusławie,

Informuję, że teren na którym obecnie powstają dodatkowe miejsca parkingowe jest własnością PKP. Gmina Świebodzice ma w chwili obecnej podpisaną umowę najmu. Natomiast teren, na którym rosną przedmiotowe drzewa jest własnością PKP i nie jest objęty przedmiotową umową najmu, a zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt.1ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 poz 1614 tj.) usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego na wniosek posiadacza nieruchomości, za zgodą właściciela tejże nieruchomości.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2407:  Imię/NICK: Agnieszka

14.11.2018  

To nie pytanie ale gratulacje za wspaniały efekt efekt z rynku z okazji dnia niepodległości mieszkańcy zachwyceni i czemu tak krótko.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Agnieszko,

jest mi niezmiernie miło,że pokaz podobał się Pani oraz wielu mieszkańcom Świebodzic. Uważam, że czas pokazu był optymalny, dostosowany do warunków atmosferycznych.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2406:  Imię/NICK: Małgorzata

25.10.2018  

Sz. Panie Burmistrzu
Jak się udało spotkanie z dietetykiem w Klubie Seniora 24 października? Czy frekwencja dopisała? Pytam dlatego, że informację na stronie zamieszczono w dniu spotkania. Plakatów na Osiedlu Piastowskim nie widziałam. Prawie codziennie przeglądam miejską stronę, ale w tym przypadku nie miałam szans, aby w tym spotkaniu uczestniczyć. Mam nadzieję, że była to jednorazowa "wpadka" Wydziału Promocji. Pozdrawiam.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Małgorzato,

z informacji jaką uzyskałem od Stowarzyszenia Senior=Aktywny Obywatel wiem, że spotkanie z dietetykiem w Klubie Seniora było bardzo udane i owocne. Uczestniczyło w nim około czterdziestu osób (zdjęcie ze spotkania zamieszczone jest na profilu facebook Miasto Świebodzice). Organizatorem spotkania było w.w Stowarzyszenie, które zajmowało się promocją tego wydarzenia, a nie Wydział Promocji. Informacja o spotkaniu była umieszczona na portalu miejskim www.swiebodzice.pl od momentu, kiedy otrzymaliśmy informację o tym wydarzeniu (ruchoma cześć strony z zapowiedziami imprez, wydarzeń), ponadto trzykrotnie przekazywaliśmy informację za pośrednictwem facebooka, w dniach: 19, 23 i 24 października.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2405:  Imię/NICK: Janek

25.10.2018  

Panie burmistrzu pytanie aktualne temat wybory.Jeśli stało się,że w Świebodzicach doszło do 2 tury wyborów to czy teraz znajdzie pan czas na debatę ze swoim kontrkandydatem ?
Moim zdaniem mieszkańcy chętnie wzięliby udział w takiej debacie.Jest wiele pytań odnośnie przyszło ści i rozwoju miasta.Ciekawi mnie jak obaj kandydaci zapatrują się na straż miejską, że jest potrzebna czy do likwidacji.Jaki plan zagospodarowania terenu, czy bedą działki budowlane zarówno pod domki jedno jak i wielorodzinne ? Etcetera etcetera.Czy przystąpi pan do debaty ? Czy podejdzie pan lekceważąco do wyborców ? Czy to pytanie wogóle zostanie tu pokazane ?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Janku,

Zawsze byłem i nadal jestem gotów do debaty z kandydatami, ale z udziałem Mieszkańców. Spotkanie towarzyskie kilku osób (jak to proponowała jedna z gazet) nie jest formułą jaką można akceptować. I to zarówno przez szacunek dla wyborców jak i dla adwersarzy. Wiem, że trwają przygotowania do debaty obu kandydatów do Urzędu Burmistrza z udziałem Mieszkańców w której chętnie wezmę udział i do której zapraszam.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2404:  Imię/NICK: Jakub

23.10.2018  

Dzień dobry panie burmistrzu, czy będzie realizowana kolejna kadencja Młodzieżowej Rady Miasta? Pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Jakubie,

Planowane są wybory do Młodzieżowej Rady Miasta.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2403:  Imię/NICK:  wyborca

19.10.2018  

to proszę upublikowac te umowe!!! z tauronem
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Pani/ Szanowny Panie,

Umowa jest w posiadaniu komitetu wyborczego oraz firmy. To te podmioty mogą ewentualnie udostępniać jej treść.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2402:  Imię/NICK:  Mieszkaniec

18.10.2018  

Panie burmistrzu dlaczego wasze plakaty wiszą na słupach przecież jako radni niedawno zabroniliscie wieszać jakichkolwiek plakatów na słupach i drzewach kto wam na to pozwolił ??? Sami sobie pozwoliliscie ??
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani/ Szanowny Panie,

Informuję, że KWW Bogdana Kożuchowicza zawarł stosowną umowę z firmą Tauron na zawieszenie plakatów. Komitet otrzymał zezwolenie na wykorzystanie słupów oświetlenia ulicznego na określonych zasadach. Wszystko jest uzgodnione i uregulowane finansowo.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2401:  Imię/NICK:  Mieszkaniec

17.10.2018  

Witam Panie burmistrzu. Dlaczego w Świebodzicach zamiast polityki niskiej emisji CO2 Wprowadzono politykę niskiej emisji TLENU? Poprzez niszczenie drzewostanu. Np. Piękny buk przy ul. Piłsudskiego jeden z 3 czerwonolistnych i jeden z największych przy okazji tgz. rewitalizacji murów obronnych uszkodzone korzenie i już po 2 latach do wycinki, w parku miejskim wycinka pięknych drzew pomników przyrody i przycinanie niepotrzebne gałęzi aby uschły i łatwiej było wyciąć pod pretekstem zagrożenia życia  Co to za polityka? Gdzie ochrona środowiska?

Pozdrawiam.

  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Pani/szanowny Panie,

informuję, że drzewo gatunku buk rosnące przy ul. Piłsudskiego przy murach obronnych zostało wycięte, ponieważ było drzewem całkowicie uschniętym i stwarzało zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, a także mienia znajdującego się w pobliżu. Według oceny dendrologa drzewo gatunku buk pospolity forma czerwono-listna, o które Pani/Pan pyta, weszło już w bardzo zaawansowaną fazę senilną (starczą). Dendrolog stwierdził wyraźne oznaki zaniku witalności i wchodzenia drzewa w fazę zamierania. Jest to proces naturalny (wiek), postępujący i nieodwracalny. Natomiast odnośnie drzew rosnących w Parku Miejskim informuję, że nie zostało wycięte żadne drzewo będące pomnikiem przyrody. Natomiast przycinka drzew była konieczna, ze względu na fakt, że drzewa posiadały liczny posusz, który stwarzał zagrożenie dla życia ludzi spacerujących po Parku Miejskim. Jednocześnie informuję, że osoba która dokonywała przycinki tych drzew posiada certyfikat European Treeworker, ponadto jest inspektorem ds. drzew, a także jest mgr inż. Ogrodnictwa, a więc posiada odpowiednie kwalifikacje.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2400:  Imię/NICK:  Andrzej

17.10.2018  

Panie Burmistrzu w Świebodzicach zostały przeprowadzone konsultacje społeczne związane z proponowaną nową komunikacją miejską. Osobiście wysłałem swoje uwagi i bardzo jestem zainteresowany tym jaki oddźwięk miały uwagi mieszkańców na podjęte decyzje w tej sprawie.
Gdzie można znaleźć jakiekolwiek sprawozdanie i wnioski z przeprowadzonych konsultacji społecznych.

Pozdrawiam.

  
ODPOWIEDŹ
 

Szanowny Panie Andrzeju

Zostały uwzględnione wszystkie uwagi, które mieszkańcy składali odnośnie rozwoju oferty przewozowej komunikacji miejskiej w Świebodzicach. Po przeanalizowaniu Państwa uwag największe zmiany to: linia numer 2 z dzielnicy Ciernie będzie dojeżdżała ul. Wałbrzyską w okolice szpitala, cmentarza oraz marketów Biedronka i Tesco. Całkowicie zostanie zlikwidowany przejazd ul. Metalowców, Skłodowskiej oraz Browarową. Kurs Ciernie - Pełcznica - Ciernie (wraz z przesiadką tam i z powrotem) powinien trwać nie dłużej niż 80 minut, obecnie to około 90 min (wyliczenie firmy projektującej wskazują na 78 minut). Ponadto informuję, iż rozkłady jazdy będą skoordynowane z rozkładami jazdy pociągów jak i pozostałymi liniami komunikacji miejskiej. Obecnie trwają prace nad zmianą wizualizacji przebiegu poszczególnych linii komunikacji miejskiej oraz nad rozkładami jazdy. Jak prace zostaną ukończone, to kolejny raz przeprowadzimy konsultacje społeczne i przedstawimy Państwu propozycje przebiegu tras.
Opracowania powinny być gotowe w przyszłym tygodniu. Zaraz po ich otrzymaniu przekażemy Państwu taką informację za pośrednictwem strony www.swiebodzice.pl oraz Gazety Świebodzickiej. Pragnę też nadmienić, że Państwa uwagi można składać na każdym etapie prac/konsultacji, również będzie można jeszcze zgłaszać uwagi po wdrożeniu nowych linii, gdy wszyscy zobaczymy jak w rzeczywistości one funkcjonują

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2399:  Imię/NICK:  Natalia

16.10.2018  

Szanowny Panie Burmistrzu, przykro mi, że w tym roku nie będzie jarmarku bożonarodzeniowego - wielka strata! Chciałabym zapytać, czy miasto planuję coś w zamian? Moje drugie pytanie dotyczy nowej budowli nieopodal stacji paliw Orlen w kierunku Dobromierza, a mianowicie co jest tam budowane ?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowana Pani Natalio,

Dziękuję za Pani pozytywną opinię w sprawie Jarmarku Bożonarodzeniowego. Impreza przedświąteczna nie została wykluczona na stałe, być może w przyszłym roku powróci do kalendarza świebodzickich wydarzeń. W zamian za Jarmark Bożonarodzeniowy nie jest zaplanowana inna impreza. Odnosząc się do drugiego pytania informuję, że powstaje we wskazanym przez Panią miejscu budynek Zboru Świadków Jehowy.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2398:  Imię/NICK:  Mieszkaniec

11.10.2018  

Panie Burmistrzu czy może Pan zadziałać jeśli chodzi o oświetlenie? Dotyczy to lamp, które nie świecą obok Sp. Mieszkaniowej w Świebodzicach. Mam myśli oświetlenie przy nowych garażach obok działek pod Relax. Proszę o odpowiedź.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Pani/Szanowny Panie,

teren stanowiący obecnie drogę dojazdową do prywatnych garaży przy ul. Mieszka I a
w przeszłości oświetlany przez wyłączone z użytkowania lampy, nie jest własnością Gminy Świebodzice. Właścicielem jest Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świebodzicach i do właściciela należy decyzja o ewentualnym oświetleniu tego obszaru.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2397:  Imię/NICK:  Anka

11.10.2018  

Witam , czy któryś z pracowników odpowiedzialnych za Park Miejski może wieczorem przejść się po nim i zobaczyć gdzie są przepalone żarówki? Park jest bardzo dobrze oświetlony w niektórych miejscach aż za bardzo jednak w ważnym punkcie parku - okolice siłowi zewnętrznej, ostatnio
naliczyłam 7 żarówek przepalonych, ludzie ćwiczą wieczorami i tam jest ciemno,.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani,

w ramach umowy na eksploatację oświetlenia drogowego TAURON Dystrybucja S.A. wymieni niesprawne źródła światła w Parku Miejskim.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2396:  Imię/NICK:   Bartek

11.10.2018  

Panie Burmistrzu. Ulica Moniuszki w okresie wakacyjnym i jesiennym jest oblegana przez samochody zwiedzających zamek Książ blokując czasem bramy wjazdowe na posesję czy jest możliwość postawienia znaku zakaz parkowania  (nie dotyczy mieszkańców). Kilka razy zdarzyło mi się mieć zablokowaną bramę wjazdową po wezwania straży miejskiej uzyskałem informację że nic nie mogą zrobić
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Bartku,

Pana pytanie traktujemy jako wniosek, który będzie poddany analizie przez Wydział Infrastruktury Technicznej Urzędu Miejskiego w Świebodzicach, celem ewentualnego wprowadzenia zmiany organizacji ruchu w tym rejonie miasta.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2395:  Imię/NICK:   Mieszkaniec

10.10.2018  

Witam mam pytanie mam zamiar starać się o mieszkanie i moje pytanie jest takie, czy komisja przychodzi do mieszkania gdzie osoba jest zameldowania, czy do mieszkania gdzie obecnie mieszka?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Pani/ Szanowny Panie,

Komisja Mieszkaniowa Rady Miejskiej w Świebodzicach sprawdza warunki mieszkaniowe w miejscu zameldowania oraz w miejscu faktycznego zamieszkiwania.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2394:  Imię/NICK:   Zmartwiona

10.10.2018  

Dzień dobry.
Zwracam się z zapytaniem do Pana Burmistrza w sprawie Mieszkań socjalnych/komunalnych w jaki sposób można się ubiegać o takie mieszkanie, jakie jest kryterium gdy osoba ubiegająca się jest bez meldunku, gdyż władze miasta nie chcą udzielić go rodzinie z ciężka sytuacją w jakiej się znaleźli z dwójką małych dzieci chodź całe życie zamieszkiwali w Świebodzicach i tu dzieci chodzą do przeczkola, Zameldować się chcieli u rodziców ale dostali odmowę. A w pewnych
urzędach pobierznie powiedziano że bez meldunku i tak nie mają szans na mieszkanie. Pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani,

w odpowiedzi na Pani pytanie dotyczące kwestii mieszkaniowych, z uwagi na ich indywidualny charakter nie można udzielić każdemu pytającemu wyczerpującej i satysfakcjonującej odpowiedzi. Proszę więc zgłosić się do Wydziału Gospodarki Mieszkaniowej Urzędu Miejskiego przy ul. Żeromskiego 27, pok. 16, gdzie przedstawi Pani dane dotyczące warunków mieszkaniowych i materialnych, a pracownicy udzielą Pani wyczerpujących odpowiedzi na powyższe pytania.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2393:  Imię/NICK:   

08.10.2018  

Witam Panie Burmistrzu,

Zgodnie z artykułem 20 ustawy o drogach publicznych, do obowiązku Zarządcy drogi należy m.in. przeprowadzanie okresowych kontroli stanu dróg, utrzymanie nawierzchni, chodników, wykonywanie interwencyjnych robót utrzymaniowych i zabezpieczających. W związku z powyższym proszę o zmobilizowanie Zarządcy (ZGK Świebodzice) drogi gminnej ul. Droga Węglowa do wykonywania swoich obowiązków. W chwili obecnej ul. Droga Węglowa posiada liczne uszkodzenia w postaci głębokich dziur oraz nierówności, które uniemożliwiają bezpieczny przejazd, nawet z małą prędkością zarówno samochodami jak i rowerami. Nieuchronnie zawitała do nas jesień więc będzie tylko jeszcze gorzej. Jeśli gmina nie ma w planach wykonania profesjonalnego utwardzenia nawierzchni drogi, proszę o wykonywanie bieżących przeglądów stanu technicznego a co za tym idzie napraw występujących uszkodzeń.

Z wyrazami szacunku
Mieszkaniec

  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani/ Szanowny Panie,

okresowe przeglądy są wykonywane sukcesywnie, jak i naprawy dróg i podwórek o nawierzchni szutrowej. Naprawa drogi węglowej jest zaplanowana na najbliższą sobotę. Częściowe utwardzenie kostką betonową drogi węglowej jest zaplanowane na przyszły rok.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2392:  Imię/NICK:   kati

03.10.2018  

Dzień dobry, w Komunikatach o dyżurach specjalistów jest podany adres: Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Piłsudskiego, a tam jest zamknięte! Bardzo proszę uaktualnić adres:)
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani/Szanowny Panie,

Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzicach w dalszym ciągu ma swą siedzibę, przy ul. Piłsudskiego 8, jednak ze względu na trwający remont budynku tymczasowa siedziba OPS mieści się na Placu Dworcowym 1. Na stronie internetowej Ośrodka Pomocy Społecznej oraz na remontowanym budynku jest zamieszczona stosowna informacja. Informuję, że dyżury specjalistów oraz numery telefonów pozostają bez zmian.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2391:  Imię/NICK:   mamy z os. piastów

03.10.2018  

witam właśnie wyświetlił się artykuł jak z budżetu miasta zostały wyremontowane dwa place zabaw przy placówkach oświatowych SUPER ale czy miasto ma zamiar wyremontować także inne place zabaw szczególnie plac ASFALTOWY pomiędzy ul. chrobrego i ul. krzywoustego tam też bawią się dzieci ze starej części osiedla i jak widzimy dzieci grające w piłkę nożną na asfalcie i kontuzje jakie tam odnoszą to aż serce boli nie wspominając o siłowni która jest zaniedbana :30.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowne Panie,

Teren, o którym mowa w pytaniu nie jest własnością Gminy, zatem Gmina nie może ponosić nakładów finansowych na przebudowę zagospodarowanego terenu. W związku z powyższym w przedmiotowej sprawie proszę zwrócić się bezpośrednio do Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach, jako właściciela gruntu.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2390:  Imię/NICK:   

03.10.2018  

Czy ma Pan planach wymienić piach ? Na placu przy ulicy Zamkowej. Przykro stwierdzić ze plac zrobił się  kuwetą dla kotów ktore przechodą pod bramką od strony  sklepu.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani,

Z informacji jakie otrzymałem z firmy ZGK Świebodzice sp. z o.o., która zajmuje się utrzymaniem placów zabaw, regularnej wymianie piasku podlegają tylko piaskownice, ponieważ jest to miejsce dedykowane do zabawy w piasku. Natomiast cała powierzchnia placu zabaw jest wysypana piaskiem, ponieważ piasek uznany jest za nawierzchnię "bezpieczną". Natomiast jeżeli jest ona faktycznie mocno zabrudzona zostanie wymieniona. Z uwagi na zainstalowane urządzenia oraz ogrodzenie wymiana piasku będzie czasochłonna (większość prac trzeba wykonać ręcznie), w związku z czym proponuję, aby to wykonać wczesną wiosną, co pozwoli aby w przyszłym sezonie piach był czysty.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2389:  Imię/NICK:  Małgorzata

03.10.2018  

Panie Burmistrzu, czy istnieje szansa na zamontowanie sygnalizatora świetlnego- pomarańczowego pulsatora- na ul. Jeleniogórskiej (przejście dla pieszych niedaleko wjazdu na os. Słoneczne)? Moje dzieci zaczęły chodzić do szkoły na Os. Piastowskie, a przejście dla pieszych ma ograniczoną widoczność dla pieszych w tym miejscu. Obawiam się o bezpieczeństwo swoich pociech. Dziękuję
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Małgorzato,

Z poruszanym przez Panią tematem zwrócę się zarządcy drogi, tj. Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która jest decyzyjna i odpowiedzialna w sprawie.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2388:  Imię/NICK:  Zdzichu

03.10.2018  

Mam pytanie. Czy można na wyjeżdzie z ulicy Piłsudskiego na ul Wałbrzyską zaznaczyć ze na drogę nr 35 kierunek Wrocław  można wjechać jadąc na Włabrzych drogą 34 nie wieżdżając do miasta  omijająć miasto obwodnicą. Mniej korków , bezpieczniej, czyściej. Pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Zdzisławie,

Informuję, że nie ma takiej możliwości. Nie dla wszystkich samochodów wyłącznie Wrocław jest celem podróży. Kierując się na Wrocław zatrzymują się też kierowcy w innych miejscowościach, niekoniecznie położonych przy drodze nr 35.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2387:  Imię/NICK:  Krzysztof

03.10.2018  

Witam Panie Burmistrzu ciekawi  mnie dlaczego osoby jadące na rowerze infomowane są że są na ścieżce rowerowej a co z informacją dla osób korzystających z wiazduw na posesje i nie tylko. Boję się o ewentualnie kolizje i rowerzystę bioracego w niej udział
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Krzysztofie,

w sytuacji kiedy dostęp do posesji krzyżuje się z ciągiem pieszo rowerowym, tak pieszemu jak
i rowerzyście należy ustąpić pierwszeństwa.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2386:  Imię/NICK:  Iwa38

03.10.2018  

Panie Burmistrz czy istnieje jakaś możliwość żeby na osiedlu WSK dodać kilka ławek pszy budynku 8 7. Na cały osiedlu są tylko dwie jedna na parkingu strach siedzieć tam z dziećmi dzieci też nie mają placu do zabawy bawią się na parkingu gdzie jest Niebezpiecznie. Może pomoże nam Pan żeby poprawic sytuację mieszkańców
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani,

Gmina przychyli się do Pani wniosku, jednak warunkiem montażu ławek jest uprzednie przygotowanie terenu celem zapewnienia bezpieczeństwa przy korzystaniu z nich. Z uwagi na nadchodzący okres jesienno-zimowy sprawą zajmiemy się wczesną wiosną.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2385:  Imię/NICK:  Łukasz

03.10.2018  

Panie Burmistrzu .Mam wielki zal co do naszego miasta ze nasz rynek jest tak zakorkowany samochodami ,wiekszosc mieszkancow woli przejechac przez rynek niz jezdzic przez glowną droge .Tak naprawde nasz rynek to nie rynek tylko wielki parking i glowna droga przejazdowa dla
mieszkancow.Przebywajac w innych miastach i miasteczkach to az mi wstyd za nasze miasto i za nasz rynek tylko u nas rynek jest pelen samochodow . Czy miasto widzi ten problem i  czyv miasto chce ograniczyc przejazd aut przez miasto bo tak nie powinno byc.  Rynek powinien byc rynkiem i
nie powinno byc przejezdne dla wiekszosci pojazdow. Pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Łukaszu,

Oczywiście ten problem jest mi znany i właśnie w tym celu została wprowadzona nowa organizacja ruchu na południowo-zachodniej pierzei Rynku (od strony fontanny), polegająca na czasowym postoju pojazdów. Mając na uwadze dobro przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w Rynku, a a tym samym oczekiwania mieszkańców na szybkie załatwienie spraw w Rynku i zrobienie zakupów ruch w Rynku nie jest zamknięty. Szanuję Pana głos, jednak proszę mieć też na uwadze bardzo liczne głosy mieszkańców, które są odmienne od Pana opinii.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2384:  Imię/NICK:  Anna

27.09.2018  

Dzień dobry Panie Burmistrzu. Dlaczego w naszym mieście ciągle nie rozwiązano problemu tzw. wystawek rzeczy wielkogabarytowych (np. starych mebli itp) i wywozu ich  z posesji mieszkańców?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Anno,

w Świebodzicach nie została wprowadzona wystawka wielkogabarytowego sprzętu, ponieważ po zebraniu opinii z ościennych miast wiem, że nie jest to dobre rozwiązanie. Nikt nie będzie czekał z wersalką lub lodówką cały miesiąc, aż będzie "wystawka" ponadto auto zbierające wielkogabaryty przejeżdża kolejno ulicami zbierając to co jest wystawione i bardzo często zdarza się, że sprzęt zostaje wystawiony po przejeździe pojazdu i nie zostaje zabrany. Następstwem tego jest konieczność kolejnego przejazdu, a co z tym się wiąże zapłaty wykonawcy. Ponadto jak wynika z praktyki w sąsiednich miastach, mimo wystawki wcale nie zmniejszyła się ilość sprzętu pod pojemnikami.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2383:  Imię/NICK:  marek

26.09.2018  

Chodnik do liceum warto zobaczyc wieczorem ,nie widac latarni.Da sie cos z tym zrobic.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Panie Marku,

Światło latarni oświetlających chodnik do budynku liceum przysłaniają gałęzie drzew i krzewów rosnących w bezpośrednim jego sąsiedztwie. Gmina zleciła przecinkę korony drzew i krzewów, co rozwiąże problem.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2382:  Imię/NICK:  Natalia

25.09.2018  

Mam pytanie, jak wygląda sprawa wynajęcia budki na kiermaszu bożonarodzeniowym? Czy sprzedaż jedzenia wiąże się z posiadaniem książeczki sanepidowskiej? Bardzo chciałabym wziąć udział w tym przedsięwzięciu, dlatego proszę o odpowiedź
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Natalio,

w tym roku Jarmark Bożonarodzeniowy w Świebodzicach nie będzie organizowany. Zapraszam do skontaktowania się z Wydziałem Promocji, tel. 74 666 95 71, ul. Żeromskiego 27, pokój nr 9 i 10, w celu przekazania informacji na temat oferowanego asortymentu. Będziemy mieć na uwadze Pani propozycję w momencie kiedy Jarmark Bożonarodzeniowy powróci do Świebodzic.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2381:  Imię/NICK:  mieszkaniec

25.09.2018  

Witam. Dlaczego nie są dodawane na stronę biblioteki numery gazety ?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani/ Szanowny Panie,

opóźnienie w załączaniu archiwalnych numerów Gazety Świebodzickiej wynikło z sezonu urlopowego osób zajmujących się wydawaniem gazety oraz dużej ilości wydarzeń, co uniemożliwiło wykonanie elektronicznego składu gazety, zamieszczanej na stronie www.biblioteka.swiebodzice.pl,  w ustalonym - właściwym czasie. Obecnie sukcesywnie są uzupełniane brakujące numery.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2380:  Imię/NICK:  Agnieszka

25.09.2018  

Dzień dobry. Piszę jako mieszkaniec Osiedla Piastowskiego i właściciel psa. Zawsze sprzątam po pupilu,  jednak zauważyłam niedobór śmietników. Są miejsca gdzie trzeba iść bardzo daleko do kolejnego śmietnika, co utrudnia sprzątanie po psie jak i oczywiście po sobie. Chodzi mi o drogę
od przedszkola wzdłuż plywalni w stronę parkingu i pól, i trasę od krańca osiedla w stronę ul. Pileckiego, i na początku działek, śmietnik jest dopiero daleko koło strumyka. Poprawiło by to czystość naszego miasta. Jest szansa by to zmienić? Pozdrawiam serdecznie.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Agnieszko,

Pani sugestia została przekazana do ZGK Świebodzice Sp. z o. o. oraz do Spółdzielni Mieszkaniowej administrującej teren Osiedla Piastowskiego z prośbą o rozważenie montażu dodatkowych pojemników na psie odchody. Jednocześnie informuję, że woreczki z psimi odchodami można wrzucać do pojemników na zmieszane odpady komunalne.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2379:  Imię/NICK:  Rodzic

17.09.2018  

Panie Burmistrzu,

Zauważyłem, że często podczas swoich przemówień, wystąpień, w materiałach prasowych i we wpisach w internecie, gdzie mowa o najmłodszych mieszkańcach naszego miasta, używa Pan słowa "dzieciak". Może nawet nie zwraca Pan na to uwagi, ale wielu irytuje takie określenie.
Wg Słownika Jezyka Polskiego, red. naukowy prof. dr Mieczysław Szymczak, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1978 "dzieciak" stosuje się w przypadkach:
- z odcieniem rubaszności lub lekceważenia o dziecku (nieznośny rozkapryszony, rozwrzeszczany dzieciak).
- przenośnie człowiek postępujący nierozsądnie, dziecinnie; smarkacz, młokos.
Czy właśnie tak Pan postrzega naszych milusińskich?

  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

Bardzo dziękuję za ten głos. W moich wypowiedziach używałem słowa "dzieciak" w znaczeniu bardzo pozytywnym, wręcz ciepłym. Jako nauczyciel i Burmistrz darzę dzieci i młodzież szczególną sympatią, a przede wszystkim szacunkiem. Używane przeze mnie słowa mają oddawać takie emocje. Rozumiem jednak, iż słownikowa definicja jest inna i wezmę to pod uwagę.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2378:  Imię/NICK:  Jan

14.09.2018  

Przy ul. Piłsudskiego (okolice budynku nr 22, droga w kierunku ul. Sienkiewicza) znajduje się stare drzewo. Czy miasto może się nim zainteresować, ponieważ moim zdaniem stanowi ono zagrożenie i może komuś zrobić krzywdę.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Janie,

dziękuję za zgłoszenie, jednocześnie informuję, że podjęte są działania zmierzające do usunięcia tego drzewa.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2377:  Imię/NICK:  Jarosław

10.09.2018  

Panie Burmistrzu, kiedy będzie można znowu zawiesić ogłoszenie na tablicy ogłoszeniowej? Na Świdnickiej pojawił się zakaz wieszania ogłoszeń na tablicy. Gdzie można teraz wywiesić ogłoszenie?
Pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Jarosławie,

w związku z realizacją zadań nałożonych art.114 ustawy z dnia 5 stycznia 2011r. Kodeks wyborczy, Burmistrz Miasta niezwłocznie po zarządzeniu wyborów i rozpoczęciu kampanii wyborczej zapewnia na obszarze Gminy Świebodzice miejsca na bezpłatne umieszczanie urzędowych obwieszczeń wyborczych i plakatów wszystkich komitetów wyborczych.
Dlatego też, w okresie od zarządzenia wyborów do dnia głosowania na tablicach rozmieszczonych na terenie naszego miasta mogą być umieszczane wyłącznie obwieszenia urzędowe i plakaty zarejestrowanych komitetów wyborczych. Po zakończeniu wyborów tablice będą ponownie powszechnie dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Ponadto Burmistrz Miasta zobowiązany jest wykaz miejsc podać do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie w siedzibie Urzędu Miejskiego ul. Rynek 1 i ul. Stefana Żeromskiego 27, w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na tablicach ogłoszeń.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2376:  Imię/NICK:  Grzegorz

10.09.2018  

Panie Burmistrzu;

Krótkie pytanie;Powstały ściezki rowerowe,a co z ich oznakowaniem???

  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Grzegorzu,

oznakowanie na ścieżkach rowerowych wprowadzane będzie sukcesywnie, po zakończeniu robót na poszczególnych odcinkach, najpóźniej do 5 października 2018 r.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2375:  Imię/NICK:  Paweł

07.09.2018  

Szanowny Panie Burmistrzu

W najbliższym czasie chciałbym zakupić działkę pod budowę domu na rejonie Cierni. Niestety odległość do mediów, a w szczególności do wody i kanalizacji sanitarnej jest bardzo duża. W związku z tym mam pytanie czy jest możliwość wglądu w plan rozbudowy sieci kanalizacyjnej i wodociągowej na terenie Cierni? Dodatkowo chciałbym zapytać czy w jakiejś najbliższej
perspektywie planowane jest utwardzenie/budowa drogi na ul. Sielskiej? Myślę, że pozytywnie wpłynęłoby to na dalszy rozwój tej części Cierni.

Z poważaniem
Paweł

  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Pawle,

plany obecnej rozbudowy sieci wodociągowej w Cierniach są dostępne w świebodzickich wodociągach. Może Pan tam zasięgnąć informacji w dziale technicznym. Co do rozbudowy sieci kanalizacyjnej - na przyszły rok zaplanowane jest wykonanie projektu na budowę obejmującej ok. 1/4 terenów, które w planie zagospodarowania zakładały przekształcenie z terenów uprawnych na tereny zabudowy jednorodzinnej.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2374:  Imię/NICK:  Iwa38

07.09.2018  

Panie Burmistrz czy istnieje jakaś możliwość żeby na osiedlu WSK dodać kilka ławek pszy budynku 8 7. Na cały osiedlu są tylko dwie jedna na parkingu strach siedzieć tam z dziećmi dzieci też nie mają placu do zabawy bawią się na parkingu gdzie jest Niebezpiecznie. Może pomoże nam Pan żeby poprawic sytuację mieszkańców
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani,

w dniu wczorajszym poleciłem ZGK Świebodzice sp. z o.o. naprawę zniszczonej ławki. Natomiast, jeżeli zgłasza Pani potrzebę zamontowania kolejnych ławek i jeżeli poprawią one Państwa sytuację, to je zakupimy i zamontujemy. Proszę Panią o uzgodnienie miejsca montażu z ZGK Świebodzice sp. z o.o. pod numerem telefonu 074 666 9605 lub 074 666 9610.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2373:  Imię/NICK:  Jarosław

07.09.2018  

Dzień dobry,

gdzie można obecnie wnieść opłaty za groby? Pracownicy zakładu pogrzebowego na ulicy Wałbrzyskiej robiący coś na cmentarzu poinformowali mnie, że gdzieś w urzędzie. Ale gdzie Panie Burmistrzu?

Pozdrawiam

  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Jarosławie,

opłatę prolongacyjną za grób należy wnosić w ZGK Świebodzice Spółka z o o., ul. Strzegomska 30, (kasa).

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2372:  Imię/NICK:  Seba

07.09.2018  

Witam czy jstnieje możliwość przywrócenia tablicy ogłoszeń przy ul.Zamkowej przy budynku nr.3 gdyrz stara została usunięta podczas remontu budynku
  
ODPOWIEDŹ
 
Informuję, że nie ma możliwości założenia tablicy na nowo wykonanej elewacji budynku nr 3 przy ul. Zamkowej z uwagi na:
  1. wykonaną elewację i remont budynku objęty gwarancją, którą Wspólnota;
  2. brak uchwały w tej sprawie Wspólnoty Mieszkaniowej ul. Zamkowa 3 o wyrażeniu zgody na umieszczenie tablicy na ścianie budynku;
  3. brak uregulowania sprawy opłat czyli uzyskiwanie przez Wspólnotę twz. pożytków za udostępnienie części wspólnych na nieruchomości.

Wychodząc jednak naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców z ul. Zamkowej uzgodniono, iż ZGK Świebodzice Sp. z o.o. ustawi tablicę wolnostojącą w pobliżu budynku nr 3 przy ul. Zamkowej.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2371:  Imię/NICK:  Katarzyna

07.09.2018  

Dzień dobry,
kiedy możemy spodziewać się spotkania wyborczego Pana z mieszkańcami
naszego miasta ?
Pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
 
Dzień dobry Pani Katarzyno,

mój kalendarz spotkań i wydarzeń wyborczych będzie udostępniony w najbliższych dniach na facebooku KWW Bogdana Kożuchowicza.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2370:  Imię/NICK:  pasażerka

04.09.2018  

Mieszkam na Cierniach i niestety muszę przyznać, że koncepcja nowej linii autobusowej z Cierni jest według mnie nietrafiona. Mieszkańcy zostaną pozbawieni szybkiego dojazdu do centrum miasta, autobusy które najpierw będą kierowały się w stronę Os. Piastowskiego i dopiero
objeżdżając pół miasta trafią w okolice Alei Lipowych są złym pomysłem. Czy nie sądzi Pan, że ważniejsze dla mieszkańców Cierni jest sprawne dostanie się do centrum miasta niż w pierwszej kolejności na Osiedle? Proponuję aby autobusy tak jak to jest teraz najpierw jechały w stronę
Alei Lipowych i Osiedla Sudeckiego a dopiero później na Osiedle Piastowskie
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani,

bardzo dziękuję za uwagi do projektu Wyjaśniam, że czasowo dotarcie do centrum praktycznie nie ulegnie zmianie, ponieważ zamiast wysiadać przy Al. Lipowych i iść do centrum będzie możliwość wysiąść przy ul. Piłsudskiego i dojść do centrum. Zakładane czasy przejazdu to ok 18 min do ul. Piłsudskiego i ok 21 minut do ul. Świdnickiej.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2369:  Imię/NICK:  Adrian

29.08.2018  

Panie Burmistrzu w związku z remontem ulicy Wałbrzyskiej autobus kursuje inaczej lecz czy rozkład jazdy zostaje bez zmian co do godzin przyjazdu i odjazdu na wszystkich przystankach?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Adrianie,

ma Pan rację, autobusy notują opóźnienia nawet do 15 minut. Natomiast ciężko zmienić rozkład jazdy, ponieważ w chwili obecnej ruch pojazdów na pozostałych ulicach jest trudny do przewidzenia. Wykonawca budowy wstrzymuje chwilowo ruch, wprowadza ruch wahadłowy, a także sama ilość pojazdów obsługujących budowę jest bardzo duża. 
Natomiast z uwagi na ilość zaangażowanego sprzętu oraz ludzi remont przebiega bardzo sprawnie w związku z czym utrudnienia, za które przepraszam powinny być krótkie.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2368:  Imię/NICK:  pasażer

29.08.2018  

Panie Burmistrzu, wprowadzenie linii autobusowej "0" to bardzo dobry pomysł, tym bardziej, że dworzec PKP jest położony w dość dużej odległości od np. Osiedla Piastowskiego, gdzie zamieszkuje duża część ludności Świebodzic. Niestety rozwiązanie przyjęte w projekcie rozkładu jazdy nie jest dla osób, które codziennie dojeżdżają do pracy czy do szkoły np. do Wrocławia czy innych miejscowości. Zgodnie z projektem linia ma kursować od godziny 7 rano, a jest oczywiste, że o tej porze zaczyna się już pracę, więc wyjazd ze Świebodzic musi nastąpić około 5 rano. Jak zatem widać, osoby korzystajcie z pociągu w dalszym ciągu będą chodzić na dworzec piechotą lub - w miarę możliwości - dojeżdżać samochodem. Nie chcę się powoływać na rozwiązanie przyjęte w Wałbrzychu (linia "1" między Podzamczem a dworcem Wałbrzych Szczawienko), bo zapewne Wałbrzych ma inne możliwości, ale może należałoby pomyśleć o ludziach, którzy pracują?

Pozdrawiam

  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

Dziękuję za opinię i wyjaśniam, że planujemy, aby linia autobusowa "0" kursowała cały dzień i tak jest to zapisane w koncepcji do konsultacji. Natomiast w godz. 7-19 będzie kursować co 30 minut, w pozostałych godzinach co godzinę. Jest to koncepcja ,więc bardzo mocno wsłuchujemy się w potrzeby mieszkańców co do potrzeb w zakresie komunikacji miejskiej. Jeżeli nawet po wdrożeniu będą potrzebne korekty co do rozkładów jazdy czy przebiegu
linii będziemy je zmieniać i korygować.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2367:  Imię/NICK:  krzysiek

28.08.2018  

W dniu 26/08/2018 r. na lotnisku w Świebodzicach odbywał się "zlot" zabytkowych samochodów. Podczas przyjazdu na miejsce 30 letnim amerykańskim cabrioletem, który jako jedyny jeździ po Świebodzicach nie zostałem wpuszczony na zlot, ponieważ osoba, która zarządzała wjazdem aut do dwóch stref: dla aut zabytkowych i parking po zobaczeniu mojego auta kazał pojechać na parking, a gdy się go spytałem, czy to jest nowe auto, odpowiedział, że nie wie. Po co w takim razie organizujecie takie zloty skoro nie macie odpowiednich ludzi, do zarządzania taką imprezą.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Krzysztofie,

Sytuacja,, którą Pan opisał zostanie wyjaśniona, jeżeli spotkały Pana jakiekolwiek niedogodności, to przepraszam w imieniu osób zarządzających placem.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2366:  Imię/NICK: Zbigniew

28.08.2018  


Dzień dobry,

odnośnie PYTANIA 2360. Panie Burmistrzu. Ja również chcę za chwilę porozwieszać ogłoszenia o sprzedaży garażu. Nie sądziłem, że nie będę mógł tego zrobić. W Zarządzeniu nie ma zakazu wywieszania ogłoszeń na wyszczególnionych tablicach, a mimo to oznajmia Pan, że "nie ma takiej możliwości". Dlaczego Panie Burmistrzu? Przecież to nie jest zakazane, a ogłoszenia gdzieś powinniśmy mieć prawo rozwiesić. Przecież nie może tak być, aby wybory uniemożliwiły mieszkańcom normalne funkcjonowanie na kilka miesięcy... bo przez normalne funkcjonowanie rozumiem możliwość korzystania z tablic do wywieszania ogłoszeń. Gdzie więc mamy porozwieszać ogłoszenia jak nie na tablicach? Na słupach i rynnach, o czym wspomniał mój przedmówca? Proszę mi wyjaśnić tę kwestię.

Serdecznie pozdrawiam

  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Zbigniewie,

odpowiedź została już udzielona w pytaniu 2360 i jest niezmienna, zapraszam do skorzystania z możliwości zamieszczenia bezpłatnego ogłoszenia w Gazecie Świebodzickiej, treść ogłoszenia proszę przesłać na wskazany adres: gazeta.swiebodzicka@swiebodzice.pl

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2365:  Imię/NICK: Adam

28.08.2018  

Panie Burmistrzu,
Ponawiam pytanie na temat ulicy Sezamkowej. Dojazd jest fatalny, burzy i deszczach błoto spływa w dół. dotychczasowa infrastruktura zarasta. Co dalej z tym fantem?

Z poważaniem Adam

  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

Podejmiemy stosowne działania skierowane do osób, które rozpoczęły, a nie zakończyły prac związanych z budową drogi – ul. Sezamkowej w ramach porozumienia podpisanego z Gminą Świebodzice. Osoby te zostaną zobligowane do doprowadzenia drogi do stanu używalności. Tymczasem, trwają prace ze strony Gminy zmierzające do ogłoszenia przetargu na budowę kolektora odwadniającego teren przy ul. Długiej, który pozwoli wyłonić wykonawcę jeszcze w bieżącym roku.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2364:  Imię/NICK: Tadeusz

28.08.2018  

Panie Burmistrzu! Czy przy okazji remontu ulicy Piłsudskiego nie dało by
się naprawić niewątpliwego bubla jakim jest brak zatoki autobusowej przy
murach?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Tadeuszu,

budowa zatoki autobusowej na ul. Piłsudskiego nie jest możliwa z uwagi na fakt, że zarządca drogi tj. GDDKiA prowadzi jedynie remont nawierzchni jezdni wraz z wymianą podbudowy, a nie przebudowę drogi. Budowa zatoki autobusowej wiąże się z przebudową drogi i inną procedurą z nią związaną, która nie była przedmiotem działań podjętych przez Zarządcę.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2363:  Imię/NICK: Adam

28.08.2018  

Panie Burmistrzu,
Ponawiam pytanie na temat ulicy Sezamkowej. Dojazd jest fatalny, burzy i deszczach błoto spływa w dół. dotychczasowa infrastruktura zarasta. Co dalej z tym fantem?

Z poważaniem Adam

  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

Podejmiemy stosowne działania skierowane do osób, które rozpoczęły, a nie zakończyły prac związanych z budową drogi – ul. Sezamkowej w ramach porozumienia podpisanego z Gminą Świebodzice. Osoby te zostaną zobligowane do doprowadzenia drogi do stanu używalności. Tymczasem, trwają prace ze strony Gminy zmierzające do ogłoszenia przetargu na budowę kolektora odwadniającego teren przy ul. Długiej, który pozwoli wyłonić wykonawcę jeszcze w bieżącym roku.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2362:  Imię/NICK: Tadeusz

24.08.2018  

odnośnie sprawy nr 2355: chyba dawno nie był pan na Osiedlu Piastowskim. Dla mieszkańców klatek 1-3-5-7-9 pozostawienie JEDYNEGO (z aktualnie trzech) dojść do parkingu to 200 do 300 metrów dodatkowego marszu bowiem klatki schodowe są z DRUGIEJ strony budynku!. Ja niestety jestem niepełnosprawny i będę chodził po trawie lub skrzyżowaniu. Ważniejsze dla was jest wasze dobre samopoczucie niż empatia dla mieszkańców. Może kolejne władze miasta pochylą się nad tym problemem.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Tadeuszu,

zapewniam, że budowa ścieżki pieszo-rowerowej w sąsiedztwie klatek 1-19 budynku przy ul. B.Krzywoustego nie pociąga za sobą zmiany w istniejącej organizacji ruchu na ulicy, w tym dojść do parkingu. W związku z powyższym będzie Pan mógł poruszać się w kierunku parkingu jak dotychczas.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2361:  Imię/NICK: Rafik

24.08.2018  

Czy w zakresie remontu dk34 jest budowa zatoki przystanku na Piłsudskiego? Wiem że to zakres GDKiA jeśli nie czy miasto nie może przy okazji tego zrobic- partycypować w kosztach. Druga sprawa wjazd na Skłodowskiej- od strony przystanku te skrzyżowanie czy można je zrobić
pod kątem prostym obecnie ciężko tam wjechać na tą ulicę. Pozdrawiam.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

informuję, że GDDKiA w ramach realizacji zadania pn.: "Remont nawierzchni drogi krajowej nr 34 w km 0+450 -1+778 m. Świebodzice" nie zakłada budowy zatok autobusowych w ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Natomiast w ramach przedmiotowego zadania GDDKiA dodatkowo przewiduje remont skrzyżowania ul. Wałbrzyskiej z ul. Marii Skłodowskiej-Curie i skrzyżowania ul. Wałbrzyskiej z ul. Strzelecką poprzez poprawę promienia i kąta zjazdów z drogi krajowej nr 34.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2360:  Imię/NICK: Szanowny Panie Burmistrzu,

23.08.2018  

chcę niebawem sprzedać swoje mieszkanie. Chciałbym w związku z tym oprócz internetowych anonsów rozwiesić również tradycyjne ogłoszenia na terenie miasta tylko w głowę zachodzę czy są ku tego typu zamierzeniom wyznaczone miejsca. Jakieś słupy ogłoszeniowe, tablice... Czy są takie miejsca w Świebodzicach? Jeśli tak, proszę je wskazać. Często widuję takie ogłoszenia na słupach czy nawet rynnach budynków miejskich. Czy są to miejsca dozwolone? Skoro jest ich tak wiele - jakieś chwilówki, ogłoszenia prywatne - to mniemam, że osoby je rozwieszające nie łamią prawa. W końcu jest tego tak wiele. Tylko czy aby nie jest to zaśmiecanie? Reasumując, proszę wskazać mi właściwe miejsca ku rozwieszeniu ogłoszeń.

Serdecznie pozdrawiam

  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

z całą pewnością słupy oraz rynny budynków nie są miejscem z przeznaczeniem na wieszanie ogłoszeń. W Świebodzicach znajdują się tablice do wieszania ogłoszeń, jednak w związku z Wyborami Samorządowymi 2018 nie ma możliwości naklejania tam informacji np. na temat sprzedaży mieszkania. Przekazuję link do Zarządzenia, które reguluje te kwestie: http://www.bip.swiebodzice.pl/upload/upload/zarzadzenia/2018/08/1377.pdf 

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2359:  Imię/NICK: Bogusław

22.08.2018  

Szanowny Panie Burmistrzu!
Co się dzieje z jakością prac drogowych wykonywanych na ulicach w obszarze naszego miasta? Chodzi mi o przebieg DK34, a szczególnie ulicę Jeleniogórską, a ostatnio  ulicę Piłsudskiego. Po wykonaniu prac na Jeleniogórskiej nie została wyrównana jezdnia z włazami kanalizacyjnymi,
zaś aktualnie jeszcze gorzej to wygląda na Piłsudskiego, gdyż nierówności są znacznie głębsze, a bylejakość przekracza granice przyzwoitości. Czy Włodarze naszego miasta nie mają nic do powiedzenia w tej sprawie?
Pozdrawiam Pana Burmistrza.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Bogusławie,

wyjaśniam, że nawierzchnia jezdni po prowadzonych przez Gminę robotach dotyczących uporządkowania kanalizacji na ul. Piłsudskiego i ul. Wałbrzyskiej świadomie nie jest odtwarzana. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Rejon Wałbrzych, w chwili obecnej rozpoczęła realizację zadania pn.: "Remont nawierzchni drogi krajowej nr 34 w km 0+450 - 1+778 m. Świebodzice". Zakres remontu będzie polegał na frezowaniu istniejącej nawierzchni i położeniu nowej warstwy wiążącej i ścieralnej asfaltu (wraz z profilowaniem studzienek) na odcinku od skrzyżowania z ul. Kasztanową do ul. Jeleniogórskiej w Świebodzicach. Termin zakończenia remontu przewidziany jest na dzień 14.10.2018 r. Do tego dnia należy spodziewać się niedogodności i  utrudnionego ruchu na przedmiotowym odcinku drogi.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2358:  Imię/NICK: Tomasz

22.08.2018  

Panie Burmistrzu
Przy ulicy Łącznej nr 13, na obszarze miejscowego planu zagospodarowania przestrzenego oznaczonym numerem A.29MN/Uw prowadzone są prace rozbiórkowe na budynku gospodarczym - demontaż dachówki. Ponieważ według uchwały nr XXXIII/282/04 budynki na tym terenie podlegają ochronie interesuje mnie czy trwające prace zostały sformalizowane prawnie.
Na tym samym obszarze, na rysunku stanowiącym załącznik do wspomnianej uchwały znajduje się również budynek, który już nie istnieje a oznaczony wg. opisu jak obiekt do zachowania ujęty w ewidencji zabytków. Czy wobec tego nie należałoby uaktualnić dokumentacji?
Pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Tomaszu,

Burmistrz Miasta nie jest organem właściwym w sprawie wydawania pozwoleń na budowę, ani też kontrolowania poprawności realizacji przedsięwzięć budowlanych w obszarze nie będącym własnością Gminy. W związku z powyższym, celem uzyskania odpowiedzi w przedmiotowej sprawie, należy zwrócić się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Świdnicy.
Z uwagi na fakt, że aktualnie trwają prace nad zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru obejmującego między innymi sąsiedztwo ul. Łącznej, nowy plan będzie dokumentem w pełni uwzględniającym rzeczywiste użytkowanie terenu.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2357:  Imię/NICK: Mieszkaniec

22.08.2018  

Miasto dostało dofinansowanie na budowę parku rekreacyjnego na osiedlu Piastowskim. Z tego co się orientuję ma on zostać wybudowany w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącego boiska oraz nowo wybudowanymi budynkami przez GREEN PARK - zgodnie z planem który jest umieszczony na
portalu świebodzickim. Doszły mnie słuchy że terenami tymi zainteresowany jest prezes GREEN PARKU w celu budowy kolejnych budynków. I stara się o przejęcie tych terenów. Czy potwierdza pan informację o tym że GREEN PARK jest zainteresowany tymi terenami.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani/ Szanowny Panie,

teren, na którym ma powstać park osiedlowy jest własnością Gminy i nie jest przewidziany do sprzedaży w żadnym wymiarze.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2356:  Imię/NICK: Sebastian

21.08.2018  

Szanowny Panie Burmistrzu. Prace związane z budową ul. Królowej Jadwigi postępują dość dobrze ale czy i kiedy będzie łącznik z ul. Dąbrówki co ułatwiło by komunikację na osiedlu Piastowskim?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie. Sebastianie,

gmina przygotowuje się do budowy obwodnicy Osiedla Piastowskiego. Na chwilę obecną pozyskaliśmy określoną ilość gruntów na ten cel. Przebieg drogi uwzględniliśmy w nowo opracowanym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania miasta Świebodzice. Kolejnym krokiem będzie dokumentacja projektowa, a dalej zabezpieczenie środków w budżecie.
Z uwagi na duże koszty realizacji zadanie będzie realizowane etapami.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2355:  Imię/NICK: Tadeusz

21.08.2018  

Cieszę się, że nowocześnieje infrastruktura drogowa w Świebodzicach. Ścieżka rowerowa opasująca Osiedle Piastowskie to świetny pomysł. Chciałbym tylko zauważyć, że przy okazji budowy odcinka wzdłuż budynku przy Krzywoustego 1-19 pozbawia się mieszkańców w miarę wygodnego dojścia na parking po drugiej stronie ulicy. Teraz dojście wydłuży się o dobre kilkadziesiąt metrów: albo pasami koło Biedronki i po trawniku do parkingu, albo jezdnią przez skrzyżowanie Krzywoustego-Mieszka I, albo przejściem przez trawniki po obu stronach Mieszka I. Każde z tych rozwiązań jest złe, a dwa nawet niebezpieczne. Myślę, że na tym etapie możliwe są jeszcze poprawki zwiększające bezpieczeństwo osób parkujących na parkingu pomiędzy Biedronką, a Czerwoną Torebką i przywrócenie poprzedniego rozwiązania.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Tomaszu,

wybudowanie ścieżki pieszo rowerowej w sąsiedztwie budynku przy ul. B. Krzywoustego 1-19 nie wpłynie negatywnie na bezpieczne dojście do parkingu. W dalszym ciągu będzie utrzymane oznakowane przejście dla pieszych na wysokości nr 17.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2354:  Imię/NICK: Paweł

21.08.2018  

Witam Panie Burmistrzu. Bardzo mocno rozwija sie budownictwo jedn- i wielorodzinne na Osiedlu Piastów. mam w związku z tym 2 pytania. PIERWSZE. ILE obecnie wynosi liczba mieszkańców Świebodzic? czy może Pan podać dane z tego roku... DRUGIE PYTANIE. Kiedy miasto ŚWIEBODZICE planują kolejne inwestycje w nową infrastrukturę drogową na Osiedlu
Piastów? chodzi mi o budowę infrastruktury drogowej na ulicach
GEN.Andersa oraz GEN.Fieldorfa.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Pawle,

liczba mieszkańców miasta Świebodzice na dzień 31.07.2018 r. to 21 593.Odnosząc się do drugiego pytania informuję, że do prac utwardzenia dróg przystąpimy po zakończeniu przez inwestorów sąsiednich posesji - swoich robót w pasie drogowym.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2353:  Imię/NICK: Marta

21.08.2018  

Panie Burmistrzu ponawiam pytanie po raz trzeci bo nie zostało opublikowane. Czy opiekun osoby niepełnosprawnej płaci za wejście na basen odkryty?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Moniko,

zgodnie z obowiązującym cennikiem OSiR Świebodzice Sp. z o.o. opiekunowie osób niepełnosprawnych korzystających z basenu odkrytego wnoszą opłatę ulgową wynoszącą 3 zł.
Na stronie internetowej OSiR Świebodzice Sp. z o.o. w zakładce cennik znajduje się powyższa informacja. Natomiast w zakładce "Nasze obiekty - kompleks sportowo-rekreacyjny" strony internetowej OSiR Świebodzice Sp. z o.o. operator błędnie umieścił informację o bezpłatnym wstępie na kąpielisko miejskie opiekunów osób niepełnosprawnych, za co serdecznie przepraszamy.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2352:  Imię/NICK: Mieszkanka

16.08.2018  


Szanowny Panie Burmistrzu, co zamierza Pan zrobić z bezdomnymi kotami i ciężarnymi kotkami, które snują się po wszystkich ulicach Świebodzic? Dlaczego nikt z miasta nie zajął się problemem? Mieszkańcy budują domki dla tych kotów, a jest ich coraz więcej ze względu na brak kastracji.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani,

informuję że w Gminie Świebodzie od kilku lat działa program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności. W ramach tego programu prowadzona jest min. sterylizacja i kastracja wolno żyjących kotów. W 2017 właśnie w związku z tym programem zostało wysterylizowanych osiemdziesiąt wolno żyjących kotek i wykastrowano 30 wolno żyjących kocurów, natomiast w roku bieżącym wysterylizowanych jest już około 30 kotek i wykastrowano ok 20 kocurów

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2351:  Imię/NICK: Marek

16.08.2018  

Panie Burmistrzu RATUNKU dla Magnolii ul. Kolejowa 4 Posadzone drzewko zaczyna wysychać!!! Panowie którzy podlewają kwiaty mogliby także podlewać Magnolię. Piszę do Pana bo niewiem do kogo się udać. Prosimy o pomoc dla tego Drzewka
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Marku,

dziękuję za zgłoszenie, sprawa zostanie przekazana do ZGK Świebodzice Sp. z o.o., która zajmuje się utrzymaniem i pielęgnacją zieleni na terenie Gminy Świebodzice.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2350:  Imię/NICK: Hanna

16.08.2018  

Panie Burmistrzu, ponawiam pytanie, ponieważ poprzednie nie zostało opublikowane. Chciałabym wiedzieć dlaczego w przedszkolu/żłobku nr 2 wolne pomieszczenia mają zostać zagospodarowane na nowy gabinet dla p. dyrektor, podczas gdy wciąż brakuje miejsca w żłobku? W tym roku na
blisko 70 chętnych było wolne 11 miejsc dla nowych dzieci. To skandal. Zamierza Pan coś zrobić z tematem żłobków w naszym mieście? Proszę o odpowiedź.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Hanno,

o tym, że w mieście brakuje miejsc w żłobkach jest mi wiadomo. Jak już informowałem w pytaniach do Burmistrza Miasta poz. 2246 Gmina zamierza utworzyć dodatkowe miejsca w żłobkach. Niestety nie jest to możliwe do wykonania niezwłocznie. Zapewniam Panią, że gdyby była możliwość utworzenia dodatkowych miejsc w przedszkolu lub żłobku publicznym byłoby to zrealizowane. Zbyt mały metraż gabinetu Pani dyrektor nie spełnia wymogów do utworzenia dodatkowej grupy. Wszystkie możliwe pomieszczenia zostały już zaadaptowane na potrzeby wcześniej przedszkola a teraz i żłobka. Przypomnę, że do Przedszkola nr 2 uczęszczają również dzieci wymagające specjalnej potrzeby kształcenia i to na ich potrzeby będzie zaadaptowany gabinet Pani dyrektor. Zapewniam Panią, że priorytetem dla mnie jest utworzenie jak najszybciej dodatkowych miejsc w żłobkach, ale niestety to wymaga czasu, a Państwa proszę o wyrozumiałość i odrobinę cierpliwości.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2349:  Imię/NICK: turysta

16.08.2018  

Gdzie jest przewidziany parking dla turystów wybierających się ścieżką Hochbergów na Stary i nowy Książ ? Przy "Bajce" jest zakaz a w okolicy ciężko zaparkować... Najbliżej jest do Termetu ale tam jest przystanek i parking jest raczej zakładowy obok Cast podobnie - parkują Tiry. 
Czy planowany jest również remont i udostępnienie Wąwozu Szczawnika podobnie jak zrobiono to na ścieżce Hochbergów ? 
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

aktualnie nie są planowane żadne działania związane z wykonaniem parkingu w miejscu, o którym Pan pisze. Zapraszam do zgłoszenia ww. propozycji do budżetu partycypacyjnego. Szczegóły dostępne na http://swiebodzice.pl/strony_2/oferta_inwestycyjna_budzet_partcypacyjny.htm

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2348:  Imię/NICK: Kierowca

14.08.2018  

Panie Burmistrzu, zauważyłem, iż na skrzyżowaniu ul. Browarowej i Mickiewicza nastąpi zmiana organizacji. Jest oznakowanie poziome mówiące o pierwszeństwie na ul. Browarowej natomiast oznakowanie poziome mówi co innego. Co prawda umieszczono informację o zmianie obowiązującej od 18 sierpnia i teraz przyjmijmy, że mieszkańcy wiedzą jak było i jak ma być
a co z "obcymi" kierującymi, do którego oznakowania się mają się stosować. Myślę, że temat poważny i wymagający pilnego rozpatrzenia.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

Z uwagi na niepewne warunki atmosferyczne ZGK Świebodzice sp. z o.o. namalowało w pierwszej kolejności oznakowanie poziome, zgodnie z nową organizacją ruchu, w myśl której drogą z pierwszeństwem przejazdu będzie ciąg Browarowa-Mickiewicza. Zostało także zamontowane oznakowanie pionowe, które jest jeszcze zasłonięte, bo nowa organizacja ruchu zacznie obowiązywać dniem 18 sierpnia. Dodatkowo zostały ustawione tablice informujące o planowanej zmianie organizacji ruchu, aby zachować szczególną ostrożność podczas okresu zmiany, a także po jej wprowadzeniu.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2347:  Imię/NICK: Miłosz

13.08.2018  

Panie Burmistrzu
Czy zostanie odnowione boisko na cierniach? Moje propozycje to : -Siatki na bramkach,ogrodzenie z siatką żeby nie wylatywała piłka, postawienie jakiejś toalety (Toi-Toi). Mam nadzieje na jak najszybszą realizacje mojego pomysłu

Pozdrawiam Miłosz

  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Miłoszu,

boisko w Cierniach zostanie odnowione w ramach dużego zadania realizowanego przez Gminę, dofinansowanego funduszami unijnymi pn. "Rozwój funkcji zdrowotnych i rekreacyjnych w Gminie Świebodzice poprzez tworzenie i odnowienie terenów zieleni w celu poprawy jakości życia mieszkańców". Projekt przewiduje wykonanie regeneracji murawy boiska , budowę nowych, pełnowymiarowych bramek piłkochwytów oraz trybun w postaci 30 krzesełek
dla zawodników i widzów.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2346:  Imię/NICK: Rafał

13.08.2018  

Dzień dobry. Panie Burmistrzu, kiedy rozpoczną się w Świebodzicach prace związane z rewitalizacją terenów zielonych (m.in. Warszawianka, park sportowy na Osiedlu Piastowskim). Plany wyglądają imponująco i Świebodzice nabiorą jeszcze lepszego kształtu, ale miało to ruszyć
wiosną, a na razie cisza. Pozdrawiam i dziękuje z góry za odpowiedź.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Rafale,

wykonawca realizuje to zadanie w formule „zaprojektuj i wybuduj" dlatego pierwszym etapem są prace projektowe. Obecnie dokumentacja projektowa jest na etapie opracowania i uzgadniania.
Po uzyskaniu w Starostwie Powiatowym w Świdnicy pozwolenia na prowadzenie robót
Wykonawca przystąpi do robót, zakończenie których przewidziane jest na koniec września 2019r.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2345:  Imię/NICK: Nieznajoma

10.08.2018  

PANIE BURMISTRZU, czy w Świebodzicach można nabyć mieszkanie z gminy np w kredyt. Miasto daje mieszkanie, tylko poprostu trzeba je spłacać. Na mieszkanie komunalne czy socjalne nie mam szans dlatego pytam, czy jest inna forma przyznania mieszkania z góry dziękuję za odpowiedź
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani,

informuję, że jest możliwość ratalnej sprzedaży wymienionych przez Panią nieruchomości, w przypadku organizowanych przez Gminę Świebodzice rokowań. Jednocześnie wyjaśniam, że rokowania na sprzedaż nieruchomości lokalowej można organizować po dwóch przetargach zakończonych wynikiem negatywnym.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2344:  Imię/NICK: Waldemar

10.08.2018  

Szanowny p.Burmistrzu mam pytanie dotyczące podatku od nieruchomości. Dzierżawię garaż od MZN i do tej pory płaciłem tylko sam czynsz za garaż. Teraz mam płacić też podatek??? Przecież garaż jest własnością MZN. Proszę o wyjaśnienie.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Waldemarze,

zgodnie z treścią art. 3 ust. 1. pkt. 4 lit „a” ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (tj. Dz.U z 2018, poz. 1445) podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa lub innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości. Z przepisu powyższego wynika, że podatnikiem podatku od nieruchomości jest podmiot (osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna), która objęła w posiadanie nieruchomość lub obiekt budowlany, bezpośrednio od właściciela tj. w Pana przypadku od Gminy, w wyniku zawartej umowy albo na podstawie innego tytułu prawnego.

Zaznaczyć tutaj należy, że w imieniu Gminy Świebodzice umowy najmu z podmiotami zawiera Dyrektor Miejskiego Zarządu Nieruchomości w Świebodzicach. Na marginesie wyjaśniam, że fakt opłacania czynszu najmu nie zwalnia najemcy z opłacania należności podatkowych, gdyż obowiązek ich regulowania wynika z różnych podstaw prawnych , tj. czynsz należy opłacać na podstawie kodeksu cywilnego, a podatek od nieruchomości z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2343:  Imię/NICK: mieszkaniec.

08.08.2018  

witam. w dniu 2 sierpnia na stronie Świebodzic umieszczono informację że podatki lokalne stanowiące dochody gminy będzie można opłacać kartą. Terminal ma byś w urzędzie na Żeromskiego. A co z opłatami za wodę, czynsz za mieszkania komunalne i wywóz śmieci od odbiorców indywidualnych??? czy też będzie można opłacać kartą? te wszystkie
rzeczy opłacam na ŚWIDNICKIEJ w Zakładzie obsługi komunalnej czy tam także będzie terminal do płacenia kartą?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna pani/ Szanowny Panie,

Zgodnie z podjętą uchwałą XLVII/347/2018 z dnia 26 lipca 2018r, która uprawomocni się 17 sierpnia 2018r. po tym terminie będzie możliwe wprowadzenie do Urzędu Miejskiego terminala płatniczego. Obecnie instalacja jednego terminala planowana jest w kasie Urzędu Miejskiego, ul. Żeromskiego 27, wszystkie płatności, które do tej pory były realizowane w kasie UM będzie można płacić kartą. Ze względu na okres urlopowy planowany termin podpisania umowy i instalacji terminala to druga połowa września 2018r. Trwają również uzgodnienia dotyczące ustalenia miejsca oraz sprawdzane są możliwości techniczne instalacji drugiego terminala, rozważany jest również Miejski Zarząd Nieruchomości, ul. Świdnicka 7 w Świebodzicach. Ostateczna lokalizacja drugiego terminala jeszcze nie jest ustalona.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2342:  Imię/NICK: Ewelina

07.08.2018  

Panie Burmistrzu czy jest możliwość zorganizowania w naszym mieście rowerowego miasteczka podobnego jaki powstał np. w Wieliczce https://www.wieliczka.eu/pl/201129/13517/otwarcie-miasteczka-ruchu-drogowego-w-wieliczce.html 
Jest to bardzo fajna alternatywa spędzenia wolnego czasu przez dzieci, gdzie nie tylko mogą się dobrze bawić ale też zdobyć umiejętności poruszania się po drodze. Kiedyś taka droga była orginozowana w parku i cieszyła sie zainteresowaniem. Może warto zainwestować w takie atrakcje?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Ewelino,

zapraszam do zgłoszenia inicjatywy w ramach budżetu obywatelskiego na 2019 rok . Więcej informacji na ten temat. http://www.swiebodzice.pl/strony_2/oferta_inwestycyjna_budzet_partcypacyjny.htm 

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2341:  Imię/NICK: Renata

03.08.2018  

W Budżecie partycypacyjnym na 2015 rok uwzględniony został pomysł zbudowania placu zabaw dla dzieci i młodzieży w obrębie murów miejskich, lub tuż za nimi. Jak dotychczas nie doszło do skutku. Co prawda realizowane jest zagospodarowanie przestrzeni na ul. Krasickiego i w podwórku nieruchomości przy ul. Piłsudskiego 28, nie jest to jednak realizacja projektu dot. placu zabaw w obrębie murów miejskich. W jaki sposób weryfikowane i koordynowane jest wykonanie Budżetów obywatelskich?

Z wyrazami szacunku

  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Renato,

planowany w sąsiedztwie historycznych murów plac zabaw dla dzieci realizowany jest przy ul. B. I. Krasickiego.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2340:  Imię/NICK: Janusz

03.08.2018  

Witam
Kiedy zostanie utwardzona (asfalt) ulica Generała Władysława Andersa ? pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Januszu,

do prac utwardzenia drogi przystąpimy po zakończeniu przez inwestorów sąsiednich posesji (robót inwestorów w pasie drogowym).

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2339:  Imię/NICK: Kazimierz

02.08.2018  

Powstala myjnia na ul. Krolowj Elzbiety jest dla mieszkancow pobliskich zabudowan bardzo uciazlkiwa przez to ,ze nie ma ekranow szczegolnie dla pobliskiego przedszkola gdzie opary z mycia samochodow wlatuja prosto w okna przeddszkola jak ina przechodniow przechodzacych chodnikiem czy ktos z urzednikow miejskich byl przy odbiorze lub zakonczeniu tej inwestycji ?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Kazimierzu,

Gmina Świebodzice nie jest organem właściwym w sprawie udzielania pozwolenia na budowę ani też dokonywania odbioru przedsięwzięcia. Właściwym w sprawie jest Starosta Świdnicki oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. W związku z powyższym nikt z pracowników Urzędu Miejskiego w Świebodzicach nie uczestniczy i nie może uczestniczyć w procesach odbiorowych.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2338:  Imię/NICK: Michał

02.08.2018  

Szanowny Panie Burmistrzu,
planowana jest dalsza modernizacja oświetlenia przy ul. Mieszka I. Czy nowe oświetlenie zainstalowane zostanie tak aby oświetlać także część garażową (tak jak ma to miejsce w tej chwili)? Pragnę zauważyć, że niestety przy wymianie oświetlenia również na ul . Mieszka I ale pomiędzy marketem "Biedronka" a sklepem "czerwona torebka" nie zainstalowano oświetlenia na część parkingową (a tak było wcześniej, przed modernizacją).
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Michale,

planowana przebudowa oświetlenia drogowego następnego odcinka ul. Mieszka I będzie polegała na wymianie linii kablowej, słupów i opraw oświetleniowych, przy zachowaniu obecnej ich lokalizacji.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2337:  Imię/NICK: mieszkaniec

02.08.2018  

Panie Burmistrzu
czy można rozważyć pomysł rozładowania korków w godzinach szczytu na ul. Wałbrzyskiej - Strzegomskiej w następujący sposób: Wjeżdżając do miasta z Wałbrzycha mieć możliwość skrętu w ul.
Strzelecką, później Rekreacyjną przez szkołę na ul. Piłsudskiego i mamy piękny skrót na Osiedle dla osobówek. Wiem, że Rekreacyjna jest tam wąska ale można zastosować system "mijanek" jak na wąskich drogach w górach lub wąskich mostach. Myślę, że pomysł godny uwagi choćby dla mieszkańców miasta jeśli nie można na razie zrobić obwodnicy.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Mieszkańcu,

dziękuję za zaangażowanie tematem "korków" w naszym mieście i zapewniam, że nad udrożnieniem ruchu kołowego w godzinach szczytu pracujemy, ale temat jest bardzo trudny więc na efekty trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2336:  Imię/NICK: safian19

02.08.2018  

Szanowny Panie Burmistrzu czy wypowie się pan na temat mojego postu o nie dokończonej inwestycji terenu przed blokiem nr.3 którego nawierzchnia nie została skończona a w projekcie podobno miała być wyłożona kostką lub asfaltem. Szczyci pan się inwestycjami w naszym mieście a tu inwestycja już od 3 lat jest nie skończona.Morze udzielił by pan informacji na mój apel i mieszkańców.Bo wydaję mi się że unika pan odpowiedzi na to pytanie.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani/ Szanowny Panie,

zagospodarowanie terenu w sąsiedztwie budynku nr 3 zostało zrealizowane w całości, na podstawie wcześniej opracowanej dokumentacji projektowej, która nie zakładała utwardzenia terenu ani kostką, ani asfaltem za wyjątkiem chodnika. W kontekście aktualnie panującej upalnej pogody proszę się zastanowić czy właściwym jest otaczanie się utwardzanymi powierzchniami, które nagrzewając się zwiększają uciążliwość wysokich temperatur.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2335:  Imię/NICK: Ada

02.08.2018  

Dzień dobry, czy planują Państwo zamontowanie stojaka dla rowerów w
rynku, najlepiej obok ratusza przy kamerze??
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani- Ado,

stojaki na rowery (2 sztuki na dwa rowery każdy) są zamontowane w narożnikach płyty Rynku od
9 lat, dokładnie z lokalizacją kontrolowaną przez monitoring.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2334:  Imię/NICK: Damian

02.08.2018  

Szanowny Panie Burmistrzu,
w związku z wprowadzeniem od 6 sierpnia nowych zasad parkowania w Rynku mam pytanie: co z osobami mieszkającymi w Rynku? Czy osoby mieszkające w Rynku również będą musiały płacić za parkowanie swojego samochodu w Rynku a więc pod swoim domem? Rozumiem, że wprowadzenie takich zmian jest konieczne lecz czy osoby te brane są pod uwagę. Bardzo proszę o
odpowiedź i dziękuję.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Damianie,

nowe zasady parkowania w Rynku będą dotyczyły wyłącznie jednej pierzei południowej i obowiązywały jedynie w godzinach od 8-16, a więc nie ograniczą możliwości parkowania samochodów mieszkańcom Rynku po powrocie z pracy.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2333:  Imię/NICK: Emilia

02.08.2018  

Dzień dobry. Panie Burmistrzu mamy prośbę. Czy można założyć kilka progów zwalniających na drodze od spółdzielni mieszkaniowej na Osiedlu Piastowskim do myjni samochodowej? Niestety nikt nie przestrzega ograniczenia prędkości, czekać tylko na zmiany ulicy na drogę
śmierci. Mieszkańcy Chrobrego.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Emilio,

montaż progów spowalniających na ul. Królowej Elżbiety będzie analizowany po docelowym zagospodarowaniu terenów przyległych do ulicy. Tymczasem niebawem zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu ze stosownym oznakowaniem poziomym i pionowym.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2332:  Imię/NICK: Dorota

02.08.2018  

Witam. Chcę zapytać, kiedy chodnik na ul. Sienna będzie wyremontowany.
JEST W OPŁAKANYM STANIE. Większość chodzi ulicą by nie połamać nóg, zwłaszcza starsze osoby.

Pozdrawiam.

  
ODPOWIEDŹ
 

Szanowna Pani Doroto,

remont nawierzchni drogowej ulicy Siennej nastąpi z chwilą przystąpienia do uporządkowania gospodarki ściekowej w ulicy. Zadanie ujęte jest w harmonogramie robót kanalizacyjnych po zabezpieczeniu środków w budżecie z przeznaczeniem na ten cel.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2331:  Imię/NICK: Greg18

02.08.2018  

Panie Burmistrzu,
na ile jest możliwość zamontowania świateł na przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu na ul. Piłsudskiego,Wiejska i Szkolna. Kierowcy w tym miejscu nie zwalniają, wręcz specjalnie nie zatrzymują się. Co powoduje zagrożenie?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani/ Szanowny Panie,

wydaje mi się mało prawdopodobne, aby GDDKiA jako zarządca drogi krajowej - ulicy M.J.Piłsudskiego zdecydowała się na montaż sygnalizacji świetlnej w sugerowanym miejscu.
W niewielkiej odległości mamy skrzyżowanie drogi krajowej z ul. Łączną i ul. Ofiar Oświęcimskich i sygnalizacja świetlna w pierwszej kolejności winna tam się pojawić.
Jednakże pozostaję w kontakcie z zarządcą drogi bowiem problem płynności ruchu w tym rejonie miasta od dawna jest zgłaszany do GDDKiA i wciąż naciskam na jego rozwiązanie.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2330:  Imię/NICK: mieszkanka

27.07.2018  

Dzień dobry, Panie Burmistrzu dlaczego przy budowie ścieżki rowerowej na ulicy Kolejowej nie wykonano wjazdu na podwórko przy budynku Kolejowa 1? Na całej ulicy Kolejowej takie wjazdy wykonano a tu pozostawiono starą zapadniętą kostkę w stanie nienaruszonym.. ciąg chodnika z nowej kostki-stary zapadnięty chodnik-ciąg chodnika z nowej kostki, wygląda to okropnie, pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani,

zjazd na podwórko przy ul. Kolejowej 1 zostanie poprawiony (kostka zostanie przełożona).

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2329:  Imię/NICK: Paweł

27.07.2018  

Czy i w jaki sposób jest planowane połączenie ścieżki rowerowej biegnącej przez Osiedle Piastowskie wzdłuż boiska obok przeszkola z nowo budowaną siecią ścieżek rowerowych?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Pawle,

jadąc od przedszkola ścieżką rowerową w kierunku myjni samochodowej trzeba będzie zjechać ze ścieżki na jezdnię i poruszać się wzdłuż ul. Królowej Elżbiety, która znajduje się w strefie ograniczonej prędkości do 30 km/h, w kierunku garaży. Dalej będzie można pojechać w kierunku ogródków działkowych, przez które został wyznaczony wspólny, 3-metrowy ciąg pieszo-rowerowy.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2328:  Imię/NICK: Mieszkaniec

27.07.2018  

Gdzie można się zwrócić o pomoc w sprawie windy dla osoby niepełnosprawnej mieszkającej w budynku wielorodzinnym?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani,

O dofinansowanie do zniesienia barier architektonicznych w budynku mieszkalnym i uzyskanie dokładnych informacji w tej sprawie proszę zgłosić
się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Wałbrzyska 15, 58-100 Świdnica.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2327:  Imię/NICK: kibic

23.07.2018  

witam. na swoim profilu na fecbooku umieścił Pan informację ze lubi Pan sport a w szczególności piłkę nożną. w związku z tym może wróci by do organizowania w ramach Dni Świebodzic meczu naszych samorządowców z inną drużyną np. samorządowców innego miasta...w latach 90 były mecze na Dni Świebodzic księza -policja czy coś w tym rodzaju...
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

Propozycja Pana zostanie rozważona podczas przygotowań do Dni Świebodzic 2019.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2326:  Imię/NICK: marcin z ul. dabrowki

23.07.2018  

Panie Burmistrzu jak można było do tego dopuścić?
Siedzę na balkonie i podziwiam imprezę- memoriał Pawła Sosika- jak przypuszczam rangi międzynarodowej bo widzę ekipę z Estoni ale również widzę coś jeszcze, a mianowicie brak toalet pod wodnym centrum rekreacji.  Uważam, że to jest skandal I jest to uwłaczające, poniżające dla tych sportowców I nie tylko, bo przecież jest wielu gości/widzów którzy muszą załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w ugorze przed moim blokiem. Proszę I zajęcie stanowiska w tej sprawie. Pozdrawiam, Marcin
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Marcinie,

Po przeprowadzeniu rozmowy z organizatorem - Stowarzyszeniem Rowerowe Świebodzice uzyskałem informację, że wszystkie ekipy sportowe miały udostępnione zaplecze sanitarne w OSiR Świebodzice Spółka z o.o. i tam mogły załatwić potrzeby fizjologiczne, a także skorzystać z kabin prysznicowych. Uczestnicy imprezy, widzowie także mieli możliwość bezpłatnego skorzystania z toalety. Oczywiście popieram Pana niezadowolenie, nie mogę odpowiadać za niekulturalne zachowanie pojedynczych osób.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2325:  Imię/NICK: Witam Panie burmistrzu.

23.07.2018  

Poproszę o listę kandydatów na burmistrza Świebodzic w najbliższych wyborach samorządowych. Pozdrawiam.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Wyborco,

na Pańskie pytanie odpowiedź będzie możliwa po tym jak zostaną zarządzone wybory i kalendarz wyborczy zawierający terminy na dokonanie zgłoszenia kandydatów. Dotychczas premier nie zarządził jeszcze wyborów a ma na to czas do 16 sierpnia 2018r.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2324:  Imię/NICK: Karolina

23.07.2018  

Dzień dobry. Czy ze świebodzic jest jakieś połączenie do Strugi? Linia prywatna?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Karolino,

Informuję, że ze Świebodzic nie ma żadnego bezpośredniego połączenia autobusowego ze Strugą.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2323:  Imię/NICK: Aga

20.07.2018  

Dzień dobry
Przeczytałam, że miasto sfinansowało wyjazd dzieci nad morze. To bardzo dobrze, ale niestety nie znalazłam nigdzie jakie były zasady rekrutacji na ten wyjazd ani żadnej informacji że w ogóle jest taka kolonia organizowana. Proszę o wyjaśnienia.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani

Od kilku lat Gmina Świebodzice organizuje wypoczynek dla dzieci w szczególności pochodzących z tzw. "grup ryzyka". Wyjazd dzieci na kolonie jest kontynuacją całorocznej pracy z dzieckiem w Świetlicy Środowiskowej "Tęczowa Gromada", stąd też w pierwszej kolejności kierowane są dzieci biorące czynny udział w całorocznych zajęciach. Informacja o naborze dzieci trafia również do dyrektorów szkół, którzy przesyłają listę dzieci. Komisja powołana Zarządzeniem Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Świebodzicach kwalifikuje dzieci na wypoczynek letni.
Procedura naboru jest procedurą wewnętrzną, nie publikowaną na stronach internetowych i w gazetach.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2322:  Imię/NICK: Krzysztof 

18.07.2018  

Witam,
Mam pytanie odnośnie tego, co się dzieje z drzewem - pomnikiem przyrody na ulicy Piłsudskiego. Kora odpada, gałęzie suche. To, to drzewo, które stoi przy skrzyżowaniu z ulicą Młynarską. Czy ktoś z Ratusza może coś wie na ten temat? Chyba nie chcemy, żeby w mediach
krajowych pokazali je jako dowód na ... Właśnie, na co?

Drugie pytanie, bo nie wiem, czy było jakieś info. Co się dzieje z ogrodzeniem szkoły podstawowej przy targowisku miejskim? Wygląda jak z lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Czy Miasto ma jakiś plan na rewitalizację albo wybudowanie nowego? Albo chociaż zmobilizowanie
odpowiedniego ministerstwa, jeżeli to gestia Oświaty.

  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Krzysztofie,

Odnosząc się do pierwszego pytania informuję, że od wiosny 2017 r. stan pomnika przyrody buk zwyczajny rosnącego przy ul. Piłsudskiego 21 był monitorowany przez eksperta dendrologa. Usunięcie drzewa nastąpi po zniesieniu formy ochrony przyrody i uzyskaniu decyzji na wycinkę drzewa.

Odnosząc się do drugiego pytania informuję, że odpowiedź została już udzielona w pytaniu
nr 2311.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2321:  Imię/NICK: anna

17.07.2018  

Witam,
Panie Burmistrzu, jak co roku mamy problem z pszczołami przy fontannie w Parku Miejskim, proszę o ich usunięcie, nie można bezpiecznie spędzić czasu na ławkach ani pozwolić dzieciom się tam bawić. Dziękuję.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Anno,

sprawę przekazano do firmy zajmującej się usuwaniem owadów.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2320:  Imię/NICK: Janek

17.07.2018  

Witam panie burmistrzu.Świebodzice są miastem prężnie się rozwijającym, przybywa mieszkańców.Rozwija się strefa ekonomiczna i to wszystko są atuty.Czy jednak władze miasta myślą trochę o mieszkańcach.Mianowicie o działki budowlane pod budownictwo jednorodzinne.Gmina posiada tereny na osiedlu Piastowskim w okolicy basenu krytego.Kiedy miasto ogłosi przetarg aby można było zakupić działkę budowlaną w powyższej lokalizacji.
  
ODPOWIEDŹ
 
Panie Janku,

Gmina posiada w okolicach Osiedla Piastowskiego w Świebodzicach grunty o pow. ok. 2 ha przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne. Niemniej jednak, aby wyznaczyć ten areał do sprzedaży należy uprzednio wybudować drogę oraz uzbroić ten teren w podstawowe media. Na ten cel przewiduje się wydatki finansowe w wysokości ok. 7 mln. zł. Zatem najbliższy termin podjęcia takiej inwestycji jest możliwy za 2-3 lata.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2319:  Imię/NICK: 

17.07.2018  

Szanowny Panie Burmistrzu,
Jestem wieloletnim mieszkańcem ul. Piaskowej w Naszym mieście. Mam pytanie odnośnie budynku nr. 6. Obiekt ten jest oficjalnie do rozbiórki, większość rodzin dostała nowe mieszkania oprócz jednej. Trwa to już od 2014...
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie

zasiedlanie mieszkań z mieszkaniowego zasobu Gminy odbywa się po ich pozyskaniu w ramach ruchu ludności. W ciągu roku jest to niewielka ilość. Z reguły wymagają one kapitalnego remontu, co wydłuża czas ich oddania w najem. Oprócz osób oczekujących na wymianę lokalu z powodu stanu technicznego budynku, realizowane są listy przydziału lokali na dany rok oraz eksmisje.
W przypadku, o który Pan pyta, jesteśmy na etapie odzyskiwania lokalu, który zostanie zaproponowany oczekującej rodzinie.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2318:  Imię/NICK: Adam

17.07.2018  

Witam Panie Burmistrzu.Czy jest planowana w niedalekiej przyszłości budowa drogi miedzy ulicą Ciernie a ul.Olszanską.Mieszkam tam przy tej drodze i jest to wielki problem dla nas mieszkańców .Droga jest w bardzo zlym stanie cierzko dojechać do domu .Jestem bardzo zdziwiony ze strefa tak energicznie sie rozwija ludzie codzienie tą ulicą przyjeżdżają rowerami ledwo bo ledwo i nic niechce im poprawic drogi do pracy.Pozdrawiam serdecznie i liczę na odpowiedź
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Adamie,

Gmina posiada dokumentację projektową na przebudowę ul. Olszańskiej (nawierzchnia jezdni, odwodnienie, chodnik, oświetlenie drogowe). Rozpoczęcie realizacji zadania uzależnione jest od wcześniejszej budowy kolektora kanalizacji deszczowej odwadniającej teren WSSE, a zlokalizowanej w pasie drogowym ul. Olszańskiej. Ze względu na znaczny koszt budowy kolektora, Gmina czynni starania o pozyskanie dofinansowania ze środków zewnętrznych.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2317:  Imię/NICK: Paweł

17.07.2018  

Czy planowane jest kiedykolwiek utwardzenie głównych ścieżek dojazdowych do ogródków działkowych na Osiedlu Piastowskim? Czy można liczyć na to, że będzie można kiedykolwiek przejechać samochodem po równej drodze?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Pawle,

na tą chwilę uważam, że ścieżki dojazdowe powinny zostać w nawierzchni szutrowej, aby nie zachęcały do jazdy po tych terenach samochodem. Ogrody działkowe powinny zostać enklawą do relaksu i odpoczynku na świeżym powietrzu, w ciszy.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2316:  Imię/NICK: Paweł

17.07.2018  

Jak gmina planuje wykorzystać centrum przesiadkowe? Chodzi dokładnie o to, że sama nazwa wskazuje na to,że powinny tutaj pojawić się autobusy miejskie i pozamiejskie, np. ze Świdnicy i Wałbrzycha, ale również innych pobliskich miejscowości. Czy przewdziany jest dalszy rozwój centrum przesiadkowego poza wykonanym remontem?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Pawle,

komunikacja miejska będzie dojeżdżała do centrum przesiadkowego. Jeżeli w przyszłości powstanie komunikacja miejska, łącząca Świebodzice z miastami sąsiednimi, a zapotrzebowanie mieszkańców będzie duże, na pewno zostaną podjęte kroki, by centrum przesiadkowe było jednym z przystanków. Co do pozostałych przewoźników będziemy starali się ich zachęcić aby przejeżdżały przez Centrum Przesiadkowe w szczególności linie dalekobieżne. Założenie docelowe jest takie aby centrum przesiadkowe było kojarzone z maksymalną dostępnością wszystkich przewoźników.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2315:  Imię/NICK: mieszkaniec

06.07.2018  

Gdzie można znaleźć informację o lokalizacji wszystkich siłowni pod chmurką ? Może można je zaznaczyć na mapie podobnie jak wszystkie ścieżki rowerowe aktualne oraz te, które niebawem powstaną - widziałem takie mapy w innych miastach - można wtedy precyzyjniej zaplanować wycieczkę rowerową z dzieckiem. Czy powstaną również inne ścieżki rowerowe, którymi bezpiecznie można przejechać z dziećmi przez główne ulice naszego miasta ?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

sugestia o opublikowaniu na jednej mapie wszystkich siłowni „pod chmurką” jest bardzo interesująca. Sądzę, że taka mapa mogłaby zawierać również inne obiekty sportowe, z których korzystać mogą świebodziczanie, wszak nasze miasto ma rozbudowaną sieć infrastruktury sportowej najwyższej jakości. Cieszę się, że z dostępnych obiektów korzystają całe rodziny.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2314:  Imię/NICK: Mieszkanka Świebodzic

05.07.2018  

Witam,
mam pytanie do Pana jako osoby nadzorującej funkcjonowanie OPS w Świebodzicach. Każdy z nas słyszał o wejściu w życie ,,RODO", pytanie dotyczy tego czy pracownice OPS maja prawo w miejscach publicznych opowiadać o sytuacjach rodzinnych danej rodziny ? Sytuacja dotyczy dnia wczorajszego, gdzie odbywały się zawody w klubie Rekin, w których uczestniczyło dziecko jednej z Pań z OPS, wiem że tam pracuje bo przyjmowała kiedyś wnioski alimentacyjne. Pani ta stojąc z grupą koleżanek stwierdziła cyt,, zrobi sobie jeszcze kolejne dziecko i nie pozbędziemy jej się z ośrodka..", trudno było nie domyśleć się o czym ta pani mówi. Panie burmistrzu zbliżają się wybory, czy nie czas zrobić porządek w swoim kurniku by uniknąć opisanie tego w gazecie która opisywała już niejednokrotnie negatywne funkcjonowanie OPS i tym samym też uniknąć zgłoszenia do GIODO.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani,

zapewniam, że wszyscy pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej są zobligowani do zachowania tajemnicy służbowej i do przestrzegania zasad kodeksu etyki. Nadmieniam również iż pracownicy są zapoznani z Rozporządzeniem o ochronie danych osobowych i zostały przeprowadzone stosowne szkolenia. Z uwagi na anonimowy charakter Pani listu niemożliwym jest na tym etapie podjęcie jakichkolwiek działań. Zachęcam do bezpośredniego kontaktu z Dyrektorem Ośrodka Pomocy Społecznej celem wyjaśnienia sprawy.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2313:  Imię/NICK: Bogusław

05.07.2018  

Czy przy okazji otwarcia Centrum Przesiadkowego ktoś z osób odpowiedzialnych zainteresuje się powierzchnią cegieł z których zbudowany jest budynek dworca kolejowego w naszym mieście? Cegły te, mimo że z daleka dość efektownie wyglądają, zostały obdarte z zewnętrznej twardej warstwy i przy byle dotknięciu sypią się. Warto poszukać fachowego sposobu zabezpieczenia elewacji przed postępującą degradacją, bo w krótkim czasie ten budynek stanie się kłopotliwy i trudny do uratowania.
Pozdrawiam Pana Burmistrza.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Bogusławie,

budynek dworca kolejowego jest własnością PKP S.A.. Zgodnie z zapisami zawartymi w ustawie o prawie budowlanym obiekt budowlany należy utrzymywać w należytym w stanie technicznym i estetycznym ( art. 5 ust. 2) i należy to do obowiązku właściciela (art. 61 pkt. 1). Gmina nie posiada informacji o zastosowanej technologii renowacji i sposobu zabezpieczenia elewacji budynku dworca.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2312:  Imię/NICK: Mieszkaniec

05.07.2018  

Szanowny Panie Burmistrzu,

nasze Miasto ma wielki powód do dumy, ponieważ jawi się wszystkim mieszkającym jak i przyjezdnym jako bardzo kosmopolityczne. Przebywając nawet bardzo krótko w naszym mieście można spotkać mieszkańców narodowości rosyjskiej, polskiej, romskiej czy ukraińskiej.
Czy zbierane są dane na temat ilości oraz liczebności grup narodowościowych, które współegzystują w Świebodzicach?

Proszę o odpowiedź.

  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie

Urząd Miejski w Świebodzicach nie gromadzi informacji dotyczących ilości i liczebności grup narodowościowych, które przebywają na terenie miasta Świebodzice.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2311:  Imię/NICK: Krzysztof Kwaśniewski

05.07.2018  

Witam. Mam pytanie odnośnie muru szkoły podstawowej przy ulicy Wolności. To jest chyba szkoła nr 3. Chodzi o tę z czerwonej cegły, przy placu targowym. Ten mur, od ulicy Wolności jest trochę nie na czasie. A, raczej jego czas dawno minął. Może miasto zainteresuje się wykonaniem nowego, bo ten nadaje się już do rozbiórki. A, to ulica przelotowa i, pomijając mieszkańców, to wielu przyjezdnych jadąc samochodem widzi to co widzi. I, wyrabia sobie opinię. Nawet jeżeli jest tak, że mur jest w
gestii kuratorium oświaty, to miasto ma chyba jakieś narzędzia, żeby albo samo, jako miasto wybudowało nowy mur albo wywarło odpowiedni nacisk na oświatę. W, końcu minister szkolnictwa jest ze Świebodzic, to, może niech zasponsoruje. Może do spółki z UE? Będzie można jakąś tabliczkę pamiątkową zrobić. A, przed wyborami, to chyba jak znalazł.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Krzysztofie,

zgadzam się z Panem, że ogrodzenie murowane przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 od strony ul. Wolności wymaga remontu a właściwie renowacji. Niestety nie podzielam Pańskiego zdania, w którym sugeruje Pan zburzenie obecnego muru i postawienie w jego miejsce nowego ogrodzenia, ponieważ jest to w pewnym sensie część historii naszego miasta, podobnie jak wiele innych zabytkowych obiektów. Pragnę Pana uspokoić, że zaplanowano remont ogrodzenia. Chcemy, aby było ono wykonane z należytą starannością i zgodnie z sugestiami konserwatora zabytków.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2310:  Imię/NICK: Andrzej

05.07.2018  

Szanowny Panie Burmistrzu,

po siedmiu latach pobytu w Anglii wróciłem do moich ojczystych Świebodzic i nie chcę z nich już wyjeżdżać. Zauważyłem wiele zmian na lepsze. Miasto jest o wiele ładniejsze, o wiele bardziej malownicze. Zaniepokoiła mnie tylko jedna kwestia. Przed wyjazdem często chodziłem z
rodziną do pobliskiego Książańskiego Parku Krajobrazowego na długie spacery aż do samego zamku. Czyli od ulicy Wałbrzyskiej przez bramę i drogą aż do zamku Książ. Często również kiedy tylko pozwalał mi na to czas jeździłem dla utrzymania kondycji fizycznej rowerem na tej trasie.
Zazwyczaj rano. Spotykałem tam dwie sprzątające Panie, które porządkowały teren, zbierały śmieci, wycinały trawę, aby droga nie zarastała. Ktoś wtedy ewidentnie dbał o odcinek między Świebodzicami, a zamkiem Książ. Po powrocie zastałem wręcz dramatyczny obraz. Droga zarośnięta, na wielu odcinkach znacznie przewężona. Krzaki rozrośnięte, ograniczające przestrzeń. Potężny korzeń leży już na drodze od dwóch miesięcy - to ten punkt gd! zie poniżej znajduje się zbiornik wodny "Lechoś" - i nikogo to nie obchodzi, a przecież stwarza oczywiste zagrożenie. Wystarczy, że jakiś nietutejszy za bardzo się rozpędzi na rowerze i wypadek bankowy. Zachodzę w głowę, co się stało, że tak piękny odcinek drogi został tak zaniedbany. Uderzające były te przewężenia. One pierwsze rzuciły mi się w oczy po przyjeździe. Po prostu droga zarasta. Jeszcze kilka lat temu było pięknie. Dbano o to miejsce. A teraz to istny dramat. Dlaczego? Czy miasto Świebodzice odpowiada za to miejsce? Czy można spróbować doprowadzić to miejsce do stanu sprzed kilku lat?

  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Andrzeju,

sprawa została przekazana do Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych oraz właściciela
terenu - Nadleśnictwa Wałbrzych.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2308:  Imię/NICK: Marzena

03.07.2018  

Szanowny Panie Burmistrzu
Chciałabym zapytać co dzieje się z basenem odkrytym zawsze było 4 ratowników teraz jest dwóch bądź trzech wszystkie baseny czynne. (Z tego co sie orientowalam to powinny byc wylaczone niecki basenowe jezeli nie ma obsady tak jak było robione w Swidnicy). Proszę mi odpowiedzieć o
sytuacji kiedy jeden z nich jest w wc a cos sie dzieje na basenie? Ilu ratowników powinno być na odkrytej plywalni aby mogla funkcjonowac? Chciałabym moc korzystać w ładna pogodę z waszego obiektu ale póki co czuje się bezpieczniej z dzieckiem na krytej pływalni. Dziekuje z góry za odpowiedz
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Marzeno,

uprzejmie informuję, że ilość obsady ratowniczej na terenie basenu odkrytego, przy ul. Rekreacyjnej 1, jest zgodna z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 stycznia 2012 r. w sprawie wymagań dotyczących liczby ratowników wodnych zapewniających stałą kontrolę wyznaczonego obszaru wodnego. OSiR Świebodzice Sp. z o.o. dokłada wszelkich starań, aby na jego obiektach było zapewnione bezpieczeństwo osób kąpiących się i nie tylko. Najlepszym dowodem na to jest mała ilość wypadków oraz brak incydentów zagrażających życiu. Proszę się nie obawiać o bezpieczeństwo swoje i swoich dzieci i korzystać z kąpieliska odkrytego.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2307:  Imię/NICK: Piotr

29.06.2018  

Witam serdecznie, od niedawna mieszkam w Świebodzicach w pobliżu obwodnicy i w związku z tym mam pytanie czy jest w najbliższych planach budowa ekranów akustycznych. Pozdrawiam.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Piotrze,

Obwodnica nie jest drogą zarządzaną przez Gminę, ale o zamontowanie ekranów akustycznych władze Świebodzic zabiegają od dawna. Systematycznie ponawiane są wnioski do DSDiK w tej sprawie.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2306:  Imię/NICK: Emeryt

29.06.2018  

Szanowny Panie Burmistrzu.Mam do Pana pytanie a mianowicie chodzi o tzw."Wczasy pod gruszą". Dlaczego emeryci ze Szkoły podstawowej nr 2 i Szkoły podstawowej nr.3 otrzymują takie świadczenia a emeryci z Publicznej szkoły podstawowej nr.6 takich świadczeń nie mają.Czym jest
to spowodowane? Czy emeryci z Publicznej szkoły podstawowej nr.6 są gorsi od emerytów z wyżej wymienionych szkół? Z poważaniem Emeryt
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

Kwestię wypłaty świadczeń socjalnych regulują obowiązujące przepisy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Zasady i warunki korzystania ze świadczeń socjalnych w Publicznej Szkole Podstawowej Integracyjnej zostały uregulowane Zarządzeniem Dyrektora Szkoły w sprawie Regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Każda placówka tworzy własny regulamin i realizuje świadczenia zgodnie z jego zapisami. Przedmiotowe pytanie dlaczego świadczenie "wczasy pod gruszą'' w wymienionych szkołach jest udzielane, a w Publicznej Szkole Podstawowej Integracyjnej w Świebodzicach nie jest wypłacane, gdyż tak stanowią Regulaminy w tych jednostkach, co jest zgodne z prawem. Każda z placówek oświatowych może regulować te sprawy indywidualnie i poszczególne regulacje mogą się różnić.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2305:  Imię/NICK: Maciek

27.06.2018  

Panie Burmistrzu, mam pytanie o przylacza kanalizacji . Czy muszą wszyscy przylaczyc sie do sieci, czy nie obowiazuje to rolnkow. Wiekszosc z nich nawet nie mysli sie podlaczyc.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Macieju,

informuję, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciel nieruchomości zapewnia utrzymanie czystości i porządku przez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub - w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych (jeżeli zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dopuszczają takie rozwiązanie), spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych. Przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2304:  Imię/NICK: 

26.06.2018  

W Urzędzie organizowane jest spotkanie z krwiodawcami z Klubu HDK, zresztą nie po raz pierwszy, proszę jedynie wyjaśnić co z pozostałymi krwiodawcami nie zrzeszonymi w klubie a posiadający znaczne ilości oddanej krwi. Pozdrowienia dla wszystkich krwiodawców.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Przemysławie,

Informuję, że spotkanie w ramach Światowego Dnia Krwiodawstwa było zorganizowane przez Klub Honorowych Dawców Krwi, Urząd Miejski był współorganizatorem spotkania. Krwiodawcy zaproszeni na spotkanie byli wytypowani przez Zarząd Klubu HDK w Świebodzicach, w celu uzyskania szczegółowych informacji na ten temat proszę o kontakt z w.w klubem.
Ponadto informuję, że nie posiadam bazy osób, które oddają krew.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2303:  Imię/NICK: Kamil

25.06.2018  

Panie Burmistrzu, Proszę o udzielenie informacji dlaczego robi Pan razem z Wodociągami problem podłaczenia wody na ulicy Weglowej? Ewidentnie graja Państwo na czas... Konserwator zabytkow i archeolog... gdy wybrałem się z tym tematem do wodociągów Wałbrzyskich to wręcz wyśmiali postepowanie Pana Zalewskiego i Pana. W glowie nie mieści sie to....
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Kamilu,

z przykrością informuję, że Pański wpis nie ma nic wspólnego z prawdą i jest zwykłym hejtem. Ani ja, ani wodociągi nie grają na czas, a tym bardziej nie tworzymy dodatkowych problemów. Muszą zostać wykonane postanowienia Starosty Świdnickiego oraz Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków dotyczące ochrony archeologicznej przy wykonywaniu budowy sieci, co wymaga dodatkowej dokumentacji. Skoro nie mieści się to Panu w głowie, sugeruję uzupełnienie
wiedzy na temat wymogów Prawa Budowlanego w bardziej fachowych kręgach np. Starostwie Świdnickim, bądź u Konserwatora Zabytków. Boleję również, że Pańskie pytanie stawia pod znakiem zapytania kompetencje pracowników wałbrzyskich wodociągów, podobno wyśmiewających procedury, gdyż wiem, że wielu z nich to świetni fachowcy. Widocznie zasięgnął Pan informacji u niewłaściwej osoby.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2302:  Imię/NICK: Magdalena

21.06.2018  

Witam
Prosiłam bym o wyjaśnienie jak wygląda termin przyznawania stypendium dla dzieci i młodzieży co roku bylo uroczyste wręczenie na zakończenie roku szkolnego , czy obecnie po zmianach maja byc wydawane stypendia dopiero na jesień ?
Pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Magdaleno,

zasady przyznawania stypendiów szkolnych za wyniki w nauce, za osiągnięcia sportowe lub artystyczne określone są w oparciu o zapisy uchwały nr XL/283/2017 Rady Miejskiej w Świebodzicach z dnia 28 grudnia 2017 r. Wnioski o stypendia szkolne rozpatrywane będą w terminie do dnia 30 września.
Przesunięcie terminu miało na celu umożliwienie złożenia wniosku po zatwierdzeniu ocen przez radę pedagogiczną i zebraniu wymaganej dokumentacji potwierdzającej osiągnięcia ucznia oraz uprawniającej do przyznania stypendium.
Poprzednio wskazywany termin uniemożliwiał wszystkim uczniom złożenie wniosku w wyznaczonym czasie, o czym licznie sygnalizowali uczniowie i ich rodzice. Mam nadzieję, że zmiana daty wypłaty stypendium nie obniży jego rangi i osiągnięć ucznia.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2301:  Imię/NICK: Bogusław

19.06.2018  

W Informacjach z miasta:"Segregacja obowiązuje wszystkich" zamieszczono fotografię ilustrującą problem segregacji odpadów naszym mieście w postaci grupy niewielkich przepełnionych pojemników na śmieci i sterty odpadów wokół nich.
I w rzeczywistości tak to wygląda, tylko diagnoza zjawiska jest nieodpowiednia.
Z moich obserwacji wygląda to tak, że po opróżnieniu pojemników w mojej okolicy już dwa dni później pojemniki na papier są pełne, pojemnik na bioodpady postawiony na uboczu nie jest zapełniany nawet przez dwa tygodnie, bo nie jest po drodze użytkownikom. Duże kontenery na odpady zmieszane wytrzymują ok 4-5 dni i również są przepełnione. Kiedy nastąpi weryfikacja częstotliwości opróżniania pojemników w zależności nie od kalendarza i sztywnego grafiku, ale od rzeczywistego zapotrzebowania
mieszkańców?
Pozdrawiam Pana Burmistrza.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Bogusławie,

w celu poprawienia istniejącego stanu bardzo Pana proszę o osobisty kontakt z ZGK Świebodzice sp. z o.o.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2300:  Imię/NICK: Elżbieta

18.06.2018  

Witam mam pytanie mieszkam na Cieniach mam domek po działkach ma ponad 200 lat chciałabym wymienić pięć węglowy na gazowy jakie mam szanse na dotacje pozdrawiam czekam na odpowiedź
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Elżbieto,

informuję, że tryb i zasady udzielania dotacji na dofinansowanie zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, związanych z ograniczeniem niskiej emisji na terenie Gminy Świebodzice reguluje uchwała Rady Miejskiej w Świebodzicach nr XLI/297/2018 z dnia 31 stycznia 2018 r. Z treścią uchwały w sprawie dotacji na zmianę sposobu ogrzewania można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej tut. Urzędu.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2299:  Imię/NICK: Monika

15.06.2018  

Czy ulica Kolejowa rejon 23-27 i cała ul. Towarowa zostają posprzatane? Trawa nie jest koszona, kiedy zwrociliśmy uwagę firmię zajmującej sie tym, owszem skosiła trwę ale nie zgrabiła siana,zostawiła wszyskie śmieci które znajdowały się w trawie. Krzaki nie są przyciane. Park przy
ulicy Świdnickiej koło przedszkola także jest w fatalnym stanie. Ta
firma bierze pieniądze za nic......
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Moniko,

uprzejmie informuję, że firma zajmująca się utrzymaniem zieleni, koszeniem traw, przycinaniem krzewów realizuje wszystkie prace zgodnie z ustalonym harmonogramem. Jednocześnie informuję, że Park przy ul. Świdnickiej ujęty jest w projekcie pn. „Rozwój funkcji zdrowotnych i rekreacyjnych w Gminie Świebodzice poprzez tworzenie i odnowienie terenów zieleni w celu poprawy jakości życia mieszkańców”, na który Gmina Świebodzice otrzymała dofinansowanie ze środków Unijnych. Teren parku zostanie na nowo zagospodarowany.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2298:  Imię/NICK: Mariusz

15.06.2018  

Szanowny Panie Burmistrzu. Mam pytanie odnośnie dotacji na wyminę ogrzewania węglowego na gazowe. Rozumiem ,że obowiązuje  kolejność złożenia wniosków,a pula przewidziana na rok 2018 jest ograniczona. Co jednak jeśli po wykonaniu prac i wymianie systemu ogrzewania okaże się
,że nie zmieściłem się na liście zainteresowanych na rok bieżący. Czy w takiej sytuacji automatycznie przejdę jako jeden z pierwszych na rok następny?Jeśli nie ,to czy będzie konieczność ponownego składania nowego wniosku,a cała procedura będzie rozpatrywana jako zupełnie nowa?Proszę o odpowiedź .Pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Mariuszu,

informuję, że zgodnie z uchwałą w sprawie zasad i trybu postępowania przy udzielaniu dotacji celowej na dofinansowanie zadań inwestycyjnych związanych z ograniczeniem niskiej emisji na terenie Gminy Świebodzice, wnioski o udzielenie przedmiotowej dotacji będą przyjmowane do dnia 31 sierpnia 2018 roku. Wnioski rozpatrywane są według kolejności złożenia ich w tut. Urzędzie.
W tegorocznym planie budżetu zabezpieczono na ten cel kwotę 100000,00 zł. Po zakończeniu naboru wniosków podjęta zostanie decyzja odnośnie warunków udzielania dotacji w przyszłym roku budżetowym.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2297:  Imię/NICK: Laura

12.06.2018  

Witam
Chciałbym sie zapytać dlaczego w naszych szkołach zmieniono krtyteria prxyznawania stypendium za osiągnięcia w nauce. W szkołach w miastach sąsiadujących czyli Wałbrzych ,Świdnica wystarczy mieć wyniki na poziomie 5,0 do max 5,3 średnia roczna ocen ,U nas w Świebodzicach zawsze poziom był 5,3 i zachowanie wz lub bardzo dobre , uważam ze to jest naprawdę wysoka średnia a w gimnazjum to rzadkość .Rozumiem że koszty muszą być minimalizowane ale dlaczego kosztem dzieci i młodzieży .Takie zmiany wpływaja tylko demotywująco ,a powinny rozwijać i motywować nasze zdolne dzieci .
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Lauro,

Gmina mając na uwadze osiągnięcia młodych mieszkańców w dniu 28 grudnia 2017 r. podjęła nową uchwałę Nr XL/283/2017 w sprawie przyznawania stypendiów za wyniki w nauce, za osiągnięcia sportowe lub artystyczne dla uczniów zamieszkałych na ternie Gminy Świebodzice. Zgodnie z w/w uchwałą o stypendium mogą ubiegać się uczniowie już po ukończeniu klasy czwartej szkoły podstawowej, uczniowie klas gimnazjalnych, a także młodzież
uczęszczająca do szkoły ponadpodstawowej. Nowe kryteria obejmą zatem większą grupę uzdolnionych mieszkańców Gminy Świebodzice. Jednocześnie informuję, że celem stypendiów jest motywacja, wspieranie rozwoju oraz promocja najzdolniejszych uczniów.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2296:  Imię/NICK: Adam

12.06.2018  

Od kiedy będzie czynny basen odkryty?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Adamie,

w odpowiedzi na Pana pytanie uprzejmie informujemy, że przy sprzyjających warunkach atmosferycznych planujemy otwarcie basenu odkrytego w dniu 15 czerwca 2018 r.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2295:  Imię/NICK: Katazyna

11.06.2018  

Dzień dobry, Panie Burmistrzu może Pan udzieli publicznie odpowiedzi kiedy
będzie woda na ul. Weglowej? Temat został opisany i zgłoszony do programu
"UWAGA" więc proszę przygoować się na odwiedziny ekipy.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Katarzyno,

Zgodnie z Wieloletnim Planem Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych i Urządzeń Kanalizacyjnych w Gminie Świebodzice, uchwalonym przez Radę Miejską, terminem zakończenia budowy wodociągu na ul. Droga Węglowa jest koniec bieżącego roku. Wskazuję również, że zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru, do tego czasu przewidziane jest zaopatrzenie w wodę mieszkańców z ich własnych źródeł.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2294:  Imię/NICK: Ania

07.06.2018  

Witam serdeczne. Chciałabym się zapytać jakie warunki trzeba spełniać aby dostać mieszkanie ? Gdzie mogę się udać z tą sprawą?Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Anno,

W odpowiedzi na Pani pytanie cytuję poniżej fragment Uchwały Nr VI/73/03 Rady Miejskiej w Świebodzicach z dnia 27 stycznia 2007 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy, określający warunki zamieszkiwania kwalifikujące wnioskodawcę do przyznania lokalu:
"(...) §14. O najem lokalu, z zasobu mieszkaniowego Gminy mogą ubiegać się osoby pozostające w trudnych warunkach mieszkaniowych i znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej.

§15.1. Przez osoby pozostające w trudnych warunkach mieszkaniowych w rozumieniu niniejszej uchwały, uważa się osoby nie posiadające żadnego tytułu do lokalu lub zamieszkującym w lokalu, w którym na członka gospodarstwa domowego przypada mniej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej (ogólnej powierzchni pokoi) a 10 m2 w gospodarstwie jednoosobowym.

§15.2. Przez osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej rozumie się:

1) osoby samotne, których dochód miesięczny w okresie trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku nie przekracza 150% najniższej emerytury *),
2) gospodarstwa domowe, których dochód miesięczny w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku nie przekracza 100% najniższej emerytury na jednego członka gospodarstwa domowego.
§15.3. Warunki wymienione w ust. 1 i 2 winny być spełnione łącznie. (...)".
Jeżeli Pani rodzina spełnia warunki, o których mowa wyżej, zapraszam do złożenia stosownego wniosku w Wydziale Gospodarki Mieszkaniowej tut. Urzędu, przy ul. Żeromskiego 27, w dni robocze, w godz. 7.30 - 15.30 (pok.16).

*) Najniższa emerytura na dzień dzisiejszy, to kwota 1029,80 zł.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2293:  Imię/NICK: Adrian

05.06.2018  

Witam Panie burmistrzu czy mógł by Pan jakoś zadziałać w sprawie wdrożenia pakietu OkSystem w Wodnym Centrum Rekreacji (basen kryty)? okSystem to karnet sportowo-rekreacyjny często dodawany przez pracodawcę jako "pakiet sportowy" Więcej na stronie https://www.oksystem.pl/pakietyoksystem/ W Świebodzicach z tego pakietu można skorzystać jedynie w "fitness road" a fajnie by było jakby mieszkańcy naszego miasto mogli pójść popływać na basenie lub skorzystać z jakiś wydarzeń sportowo/rekreacyjnych w naszym mieście. Czy jest taka możliwość ?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Adrianie,

OSiR Świebodzice Sp. z o. o. przez wiele lat współpracował z OK System. Jednak z uwagi na niewielką ilość wejść (około 10 w ciągu miesiąca), oraz wydłużony czas obsługi systemu przez kasjerki i pracowników administracyjnych w ramach rozliczeń, postanowił rozwiązać z nim umowę. Obecnie OSiR Świebodzice Sp. z o. o. współpracuje z Benefit System i Fit Profit.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2292:  Imię/NICK: Andrzej

28.05.2018  

Szanowny Panie Burmistrzu Proszę o więcej informacji o ekshumacji Grobu Nieznanego Żołnierza.
Co stało się ze szczątkami ? Czy obecnie grób jest pusty ?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Andrzeju,

O ekshumacji informowaliśmy na portalu swiebodzice.pl, w komunikacie prasowym z dnia 23.05.2018 r. Ekshumację przeprowadziła Pracownia Badań Historycznych POMOST na podstawie decyzji Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz zgodnie z umową między Polską a Niemcami z 2003 roku. Na mocy tej umowy wszystkie niemieckie groby wojenne przenoszone są na cmentarze wojenne znajdujące się na terenie Polski. W przypadku tzw. Grobu Nieznanego Żołnierza znajdującego się na Pełcznicy, wydobyte szczątki zostaną złożone na cmentarzu wojennym w Nadolicach Wielkich, gmina Czernica pod Wrocławiem. Znalezione rzeczy osobiste oraz list napisany przez dawną mieszkankę Świebodzic wskazują, że w mogile spoczywał austriacki żołnierz Josef Grimm. Tyle wiemy na chwilę obecną, szczątki zostaną najprawdopodobniej przebadane.
Jeśli zaś chodzi o sam grób - to jak najbardziej pozostanie on w miejscu, w którym istniał przez dziesięciolecia, stał się przecież częścią krajobrazu dzielnicy, a mieszkańcy w pewien sposób zżyli się z tą bezimienną obecnością. Planujemy zamontować symboliczną tabliczkę z nazwiskiem żołnierza. Będzie to pamiątka skomplikowanej i bolesnej historii tych ziem.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2291:  Imię/NICK: Marek

28.05.2018  

Panie Burmistrzu ,dlaczego obecnie zlikwidował pan możliwość jedzenia ciepłych posiłków dla najbardziej ubogich , czy wywołane jest to oszczędnościami na najbiedniejszymi osobami ?? Które nie kiedy nie mają prądu ,gazu w domu by taki posiłek przygotować ,nie wspominając o środkach
pieniężnych ,osoby korzystające z MOPS otrzymują 300 zł z czego potrącone mają na mieszkanie ,wodę by zasilić gminę i to co im pozostaje to grosze . Ciepły posiłek pomagał im przetrwać ,obecnie widzę i rozmawiam z ludźmi grzebiącymi przy śmietnikach ,bo sa po prostu głodni ,osobiście częściowo ich wspieram kanapką itd ,lecz widzę nowe twarze - czy to celowe upodlenie tych najbiedniejszych ? przecież były środki które mieliście na pokrycie posiłku w jadłodajni ,nie można ich dać do innego baru ,czy może pieniądze poszły na premie w mops .Na święta organizuje im Pan śniadania świąteczne i wtedy daje piękne wywiady o dobroci serca dla ubóstwa i zrozumienia -na dwóch śniadaniach w roku się nie przeżyj! e ,zapominał pan chyba ze te osoby to tez wyborczy i panu za odebranie obiadów podziękują przy urnach,księgowe miliony wyciągają pod pana nosem i pan nie widzi ,a żałuje dla naprawdę potrzebujących
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Marku,

jadłodajnia miejska działająca dotychczas przy ul. Piłsudskiego 8 w budynku Ośrodka Pomocy Społecznej musiała zakończyć swoją działalność z powodu wyłączenia budynku z użytkowania z przyczyn technicznych. Od momentu, w którym stało się jasne, że należy ewakuować budynek przy ul. Piłsudskiego 8 podjęto starania, aby znaleźć nową lokalizację dla jadłodajni. Wybrano pomieszczania w pawilonie handlowym przy ul. Osiedle Sudeckie 10 (I Pietro) i natychmiast rozpoczęto prace adaptacyjno-remontowe, a następnie w trybie zamówień publicznych wyłoniono podmiot prowadzący nową stołówkę. Informuje, że już od 23 maja 2018 r. jadłodajnia jest czynna i świadczy usługi w postaci posiłku obiadowego w godzinach od 12.00 - 15.00 wyłącznie osobom dorosłym. Osoby zainteresowane powinny kontaktować się z pracownikami socjalnymi OPS ul. Świdnicka 7.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2290:  Imię/NICK: mieszkanka osiedla piastowskiego

28.05.2018  

Dzień dobry, bardzo proszę o informację na jakich zasadach przyznawane są pozwolenia na organizację imprez w naszym mieście. W sobotę tj. 19.05.2018 przy Szkole Podstawowej nr 2 odbył się festyn patronowany przez Pana Burmistrza. Jako mieszkanka Świebodzic bardzo się cieszę że nasze miasto stawia na integrację i pomoc. Jednak zastanawiam się gdzie leży granica uciążliwości dla mieszkańców. Przez wiele godzin pod oknami jeździły motory których poziom hałasu był nie do zniesienia. Uważam że weekend jest czasem odpoczynku, a w tych warunkach nie możliwe było otwarcie okna. Uważam że mamy wiele terenów na terenie miasta, które byłyby odpowiedniejsze na tego typu imprezy. pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani,

zgodę na przeprowadzenie imprezy plenerowej, po wcześniejszym złożeniu stosownego wniosku przez jej organizatorów, wydaje Burmistrz Miasta Świebodzice. W tym przypadku wydanie takiej zgody było uzasadnione w sposób szczególny, gdyż impreza miała charakter charytatywny, a jej celem była pomoc choremu dziecku. Z racji, iż do przeprowadzenia imprezy niezbędne było zaplecze socjalne, wybór padł właśnie na plac przy Szkole Podstawowej nr 2.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2289:  Imię/NICK: Ola

28.05.2018  

Dlaczego na dniach Świebodzic występują takie odgrzewane kotlety? Mezo jak i bracia golec byli już na świecie naszego miasta. Od dawna nie nagrali nowego singla... kto ma się przy tym bawić? Pewnie starzy alkoholicy. Nawet Jaworzyna śląska zaprosiła dode.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Aleksandro,

owszem, wymienieni artyści występowali już w Świebodzicach i warto przypomnieć, że ich występy zostały entuzjastycznie przyjęte przez publiczność. Praca artysty ma jednak taką specyfikę, iż polega na nagrywaniu nowego materiału, tworzeniu nowych kompozycji. Od ostatniej wizyty grupy Golec uOrkiestra oraz Mezo minęło kilka lat, w obu przypadkach artyści wzbogacili swój repertuar o kolejne płyty, nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by zaprezentowali swoją nową twórczość świebodziczanom.

Jeżeli poruszamy kwestię aktywności artystycznej, to pragnę - dla przykładu - poinformować, że grupa Golec uOrkiestra od roku 2017 wydała trzy single, a na rok 2018 zaplanowana jest premiera ich nowej płyty, z kolei Mezo wydał w roku 2017 album muzyczny. Porównując te dokonania z przywołaną przez Panią Dodą, nie jest to bynajmniej "odgrzewany kotlet".

Natomiast kategoryzowanie na podstawie własnej opinii, iż jakiś rodzaj muzyki może być przeznaczony, jak Pani pisze, dla "starych alkoholików" jest co najmniej niestosowne. Zapewniam, że artyści, którzy wystąpią na tegorocznych Dniach Świebodzic, mają wielu fanów w różnych środowiskach i właśnie o owo zróżnicowanie, przy obsadzie składu artystycznego chodziło.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2288:  Imię/NICK: Świebodziczanka

28.05.2018  

Witam. Czy jest możliwość w Świebodzicach kupienia mieszkania bądź domu ratalnie?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani,

informuję, że jest możliwość ratalnej sprzedaży wymienionych przez Panią nieruchomości w przypadku organizowanych przez Gminę Świebodzice rokowań. Jednocześnie wyjaśniam, że rokowania na sprzedaż nieruchomości można organizować po dwóch przetargach zakończonych wynikiem negatywnym.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2287:  Imię/NICK: Grzegorz

17.05.2018  

Jak wyłączyć przychodzące sms od miasta ? Denerwują mnie , nie chce żeby miasto słało do mnie smsy o wydarzeniach w Świebodzicach.Pozdrawiam Grzegorz
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Grzegorzu,

otrzymuje Pan wiadomości w ramach Systemu Informacji Miejskiej, ponieważ w przeszłości musiał się Pan do niego dobrowolnie zapisać. Jeżeli jednak nie chce Pan być dłużej informowany o wydarzeniach w mieście, należy wysłać sms o treści: STOP SMS, pod numer 661 000 112.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2286:  Imię/NICK: Marek

17.05.2018  

Szanowny Panie Burmistrzu Z wielkim niepokojem przyglądam się "występom", naszej drużyny piłki nożnej, występującej w lidze okręgowej. Jakaś straszna niemoc gnębi naszych piłkarzy a wyniki wołają o pomstę do nieba! Zdaję sobie sprawę, że klub Victoria jest niezależny od miasta i rządzi się własnym prawem. Skoro, jednak, miasto dotuje tą organizację to z racji, iż jest, niejako, sponsorem, może trzeba by zorganizować jakąś naradę, spotkanie z Zarządem klubu. Należy podjąć jakieś kroki, bo po spadku z LO, do A klasy rozsypie się wszystko w drobny mak i nie będzie czego zbierać. Szkoda kilku dziesięcioleci istnienia Victorii. Łatwo coś zatracić ale odbudować, niejednokrotnie jest niemożliwe. Może Władze miasta pomogą znaleźć jakieś rozwiązanie tego problemu; może jeszcze nie jest za późno.Serdecznie pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Marku,

Jako Świebodziczanin również martwię się, gdy nasze drużyny czy reprezentanci przegrywają. Życzę zawsze naszym reprezentantom jak największych sukcesów. Drużyna seniorów Victorii nie ma dziś najlepszej passy. Ale jak wszyscy wiemy plan naprawczy dla wdrożenia, a następnie do dostrzeżenia efektów, wymaga czasu. Pozwólmy Władzom Klubu działać. Ja z ogromną radością i nadzieją patrzę na poczynania najmłodszych adeptów piłkarskich - na dzieci i młodzież. Ich gra budzi nadzieję. To w mojej ocenie najpiękniejszy efekt pracy osób zrzeszonych w MKS Victoria.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2285:  Imię/NICK: Marek

17.05.2018  

Szanowny Panie Burmistrzu Chciałbym się dowiedzieć, co to za heca z tym 60. leciem Szkoły
Podstawowej nr 3. Szkoła nr 3, przy ul. Wolności 23, powstała w 1954 r! Ja w tym właśnie roku rozpocząłem naukę w pierwszej klasie, w tej szkole. Uczyłem się w niej całe siedem lat, do roku 1961! Uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego, odbyły się na podwórzu... Szkoły nr 2, przy
ul. Nowotki (dz. Szkolna)! Po oficjalnych uroczystościach, przemaszerowaliśmy, klasami, do szkoły przy ul. Wolności. Kierownikiem szkoły, od początku, był p. Jan Wróbel. Wychowawczynią pierwszej klasy była świeżo "upieczona" nauczycielka, p. Celina Kowalczyk (później Kujat). Dopiero kilka lat później powstała szkoła podstawowa nr 6, przy ul. Świdnickiej, JAKO OSOBNA SZKOŁA! Jej dyrektorem był p. Adam Miodek, wujek znanego dzisiaj, Profesora. Dokładnie nie pamiętam ale połączenie obu szkół, w jedną z nr 3, nastąpiło znacznie później. Na marginesie:
rok szkolny, również 60 lat temu, odbył się na początku WRZEŚNIA. Skąd więc data 20 kwietnia? I jak wyliczono 60 lat?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Marku,

Obchody jubileuszu 60-lecia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 odbywały się w tym roku szkolnym, ponieważ wynika to z dokumentów w posiadaniu, których jest placówka. Niestety nie zachowały się kroniki i dzienniki z lat wcześniejszych niż rok 1957/1958. Dlatego też Pani dyrektor podjęła decyzję, że rok szkolny 2017/2018 będzie rokiem jubileuszowym. Dziękując Panu za informację, dyrekcja szkoły zwraca się z prośbą o udostępnienie dokumentów świadczących o tym, że szkoła rozpoczęła działalność od 1954 r. jeżeli jest Pan w ich posiadaniu. Uroczystość jubileuszowa odbyła się w kwietniu, ponieważ jest to miesiąc, w którym obchodzimy dzień Patrona.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2284:  Imię/NICK: Anonimka

17.05.2018  

Dzień dobry, do kogo zgłaszać, gdy pies jest uwiązany na 1m na łańcuchu przez całą dobę? W naszym mieście w okolicach ulicy Kościuszki jest ogrom psów, których budy i stan zdrowia powinien być zmonitorowany. Zgodnie z prawem pies, który jest uwiązany, powinien 12h/dobę być
puszczony, musi mieć stały dostęp do wody, ocieploną budę - a teren nie powinien być zaśmiecony. Zgłaszanie przez osobę prywatną nie ma sensu. Jak ktoś potrącił psa i wezwałam policję - policjant pytał mnie co ma z tym psem zrobić. Z racji, że wiem jaka jest procedura policjant wezwał
weterynarza ze Strzegomia. Znieczulica do ludzi - pijany facet leżał na chodniku, a policja 3x przejeżdzała przez rynek i tyle - to czego wymagać względem zwierząt...
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani,

informuję, że zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt każdy, kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Jednocześnie zgodnie z w/w ustawą długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m. W związku z powyższym w przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowych zachowań właścicieli psów odnośnie ich traktowania można je zgłaszać do Straży Miejskiej tel. 606 637 542, Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami tel. 662 096 539 lub do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Świdnicy 074 852 30 87.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2283:  Imię/NICK: Sebastian

17.05.2018  

Kochany Panie burmistrzu Czy nasze miasto to zagłębie szczęśliwych posiadaczy psów, może to i dobrze, ale jeśli miasto tym się szczyci, to niech zajmie się sprzątaniem po wypróżnianiu czworonogów, bo wszystkie trawniki a często chodniki są zafajdane kałem psim i proszę nie twierdzić że nie ma na to funduszy skoro jest podjęta decyzja o zwolnienia z podatku od psa.
To powoduje że bezmyślnie mieszkańcy nabywają biedne psy, po czym często się ich pozbywają, bo to nie kosztuje. Te psy po tym wałęsają się bezpańsko po mieście stwarzając zagrożenie
dla ludzi, bardzo często dochodzi do pogryzień. Interes na tym robią handlarze psów, oczywiście nie płacąc podatków. Uważam że każdy posiadacz psa powinien płacić podatek, tak jak w innych
cywilizowanych krajach i miastach, może oprócz pewnych grup ludzi np. rencistów, emerytów itp. Jak można nie uporać się z tym zjawiskiem w XXI wieku ?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Sebastianie,

informuję, że zgodnie z Uchwałą Nr XXII/152/2016 Rady Miejskiej w Świebodzicach z dnia 28 czerwca 2016 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Świebodzice zmienionej Uchwałą nr XXXIII/233/2017 z dnia 22 maja 2017 r., każdy właściciel psa ma obowiązek natychmiastowego usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez swoje zwierzę. Osoba, która nie wypełnia obowiązków zawartych w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Świebodzice popełnia wykroczenie podlegające karze grzywny w wysokości do 500 zł. W razie stwierdzenia niestosowania się do w/w regulaminu przez właściciela psa proszę każdorazowo zgłaszać interwencję do Strażników Miejskich pod nr tel. 606637542. Natomiast odnośnie błąkających się bezpańskich psów: w przypadku zauważenia takiej sytuacji proszę zgłaszać ten fakt również do Straży Miejskiej.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2282:  Imię/NICK: JAcek

11.05.2018  

Kiedy ZK planuje wyrównanie drogi dojazdowej do działek (za garażami, na osiedlu piastowskim). W ubiegłym roku dziury zostały zasypane praktycznie pod koniec sezonu. Jeżeli gmina nie ma zamiaru utwardzić tej drogi, to należałoby przynajmniej 2 razy w sezonie ją wyrównać?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Jacku,

Droga zostanie naprawiona przez ZGK Świebodzice sp. z o.o. do 30 maja br.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2281:  Imię/NICK: obywatel

11.05.2018  

Witam, chciałbym zapytać o uporządkowanie terenu na rzece pomiędzy mostem a kładką na ulicy Strzegomskiej - Łącznej. W latach ubiegłych było tam w miarę sprzątane ale obecnie teren ten zarósł już kilkumetrowymi drzewami i krzakami.. w przypadku większej wody stanowi to znowu zagrożenie powodziowe poprzez niedrożność ujścia wody.. proszę o odpowiedź i interwencję, pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

dziękując za zgłoszenie informuję, że Gmina zwróciła się z pismem do właściciela terenu z prośbą o oczyszczenie koryta rzeki Pełcznica w rejonie mostu przy ul. Strzegomskiej. Ponadto informuję, że w 2017 r. Gmina Świebodzice wystąpiła do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Zarząd Zlewni w Legnicy z prośbą o udrożnienie koryta rzeki w obrębie granic administracyjnych miasta Świebodzice.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2280:  Imię/NICK: Tomasz

11.05.2018  

Panie Burmistrzu, proszę mi powiedzieć czy oznakowanie przejść dla pieszych w Rynku i uliczkach przyległych jest prawidłowe? Chodzi mi o oznakowanie poziome tak zwaną zebre (znak poziomy P-10). Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami aktualne przejście (z czarnej kostki) jest prawidłowe?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Tomaszu,

rozwiewając Pana wątpliwości odpowiadam tak, przebudowa jezdni w ścisłym centrum (Rynku) została wykonana zgodnie z dokumentacją techniczną opracowaną przez osoby posiadające stosowne uprawnienia, ale także zaakceptowana w przypadku organizacji ruchu przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy, czyli organ kontrolujący organizację ruchu na terenie naszej Gminy. Ponadto Starostwo Powiatowe regularnie kontroluje organizację ruchu na terenie naszego miasta i nie stwierdziło w tym zakresie uchybień. Należy pamiętać, że o samym przejściu dla pieszych stanowi również oznakowanie pionowe, znak D-6.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2279:  Imię/NICK: Mieszkanka

08.05.2018  

Szanowny Panie Burmistrzu, jakiś czas temu natknęłam się na informację o utrudnieniach kolejowych na naszej stacji. Rzecznik Kolei Dolnośląskich zapowiedział, że w dniach 11-15 maja pociągi nie będą zatrzymywać się w naszym mieście (link: http://swidnica24.pl/kolejarze-remontuja-dalej-podroznych-czekaja-nowe-utrudnienia/ ). Bardzo liczę na weryfikację tej wiadomości i w przypadku potwiedzenia - oficjalny komunikat w tej sprawie. Pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
 
PKP PLK informuje, że w związku z opóźnieniami w przebudowie stacji Świebodzice, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dokonały korekty rozkładów jazdy. W maju nie odbędą się prace, które miały skutkować wyłączeniem peronu i koniecznością dojazdu ze Świebodzic do sąsiednich stacji zastępczą komunikacją autobusową - roboty te zostały przeniesione na początek rozkładu LATO 2018 (10-14 czerwca 2018 r.). To oznacza, że komunikacja zastępcza będzie wprowadzona dopiero w czerwcu. Będziemy na bieżąco informować o wprowadzanych zmianach na portalu miejskim
www.swiebodzice.pl.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2278:  Imię/NICK: Marta

24.04.2018  

Dzień dobry Mam takie pytanie gdzie w Świebodzicach można zrobić urodziny dla rocznego dziecka. Chodzi o miejsce ciche gdzie spokojnie można porozmawiać. Przeszukałam cały internet i już nie wiem. Bo raczej w MDK nie można zrobić. Czy można wynająć na kilka godzin salę. Jeśli
można to mam pytanie ile by wynosił koszt takiej uroczystości????Dziękuję za odpowiedź. Miłego dnia.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Marto,

zasady wynajmu sal w Miejskim Domu Kultury określone są na stronie internetowej: http://www.mdk.swiebodzice.pl/strony/uslugi.htm, jednak dotyczą oficjalnych spotkań o charakterze szkoleń, warsztatów, konferencji. W celu ustalenia możliwości wynajęcia sali na tak specyficzne wydarzenie, jakim są urodziny, proszę o kontakt z Dyrektorem MDK, pod nr tel. 74 666 51 53.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2277:  Imię/NICK: Marzena

23.04.2018  

Witam kolejny raz zgłaszam problem z zepsutą huśtawką na placu zabaw przy ulicy zamkowej. Ponadto tak zwana siłownia która jest w centralnym miejscu placu nikomu nie jest potrzebna gdyż nikt z niej nie korzysta a stanowi ona jedynie niebezpieczeństwo dla najmłodszych użytkowników
placu. Można byłoby to przenieść poza teren placu. Pozdrawiam i liczę na odpowiedź.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Marzeno,

nowe siedzisko zostało zamówione, a obecne zostanie zdemontowane do czasu dostawy nowego. Urządzenia siłowni zewnętrznej są elementem placu zabaw i zamontowane zgodnie z przepisami prawa zapewniając odpowiednie strefy bezpieczeństwa. Miejsce to zostało sprawdzone przez zewnętrzną firmę zajmującą się kontrolą placów zabaw.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2276:  Imię/NICK: Jacek

23.04.2018  

Kiedy ZK planuje wyrównanie drogi dojazdowej do działek (za garażami, na osiedlu piastowskim). W ubiegłym roku dziury zostały zasypane praktycznie pod koniec sezonu. Jeżeli gmina nie ma zamiaru utwardzić tej drogi, to należałoby przynajmniej 2 razy w sezonie ją wyrównać?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Jacku,

Nieustannie trwają prace naprawcze dróg szutrowych. Droga, o której Pan pisze również zostanie przywrócona do odpowiedniego stanu.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2275:  Imię/NICK: Adam

20.04.2018  

Witam serdecznie dlaczego w wydarzeniach miejskich na miesiąc kwiecień nie są ujete X Jubileuszowe Zawody o Puchar Klubu Kibica, które to zawody oficjalnym patronatem objął Pan Burmistrz. Pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Adamie,

W kalendarzu imprez miejskich, w zakładce kwiecień ujęte są X Jubileuszowe Zawody Pływackie
o Puchar Klubu Kibica. Ponadto wydarzenie to jest zamieszczone na plakacie promującym wydarzenia kwietniowe.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2274:  Imię/NICK: Paweł

11.04.2018  

Szanowny Panie burmistrza jestem zainteresowany kawałkiem ogródka lecz wspólnota nie chce wykupić podwórka .kieds na tym portalu dowiedziałem się że można wydzierzawic od mzn-u lecz oni mnie zbyli i twierdzą że cała wspólnota musi się zgodzić na wykup.I oco tu chodzi? Pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Pawle,

Z treści Pana pytania nie wynika jakiego dotyczy to adresu i czyją faktycznie własność stanowi przedmiotowy teren, Powyższe informacje są niezbędne celem udzielania rzetelnej odpowiedzi.
W tej sprawie proszę o bezpośredni kontakt z Miejskim Zarządem Nieruchomości, ul. Świdnicka 7.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2273:  Imię/NICK: Mieszkańcy

04.04.2018  

jaką kwotę przyjmuje gmina przy sprzedaży mieszkań gminnych za m2 ?? Obręb śródmieście. W poprzednich latach było to 1900 zł - 2100 zł za m2 czy ta kwota się zmieniła ?? i jeżeli jest to kolejna sprzedaż mieszkania w bloku to za jaki % jest sprzedawana nieruchomość ?? wcześniej było to 15 % wartości. a jeżeli wszyscy się decydowali za wykup mieszkania było to 1 %. Proszę o informację czy coś się zmieniło. Pytanie dotyczy nieruchomości Mickiewicza 3 Dziękujemy i pozdrawiamy.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani/Szanowny Panie,

informuję, że ceny mieszkań ustala każdorazowo rzeczoznawca majątkowy na podstawie osobistej wizyty w każdym mieszkaniu i jego oceny. Ostatnia sprzedaż mieszkania w tym budynku miała miejsce w dniu 30 marca 2018 r. Średnia cena za 1 m2 powierzchni lokalu wyniosła ok. 1800 zł. Najemcy lokalu w razie jego wykupu przysługuje 85% bonifikata, a zatem za mieszkanie należy zapłacić 15% wartości mieszkania (nieruchomości mieszkalnej tj. lokal mieszkalny + udział w gruncie pod budynkiem). Inne bonifikaty już nie obowiązują w wymienionym budynku, bowiem po 10 czerwca 1999 r. następowało sukcesywne wyodrębnienie własności lokali mieszkalnych.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2272:  Imię/NICK: Bella

04.04.2018  

Dzień dobry, czy ma Pan świadomość tego jak słabo dbacie o zdrowie mieszkańców Waszego miasta i licznych miejscowości? Jedna karetka pogotowia wraz z obrażonym lekarzem do wyjazdów pod nr 999, na którą czeka się średnio godzinę. Nie wspomnę już o tym, że zanim człowiek połączy się z dyspozytorem to również czas mija, zanim łaskawie odbierze telefon. Kiedy lekarz dotrze do domu pacjenta musi nasłuchać się dyrdymałów od lekarza, który dodatkowo stresuje rodzinę tekstem.: pt. "JA WAM POKAŻĘ" !!. Uważam to za żenadę i totalny upadek systemu zdrowotnego w tym mieście !
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani,

Niestety, ale ilość karetek w mieście nie jest żaden sposób uzależniona od woli Burmistrza i Urzędu Miasta. Usługi w zakresie Pogotowia Ratunkowego świadczy na terenie powiatu Świdnickiego SP ZOZ Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy, którego podmiotem tworzącym jest Starostwo Powiatowe, i tam proszę zwracać się z uwagami. Jeśli chodzi o Nocną i Świąteczną Podstawową Opiekę Zdrowotną, to na terenie Powiatu Świdnickiego to sprawuje ją SP ZOZ Szpital Latawiec w Świdnicy oraz w naszym mieście MIKULICZ sp. z o. o. - prywatna firma niezależna od Burmistrza. Skargi w tej sprawie należy składać do Dolnośląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Mikulicz sp. z o.o., lub SP ZOZ Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2271:  Imię/NICK: adrian

29.03.2018  

Szanowny Panie Burmistrzu. Mieszkam w małym domku który jest moją własnością. Chciałbym starać się o dotację na ogrzewanie. Próbowałem dowiedzieć się czegoś w Ochronie Środowiska , ale po rozmowie telefonicznej Pani skierowała mnie do odnalezienia sobie sesji i jej uchwały. Jestem osobą już nie młodą a internet nie jest moją mocną stroną. Dlatego chciałbym zapytać Pana, w
którym momencie prac przy zmianie ogrzewania na gazowe mogę złożyć wniosek o dofinansowanie. Czy mogę dopiero po ukończeniu i po odpowiednich odbiorach. Drugie moje pytanie to czy mogę pozostawić piec węglowy ( np. awaria gazu, brak prądu) czy piec węglowy musi zostać całkowicie usunięty by starać się o dofinansowanie.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Adrianie,

informuję, że odnośnik do Biuletynu Informacji Publicznej, w którym publikowane są uchwały podejmowane przez Radę Miejską, również znajduje się na miejskim portalu, poprzez który przesłał Pan swoje pytanie. Jeżeli jednak nie będzie Pan w stanie odnaleźć przedmiotowej uchwały na BIP-ie proszę zwrócić się do Wydziału Ochrony Środowiska i otrzyma Pan jej treść. Odnośnie składania wniosku to Pan decyduje, w którym momencie inwestycji złoży Pan wniosek o dotację. Warunkiem otrzymania dotacji jest trwała likwidacja wszystkich dotychczasowych źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi. Aby poznać zasady i warunki udzielania dotacji należy zapoznać się z treścią całej uchwały. W tym miejscu, ze względu na jej obszerność, nie można jej zamieścić.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2270:  Imię/NICK: katarzyna

28.03.2018  

ja nie mam pytania ale propozycję żeby wąskiej uliczce teraz chyba pocztowa postawić pojemnik na psie kupki i na lampie powiesić torebki tak jak to jest w parku trawnik jest zakupciany kawałek po kawałku może tym prostym sposobem by się tego widoku unikneło pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Katarzyno,

dziękując za Pani propozycję informuję, że sprawę przekazano do ZGK Świebodzice Sp. z o. o. i w najbliższym czasie na ul. Pocztowej postawiony zostanie pojemnik na psie odchody. Jednocześnie przypominam, że właściciel psa ma obowiązek natychmiastowego usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez swoje zwierzę, a woreczki z psimi odchodami można wrzucać do pojemników na zmieszane odpady komunalne.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2269:  Imię/NICK: Bożena

23.03.2018  

Panie Burmistrzu czy wykupując mieszkanie komunalne mogę złożyć o wykup z części wspólnej razem strych nad mieszkaniem,czy mogę go wykupić razem z mieszkaniem bez zgody małej wspólnoty. Czy ewentualnie są jakieś przeciwwskazania.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Bożeno,

Jeżeli część strychu jest wydzielona trwałymi ścianami (ściana murowana, z desek, płyt itd.) jest Pani najemcą mieszkania komunalnego i na części tego strychu (posiada Pani umowę najmu), to Gmina sprzeda Pani mieszkanie w takim stanie prawnym. Ale zwykle strychy stanowią część wspólną wszystkich właścicieli lokali w budynku w określonym udziale procentowym. Domniemam (bo nie podaje Pani numeru budynku i nazwy ulicy, przy której ten budynek się znajduje), że strych nie jest wydzielony trwałymi ścianami, stąd też nie może być sprzedany.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2269:  Imię/NICK: ziober

23.03.2018  

witam Panie Burmistrzu! Gratuluje zwycięstwa w konkursie osobowości roku i mam pytanie- na ulicy Królowej Elżbiety postawiono pojemnik na BIO śmieci na samym rogu skrzyżowania co bardzo ogranicza widoczność, czy zrobiono to złośliwie czy bezmyślnie? Pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

serdecznie dziękuję za gratulacje. W nawiązaniu do zadanego pytania informuję, że ustawienie pojemnika w miejscu zasłaniającym widoczność to błąd pracownika, w dniu wczorajszym wszystkie lokalizacje były sprawdzane i lokalizacja pojemnika, o którym Pan pisze, jest zlecona do zmiany w trybie pilnym. ZGK Świebodzice sp. z o. o. przeprasza za utrudnienia.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2268:  Imię/NICK: Krzysztof

20.03.2018  

Proszę o poprawienie daty życia i śmierci Jana Mikulicza - Radeckiego w zakłądce Historia na stronie swiebodzice.pl. Wg informacji na stronie Jan Mikulicz - Radecki zmarł w wieku 15 lat. na stronie jest: Jan Mikulicz - Radecki (1850-1905)
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Krzysztofie,

Daty urodzin i śmierci Jana Mikulicza-Radeckiego na stronie miejskiej są zgodne ze źródłami historycznymi. Jego śmierć nastąpiła w wieku 55 lat, bo wiek XIX liczył 100 lat i nie skończył się w 1860 jak Pan sugeruje.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2267:  Imię/NICK: waneczka

19.03.2018  

Dzień dobry. Czy jest taka możliwość, by wraz z dotacją do wymiany ogrzewania założyć na portalu miejskim na stałe rubrykę z listą beneficjentów tego dofinansowania? Ponieważ są to pieniądze publiczne to nie ma chyba przeszkód by taka informacja była ogólnodostępna? Będzie bardziej przejrzyście i obniży nadużycie w sytuacji kiedy ktoś na czas dotacji zlikwiduje np. kominek, a potem go znowu odpali. Smog to jest nasza wspólna sprawa i należy zrobić wszystko , by się go pozbyć i to nie tylko na papierze.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani,

ma podstaw do publikacji listy beneficjentów na miejskim portalu. Dostęp do spisu osób, które uzyskały dofinansowanie można uzyskać składając wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Odnośnie likwidacji źródła ciepła na paliwo stałe, to zgodnie z uchwałą nr XLI/297/2018 Rady Miejskiej w Świebodzicach z dnia 31 stycznia 2018 r. dotowany zobowiązuje się do zachowania trwałości zadania na nieruchomości, dla której otrzymał dotację przez okres nie krótszy niż 5 lat od daty udzielenia dotacji.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2266:  Imię/NICK: Barbara B.

13.03.2018  

Witam !Proszę o pomoc szukam dokumentów ZPO RAFIO Świebodzice do kapitału początkowego konkretnie o zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu .Wiem tylko ze w Wrocławiu oddział w Kamieńcu ząbkowickim tego nie ma Gdzie tego szukać dalej ?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Barbaro,

Dokumentacja z lat 1945 - 2001 znajduje się w Archiwum Państwowym we Wrocławiu Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim, Plac Kościelny 4, 57-230 Kamieniec Ząbkowicki. Dostęp do dokumentacji: "Zespół 1306-0 - Zakłady Przemysłu Odzieżowego "Rafio" S.A. w Świebodzicach", Sygnatura/kod: PL 84 1306-0, Tytuł: Zakłady Przemysłu Odzieżowego "Rafio" S.A. w Świebodzicach. W przypadku braku dokumentacji w w/w miejscu proszę o bezpośredni kontakt telefoniczny z pracownikiem Wydziału Organizacyjno - Administracyjnego tut. Urzędu tel. 074 6669515

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2265:  Imię/NICK: Tadeusz

12.03.2018  

W czwartek i piątek na Osiedlu Piastowskim była duża awaria ogrzewania i dopływu ciepłej wody. Czy podległe Panu służby nie mogły o awarii poinformować za pomocą SISMS? W końcu chyba po to on jest? Po uzyskaniu informacji mógłbym odpowiednio zareagować przenosząc niemowlaki do
rodziny. Po wywieszeniu ogłoszeń przez spółdzielnię była już przysłowiowa musztarda po obiedzie.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Tadeuszu,

opisywana przez Pana sytuacja miała charakter nagły i nieplanowany, więc Urząd Miejski nie otrzymał informacji o niej z wyprzedzeniem. Gdy tylko doszło do awarii, Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świebodzicach powzięła natychcmiastowe działania w celu zlikwidowania niedogodności powstałej w wyniku braku ogrzewania i ciepłej wody, a także poinformowała o tym mieszkańców. Skala zdarzenia wymagała jednak kompleksowego działania i odcięcia dopływu wody na czas dłuższy niż zwykle.
W rozmowie z Administracją Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach uzgodniono, że w przypadku podobnych zdarzeń w przyszłości, Urząd Miejski będzie o nich informowany w pierwszej kolejności w celu wysłania komunikatu drogą systemu SISMS.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2264:  Imię/NICK: beata

09.03.2018  

do kiedy będę mogła palić węglem w centralnym ogrzewaniu,na gazowe mnie nie stać
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna pani Beato,

Sejmik Województwa Dolnośląskiego wprowadził na terenie województwa dolnośląskiego ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
Proszę zapoznać się z treścią uchwały nr XLI/1407/17 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 30 listopada 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa dolnośląskiego, z wyłączeniem Gminy Wrocław i uzdrowisk, ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw ( Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego, z dnia 8.12.2017 r. poz. 5155.).

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2263:  Imię/NICK: Katarzyna

06.03.2018  

Panie burmistrzu. Wiem, że w mieście brakuje mieszkań. Na ulicy Siennej 3 dwa mieszkania należą do jednej rodziny,jest to małżeństwo Mieszkają w jednym,a w drugim mają składzik. Lokal jest nie ogrzewany i niszczeje. Może ktoś by się przyjrzał tej sprawie.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Katarzyno,

Uprzejmie wyjaśniam, że w budynku przy ul. Siennej znajduje się 11 mieszkań komunalnych oraz 3 wykupione. Z Pani informacji nie wynika, których lokali dotyczy Pani spostrzeżenie. W związku z tym serdecznie zapraszam do osobistej wizyty w Wydziale Gospodarki Mieszkaniowej Urzędu Miejskiego przy ul. Żeromskiego 27, pok. 16, w celu wyjaśnienia szczegółów sprawy.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2262:  Imię/NICK: petentka MOPS

28.02.2018  

Witam Panie Burmistrzu!
mam podobne skojarzenia i odczucia co osoba z pytania 2178 i 2162. Wielokrotnie jedna z tych pań obsługiwała mnie i moje wnioski i mam wrazenie ze byłam tej pani nie na reke. Bardzo czesto odczuwałam "wyzszosc" Pani inspektor a moje prosby o wyjasnienie pewnych aspektów spotykały sie z hasłem "w ustawie jest napisane..." albo "proszę wystosować pismo", " moze napisac pani odwolanie" etc. Czysto ludzkie zachowanie jest tym paniom obce - tym bardziej kiedy rozmawia sie z jedna z nich a reszta podsłuchuje albo ewidentnie patrzy sie na petetntke jak na wariatkę. Moze gdyby kazda z nich siedziala w osobnym pomieszczeniu nie bylby takie mocne w tych swoich paragrafach. Warto o tym pomyslec, tym bardziej ze blok przy ulicy Pilsudskiego jest w remoncie.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani,

Pani uwagi przekierowano do Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Świebodzicach, jednakże aby rozpatrzyć je w trybie skargi należy wskazać konkretnie, o którego pracownika chodzi. Jednocześnie apeluję aby w podobnych przypadkach - o ile ocenią Państwo zachowanie pracowników OPS za niewłaściwe, odczują niewłaściwe traktowanie ze 
strony pracowników itp. - natychmiast interweniować u bezpośredniego przełożonego, a więc u Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej. Informuję również, że budynek OPS przy Piłsudskiego 8, oddany do użytku po remoncie ma być miejscem bardziej przyjaznym petentom, także ze względu na możliwość zachowania większej intymności przy załatwianiu spraw.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2261:  Imię/NICK: Mieszkaniec

28.02.2018  

Witam Panie burmistrzu.
Czy nadal jest możliwość otrzymania dotacji na budowę kanalizacji
sanitarnej?
Pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

wnioski na dofinansowanie zadań polegających na budowie przyłącza kanalizacji sanitarnej przyjmowane były do dnia 30.04.2017 r. Z dotacji można było skorzystać od 2011 r. W chwili obecnej nie ma możliwości otrzymania przedmiotowej dotacji.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2260:  Imię/NICK: Mieszkaniec

28.02.2018  

Witam Panie burmistrzu
Dlaczego w dotacji na zmianę systemu ogrzewania nie uwzględniono pieców na pelet które mają praktycznie 0% emisji co2? Pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

podczas procesu spalania do atmosfery emitowany jest nie tylko dwutlenek węgla ale także tlenek węgla, tlenki azotu, pyły zawieszone oraz gazowe zanieczyszczenia organiczne. Biorąc pod uwagę zawartość wszystkich substancji w spalinach, które emituje urządzenie grzewcze uchwalono, że dotacja może być udzielona na zadanie polegające na trwałej zmianie systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na: ogrzewanie gazowe, elektryczne, olejowe i pompy ciepła.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2259:  Imię/NICK: mieszkaniec

26.02.2018  

Witam Panie Burmistrzu moje pytanie dotyczy sieci, kanalizacyjnej(sanitarnej). Czy w niedalekiej przyszłości przewidziana jest budowa sieci sanitarnej na terenie pełcznicy 0004 na nowo powstające osiedla, głownie chodzi mi o ulicę Wiśniową, przy drodze węglowej. Z góry dziękuję za pomoc
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

w roku bieżącym Gmina Świebodzice nie planuje rozbudowy sieci kanalizacji sanitarnej w danym terenie. O możliwość wykonania przedmiotowej sieci w roku następnym, na przełomie miesiąca maj - sierpień będzie można wnioskować do budżetu partycypacyjnego (obywatelskiego) na rok 2019.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2258:  Imię/NICK: Bogusław

26.02.2018  

Szanowny Panie Burmistrzu!
Proszę o interwencję i skorygowanie oznakowania ulicy Królowej Elżbiety otwartej po remoncie. Zaniedbano określenia statusu drogowego tej ulicy. Dotychczas była to strefa zamieszkania, teraz zaś na wjeździe na ulicę pojawiło się tylko ograniczenie tonażowe do 3,5 tony. Jednak zniknął
znak strefy zamieszkania na wjeździe, ale na wylocie nadal pozostał znak określający zakończenie strefy. Jak zwykle kawałek prostej i gładkiej ulicy prowokuje młodych kierowców do ryzykownych zachowań i już takie są widoczne. Czy w projekcie ulicy nie było oznakowania? Czy podczas
odbioru nikt tego nie zauważył?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Bogusławie,

w odpowiedzi na Pana pytanie informuję, że oznakowanie pionowe zostanie przywrócone przez wykonawcę po wykonaniu ścieżki rowerowej przy wjeździe na ulicę.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2257:  Imię/NICK: Pretorius

26.02.2018  

Witam. Proszę dopilnować aby Królowej Elżbiety została dokończona, a mianowicie połączenia asfaltu, studzienek kanalizacyjnych nie są zabezpieczone smoła tak jak to miało miejsce na łączniku w/w ulicy. Dodatkowo proszę się zastanowić nad oznakowaniem pionowym na w/w ulicy
ponieważ za chwile dojdzie tam do kolizji drogowych. Pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani / Szanowny Panie,

Informuję, że łączenia nawierzchni asfaltowych przy ul. Mieszka I i sięgacza oraz uszczelnienie miejsc łączenia studni kanalizacyjnych i wpustów deszczowych z nawierzchnią asfaltową zostały wykonane dnia 19.02.2018 r. Natomiast oznakowanie pionowe zostanie przywrócone przez wykonawcę po wykonaniu ścieżki rowerowej na początku ulicy.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2256:  Imię/NICK: Jadzia

22.02.2018  

Szanowny Panie Burmistrzu, w związku z tym, że zgłoszony problem w Straży Miejskiej nie przyniósł efektu, pragnę przedstawić Panu problem licząc na poprawę sytuacji.... Na przeciwko Brico Marche jest rząd garaży (kilkanaście) a pomiędzy nimi wąska droga, która łączy plac parkingowy z ulicą Jeleniogórską. Pomimo postawionych zakazów wjazdu, z drogi korzystają i wjeżdżający i wyjeżdżający z Inter Marche czy Brico.... co powoduje zagrożenia dla nas korzystających z garaży(dorosłych, dzieci...) często dochodzi do pyskówek, ubliżania a nawet próby pobicia przez wjeżdżających, którzy ignorują znak zakazu .... bo wystarczy, że dwóch właścicieli postawi swoje samochody przed garażem wówczas wjeżdżający czy wyjeżdżający z marketu nie mają jak przejechać... i zaczyna się trąbienie, wyzywanie, a co bardziej narwany bierze się do bicia.... Nadmieniam, że obok Inter Marche jest szeroka, dwupasmowa droga do tego celu przeznaczona. Bardzo proszę o interwencjęi zapewnienie nam bezpiecze! ństwa podczas korzystania z naszych garaży, a do garaży często przychodzimy z dziećmi, nietrudno o tragedię....
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Jadwigo,

zawiadomiłem podległe mi służby w celu zintensyfikowania działań we wskazanym przez Panią miejscu. W przypadku naruszania przez kierujących pojazdami znaku B - 1 "zakaz ruchu w obu kierunkach" proszę o telefoniczne powiadomienie Straży Miejskiej w Świebodzicach, tel. 606 637 542 lub dyżurnego w Komisariacie Policji w Świebodzicach, tel. 997.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2255:  Imię/NICK: Piotr

22.02.2018  

Dobry wieczór
Promowanie i uprawianie zdrowego stylu życia poprzez sport w obecnych czasach nie jest już modą lecz potrzebą kazdego człowieka.Bardzo ciesze sie z nastawienia naszego miasta na taki ,,styl"życia.Powstają scieżki rowerowe,mamy basen na lato i na zimę,kluby sportowe. Chetnie korzystam z krytego basenu razem z rodziną. Problemem jest CENA. Basen w Frankfurcie nad Menem w dzielnicy Fechenheim......opłata miesieczna 19euro. Basen w Swiebodzicach jest zbyt drogi.Chce płacic miesięcznie do 100PLN bez ograniczenia czasu.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Piotrze,

ceny biletów wstępu na basen kryty w Świebodzicach nie odbiegają od cen na podobnych tego typu obiektach w Wałbrzychu, Jaworze, Bielawie czy Żarowie. Ponadto, bilet wstępu "sauna + basen", który pojawił się jako nowość w ofercie OSiR Świebodzice Sp. z o.o., jest bardzo korzystny dla osób, które wybiorą tę właśnie usługę. Jednocześnie dla osób, które chcą systematycznie korzystać z Wodnego Centrum Rekreacji, OSiR Świebodzice Sp. z o.o. proponuje zakup karnetów w promocyjnych cenach. Zapraszam do zapoznania się z cennikiem WCR i żywię nadzieję, że znajdzie Pan satysfakcjonujące dla siebie rozwiązanie.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2254:  Imię/NICK: Krzysztof

22.02.2018  

Pytanie dotyczy dotacji na zmianę ogrzewania , czy inwestycja rozpoczeta w roku bieżącym, zgody, zakup, wykonanie będzie mogła być rozliczona wnioskiem o dotacje w przyszłym roku ?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Krzysztofie,

tryb i zasady udzielania dotacji na dofinansowanie zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, związanych z ograniczeniem niskiej emisji na terenie Gminy Świebodzice reguluje uchwała Rady Miejskiej w Świebodzicach nr XLI/297/2018 z dnia 31 stycznia 2018 r. Zgodnie z treścią uchwały okres kwalifikowalności kosztów rozpoczyna się w dniu 1 stycznia 2018 r., a wnioski będą przyjmowane do dnia 31 sierpnia 2018 r. W chwili obecnej nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy do przedmiotowej uchwały nie zostaną wprowadzone zmiany odnośnie finansowania inwestycji w następnych latach.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2253:  Imię/NICK: Mariola

22.02.2018  

Mam pytanie do pana dlaczego teraz ośrodek każe składać wnioski o dodatek mieszkaniowym bez dodatku nienma zasilku . Powiem Panu tak sama skladala i dostałam dodatku 20 zl to jaki jest sens latania po urzedach za 20zl. Zasilku miałam zawsze 200 zl to teraz mam biegać do OPS po zasilek co miesiąc składać papiery i do mznu co pol roku to Chyba przesada. Czytalam kryteria dochodowe i jakie trzeba spełni warunki a yymieć zasilek i tam nie ma nic na temat przymusowego dodatku mieszkaniowego
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Mariolu,

Ustawa o pomocy społecznej formułuje podstawową zasadę, wedle której każda osoba ma obowiązek pełnego wykorzystania własnych uprawnień, zasobów i możliwości w celu pokonania trudnej sytuacji życiowej (art. 2
ustawy), a jeżeli nie wykonuje takiego obowiązku, to nie występuje podstawowa przesłanka udzielenia takiej osobie pomocy ze środków publicznych, jednym z podstawowych celów określonych w ww. ustawie jest aktywizacja świadczeniobiorców. Podkreślam, że pomoc przyznawana na podstawie ustawy o pomocy społecznej
bez względu na jej rodzaj, ma charakter jedynie przejściowy i zakłada wykształcenie odpowiednich postaw u osób z niej korzystających, w celu pokonania życiowych trudności. Nie ma ona w żadnym wypadku zamieniać się w stałe i jedyne źródło utrzymania dla osób o nią występujących. Wobec tego obowiązek współdziałania świadczeniobiorców z  jednostkami i pracownikami pomocy społecznej jest niezwykle istotny i dlatego też został wielokrotnie zaakcentowany w ustawie. Poprzez współdziałanie osoby ubiegającej się o pomoc należy rozumieć gotowość do podjęcia współpracy z pracownikiem socjalnym oraz skorzystanie z jego uzasadnionych i rozsądnych propozycji pomagających osobie przezwyciężyć trudne sytuacje życiowe. Do takich propozycji należy także ubieganie się o dodatek mieszkaniowy. Niezależnie od wysokości przyznanego dodatku mieszkaniowego jest to uprawnienie osoby, z którego należy skorzystać
przed wystąpieniem z wnioskiem o pomoc społeczną.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2252:  Imię/NICK: Mieszkaniec

22.02.2018  

Panie burmistrzu. Czy możliwe jest ustawienie przy chodniku kilku śmietników przy nowej drodze Królowej Elżbiety i łączniku, gdyż przechodzący tam ludzie rzucają papierki itp na ziemię ? Proszę też o
interwencję dotyczącą spacerowiczów z psami nie sprzątającymi po swoich pupilach przy wymienionych wcześniej miejscach.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Mieszkańcu,

dziękuję za zwrócenie uwagi, śmietniki zostaną ustawione. Odnośnie spacerowiczów z psami, w wielu miastach jest ten sam problem, najlepsze efekty są wtedy, kiedy wszyscy jesteśmy na temat uwrażliwieni. Oprócz Straży Miejskiej każdy mieszkaniec może zwrócić uwagę właścicielowi pupila, że jego obowiązkiem jest sprzątanie po swoim piesku.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2251:  Imię/NICK: Piotr

16.02.2018  

Dobry wieczór
Promowanie i uprawianie zdrowego stylu życia poprzez sport w obecnych czasach nie jest już modą lecz potrzebą kazdego człowieka.Bardzo ciesze sie z nastawienia naszego miasta na taki ,,styl"życia. Powstają scieżki rowerowe,mamy basen na lato i na zimę,kluby sportowe.
Chetnie korzystam z krytego basenu razem z rodziną. Problemem jest CENA. Basen w Frankfurcie nad Menem w dzielnicy Fechenheim......opłata miesieczna 19euro. Basen w Swiebodzicach jest zbyt drogi.Chce płacic miesięcznie do 100PLN bez ograniczenia czasu.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Piotrze,

pragnę zaznaczyć, że ceny biletów wstępu na basen kryty w Świebodzicach nie odbiegają od cen na podobnych tego typu obiektach w Wałbrzychu, Jaworze, Bielawie czy Żarowie. Ponadto bilet wstępu "sauna + basen", który pojawił się jako nowość w ofercie OSiR, jest bardzo korzystny dla osób, które wybiorą tę właśnie usługę. Jednocześnie dla osób, które chcą systematycznie korzystać z Wodnego Centrum Rekreacji, OSiR Świebodzice Sp. z o.o. proponują zakup karnetów w promocyjnych cenach. Zapraszam do zapoznania się z cennikiem WCR i żywię nadzieję, że znajdzie Pan satysfakcjonujące dla siebie rozwiązanie.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2250:  Imię/NICK: Jadzia

16.02.2018  

Szanowny Panie Burmistrzu, w związku z tym, że zgłoszony problem w Straży Miejskiej nie przyniósł efektu, pragnę przedstawić Panu problem licząc na poprawę sytuacji.... Na przeciwko Brico Marche jest rząd garaży (kilkanaście)  a pomiędzy nimi wąska droga, która łączy plac
parkingowy z ulicą Jeleniogórską. Pomimo postawionych zakazów wjazdu, z drogi korzystają
i wjeżdżający i wyjeżdżający z Inter Marche czy Brico.... co powoduje zagrożenia dla nas korzystających z garaży (dorosłych, dzieci...) często  dochodzi do pyskówek, ubliżania a nawet
próby pobicia przez wjeżdżających, którzy ignorują znak zakazu .... bo wystarczy, że dwóch właścicieli postawi swoje samochody przed garażem wówczas wjeżdżający czy wyjeżdżający
z marketu nie mają jak przejechać... i zaczyna się trąbienie, wyzywanie, a co bardziej narwany
bierze się do bicia.... Nadmieniam, że obok Inter Marche jest szeroka, dwupasmowa droga do tego celu przeznaczona. Bardzo proszę o interwencję i zapewnienie nam bezpiecze! ństwa podczas korzystania z naszych garaży, a do garaży często przychodzimy z dziećmi, nietrudno o tragedię....
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Jadwigo,

W powyższej sprawie zawiadomiłem podległe mi służby w celu zintensyfikowania działań
we wskazanym przez Panią miejscu. W przypadku naruszania przez kierujących pojazdami znaku B - 1 "zakaz ruchu w obu kierunkach" proszę powiadomienie również o telefoniczne powiadomienie Straży Miejskiej w Świebodzicach pod nr. tel. 606 63 75 42 lub dyżurnego w Komisariacie Policji w Świebodzicach pod nr. Tel. 997.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2249:  Imię/NICK: ewa

14.02.2018  

Dlaczego nie mogę doczekać się odpowiedzi na pytanie osób niepełnosprawnych w naszym mieście? Dlaczego (oprócz Urzędu przy ul. Żeromskiego) nic nie jest przystosowane dla takich osób? MDK to jedna wielka porażka, dlaczego nie można go dostosować do niepełnosprawnych? Może w końcu doczekam się odpowiedzi.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Ewo,

odpowiedź na Pani pytanie była udzielana w tej formie wielokrotnie. Tam gdzie istniała techniczna
i prawna możliwość dostosowania obiektów użyteczności publicznej należących do gminy zostało to wykonane. Jednak obiekt, który Pani wymienia jest zabytkiem i nie otrzymaliśmy zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na jakiekolwiek ingerencje w jego bryłę. Zatem nie można w min wybudować windy, nie wolno zamontować podjazdów ani pochylni. Takie obostrzenia dotyczą również budynku ratusza i innych obiektów znajdujących się w obszarze zabudowy centrum miasta, które stanowi strefę ochrony konserwatorskiej. Budynek przy ul. Żeromskiego posiada tylko takie udogodnienie jakie zaakceptował konserwator.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2248:  Imię/NICK: Wert

14.02.2018  

Witam. Panie Burmistrzu czy jest możliwość instalacji czujników jakości powietrza
w Świebodzicach aby można było sprawdzać jakim powietrzem oddychamy konkretnego dnia. Pozdrawiam.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Pani/ Szanowny Panie,

oferowane na rynku komercyjnym czujniki tzw. niskokosztowe do pomiarów zanieczyszczeń powietrza, a w szczególności do pomiarów stężeń pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 w powietrzu, nie są urządzeniami pracującymi zgodnie z metodyką referencyjną. W przypadku braku wykazanej równoważności metod stosowanych w tego typu czujnikach do metodyki referencyjnej nie mogą być one traktowane jako źródło wiarygodnych danych, a na ich podstawie nie można określać czy nastąpiło przekroczenie norm jakości powietrza (poziomów dopuszczalnych, docelowych, informowania czy alarmowych) i dokonywać oceny jakości powietrza.

Ponadto błędna interpretacja wyników pomiarów chwilowych (kilkuminutowych, 1-godzinnych), wykonywanych przez różnego rodzaju czujniki oraz odnoszenie ich do normy 24-godzinowej lub rocznej prowadzi do mylnych wniosków na temat bieżącej jakości powietrza. Należy mieć na uwadze, że pomiary realizowane za pomocą czujników pracujących niezgodnie z metodami referencyjnymi mogą być obarczone bardzo dużym błędem, a w skrajnych przypadkach mogą być one całkowicie nieprawdziwe.

Ocenę jakości powietrza dla Dolnego Śląska można sprawdzać na stronie internetowej pod adresem https://powietrze.uni.wroc.pl/.  

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2247:  Imię/NICK: MonikaK

14.02.2018  

Dzień dobry czy program antysmogowy będzie również dofinansowywał nowo
wybudowane domy jednorodzinne z podłączeniem gazowym ?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Moniko zgodnie z uchwałą nr XLI/297/2018 Rady Miejskiej w Świebodzicach
z dnia 31 stycznia 2018 r. dofinansowanie nie obejmuje instalacji systemu ogrzewania w nowo wybudowanych domach jednorodzinnych lub nowo powstałych lokalach mieszkalnych. Z treścią uchwały można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2246:  Imię/NICK: SYLWIA

13.02.2018  

Witam Panie Burmistrzu Świebodzice są wspaniałym miastem ale teraz jedną z jego wielkich bolączek jest brak miejsca w żłobkach mamy 2 miejskie i kilka prywatnych to wciąż za mało. Młode mamy chcą wrócić do pracy żeby nie być na garnuszku Państwa ale niestety nie opłaca się bo pensja idzie na zapłatę niani więc lepiej siedzieć w domu tylko czy o to chodziło w
500+?Pozdrawiam.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowana Pani Sylwio,

zdaję sobie sprawę z faktu, że istniejąca w mieście liczba miejsc w żłobkach jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb mieszkańców. Od 2015 r. miasto uruchomiło dodatkowo 23 miejsca w żłobkach samorządowych oraz 35 w żłobkach i klubach niepublicznych, jednak zwiększenie liczby miejsc w żłobkach nie zaspokoiło potrzeb w tym zakresie. Przyczyn rosnącego zapotrzebowania na miejsca w żłobkach można upatrywać nie tylko w rosnącej liczbie urodzeń, ale i w powrotach rodziców do pracy zawodowej. Gmina rozważa możliwość utworzenia dalszych miejsc w żłobkach, jednak wymaga to czasu i znacznych nakładów finansowych dlatego proszę o cierpliwość.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2245:  Imię/NICK: Tomek

13.02.2018  

Panie Burmistrzu czy nie może Pan wpłynąć na pracowników OPS aby nie wjeżdżali w zakaz ruchu na remontowanym Placu Dworcowym? Czy ten zakaz obowiązuje tylko pasażerów?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Tomaszu,

pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej otrzymali zgodę wykonawcy robót na wjazd na ten teren.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2244:  Imię/NICK: Agnieszka

13.02.2018  

Panie Burmistrzu czemu MOPS nie jest na ul. Piłsudzkiego jak od poniedziałku do niedzieli jest czynna jadłodajnia? Na stację jest bardzo daleko i cięzko tam dotrzeć. Nie można przenieść jadodajni, a MOPS zostawić gdzie był?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Agnieszko,

Ośrodek Pomocy Społecznej został przeniesiony z uwagi na stan techniczny budynku, który zagrażał bezpieczeństwu klientów i pracowników.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2243:  Imię/NICK: Andrzej

09.02.2018  

Witam czy wiadomo kiedy będzie ogłoszony przetarg na kolejny autobus? I czy byłaby możliwość żeby została utworzona jakaś linia autobusowa (autobusem miejskim) która by łączyła Świebodzice z Wałbrzychem? Wiele mieszkańców jeździ do Wałbrzycha do pracy, szkoły, więc myślę że takie
połączenie by miało duże zainteresowanie. I ta linia nie musi być tylko obsługiwana przez ZGK Świebodzice tylko jeszcze może się dołączyć ŚKA Wałbrzych żeby częstotliwość  kursów była większa. Pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Andrzeju,

w odpowiedzi na Pana pytanie informuję, że postępowanie o udzielenie zamówienia na zakup nowego, ekologicznego autobusu w ramach zadania "Wdrażanie strategii niskoemisyjnej w Gminie Świebodzice - zakup ekologicznego autobusu" jest w trakcie przygotowania dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia postępowania przetargowego. Gmina Świebodzice przewiduje ogłosić postępowanie przetargowe w ciągu najbliższych dwóch miesięcy./luty lub początek marca.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2242:  Imię/NICK: Karolina

05.02.2018  

witam panie Burmistrzu mam pytanie gdzie mozna udac sie z wnioskiem o zmiane pieca na ogrzewanie centralne gazowe , dodam ze po polozeniu rur z woda  cala lazienka jest w plesni , od ponad pol roku dziecko moje zaczelo chorowac na zapalenie oskrzeli oraz ma ich skurcze co wywoluje wlasnie ta plesn na scianach po zrobieniu badan okazalo sie ze wlasnie ona wywoluje alergiczne skurcze oskrzeli
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Karolino,

Informuję, że w przypadku chęci dokonania ulepszeń w mieszkaniu komunalnym w pierwszej kolejności należy udać się do zarządcy budynku tj. Miejskiego Zarządu Nieruchomości w Świebodzicach w celu ustalenia czy istnieją techniczne możliwości zmiany ogrzewania z piecowego na gazowe. Następnie należy zgłosić się do Wydziału Gospodarki Mieszkaniowej przy ul. Żeromskiego 27, pokój numer 16. Tam zostaną udzielone szczegółowe informacje dotyczące procedury postępowania w przedstawionym wyżej przypadku.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2241:  Imię/NICK: RODZIC

01.02.2018  

Panie Burmistrzu mam pytanie odnośnie rozkładu jazdy naszych miejskich autobusów...po raz kolejny zastały naniesione zmiany  w rozkładzie jazdy ale czy na leosze?Jest grupa dzieci w tym również moje dziecko która jezdzi rano do Szkoły podstawowej nr 4 z przystanku na ulicy
Piłsudzkiego i ten własnie kurs jest troche za póżno zorganizowany bo dzieci sa w szkole praktycznie równo z dzwonkiem ale często jest tak że troche się spóżniaja.Czy ma pan wpływ na to zeby zorganizować ten kurs troche wczesniej?Bardzo prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszej
prośby.Dziękuje
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowni Rodzice,

taka próba została podjęta przez ZGK Świebodzice sp. z o.o., niestety jak się okazało dzieci
w dzielnicy Ciernie musiały dłużej czekać przed szkołą. W porozumieniu z panią dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 kurs wrócił do poprzedniej wersji. Wiem, że problem nie został rozwiązany i dlatego tak bardzo jest potrzebny dodatkowy autobus dzięki któremu uda się rozwiązać wiele podobnych problemów i oczekiwań mieszkańców.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2240:  Imię/NICK: Mieszkaniec

01.02.2018  

Witam czy na Wałbrzyską strefę ekonomiczną jeżdzą rano jakieś autobusy oraz potem  ze strefy do Świebodzic, jeżeli tak to jakie i o której godzinie. Z góry dziękuję za odpowiedź
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

Gmina nie wydawała zgody na korzystanie z przystanków komunikacyjnych w Świebodzicach dla linii, których trasa przebiega przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną w Wałbrzychu.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2239:  Imię/NICK: Marcin

29.01.2018  

Chciałbym zapytać z czego wynikają stosowane w Świebodzicach stawki za wodę i ścieki, jako że są znacząco wyższe od pozostałych miast w Polsce. Przykład na podstawie stawek brutto: Świebodzice: woda - 5,47 zł, ścieki 8,66 zł
Warszawa: woda - 4,54, ścieki 6,93 zł
Wrocław: woda - 4,88, ścieki 5,95 zł
Świdnica: woda - 3,68 zł, ścieki 5,09 zł
Strzegom: woda - 3,73 zł, ścieki 6,06 zł.
Jak widać nawet Warszawa, która jest najdroższym miastem w Polsce jest tańsza od Świebodzic o prawie 20%. Co możemy zrobić, aby obniżyć stawki zwłaszcza, że w świebodzicach nie można liczyć na zarobki porównywalne do Wrocławia czy Warszawy.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Marcinie,

Ceny wody i ścieków wynikają z uzasadnionych kosztów a nie zasobności portfeli odbiorców. Szczegółowo określone są one we wniosku taryfowym. Do wglądu w Urzędzie Miejskim lub Wodociągach. Jednocześnie informuję, że demagogią jest twierdzenie jakoby ceny w Świebodzicach były znacząco wyższe od pozostałych miast w Polsce. Owszem, są wyższe od wielu miast, w tym tych, które Pan wymienił, ale też są znacząco niższe od wielu innych np. Wałbrzych,
Bogatynia, Tarnowskie Góry, Będzin, Mysłowice, Rybnik, Czechowice-Dziedzice, Zabrze, Żory, Nowy Sącz, Dąbrowa Górnicza itd. Z naszych obserwacji wynika, że są zbliżone do cen średnich 4,14 i 8,42. Widać z tego, że położenie i charakter gminy ma dla tych cen zasadnicze znaczenie, gdyż są to gminy średnie, gminy miejskie, podgórskie i położone w bezpośrednim sąsiedztwie terenów kopalnianych, oraz nie posiadające na swoim terenie ujęć wody, tak jak i nasza Gmina. Zaś co do Warszawy, to Pańskie rozumowanie nie jest poprawne. Mieszkańcy zarabiają tam więcej, jest ich więcej i zużywają też więcej wody i dotyczy to też innych instytucji - tym samym cena jednostkowa wody i ścieków jest niższa. To podobna zasada jak w handlu hurtowym. Proszę zwrócić uwagę na pozytywne strony - gdy wodę do Świebodzic dostarczały wodociągi Wałbrzyskie, a później świdnickie, to przeważnie była średnio przez 2 godziny na dobę. Od kiedy robimy to sami, przerwy w dostawach są rzadkością. Bez porównania lepsze są też cechy jakościowe naszej wody, takie jak smak, zapach, barwa oraz mętność szczególnie w stosunku do Warszawy i Wrocławia.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2238:  Imię/NICK: Tomek

23.01.2018  

Szanowny Panie Burmistrzu jesli wspólnota mieszkaniowa nie ma wykupionego podwórka a podwórko jest zaniedbanie i odgrodziwszy sobie kawałek terenu siatką 1m wysoką żeby psy się tam nie załatwiały czy poniosę jakieś konsekwencje. Zaznacze że sąsiadom to nie przeszkadza .bo chociaż jest zadbane
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Tomaszu,

w tej sytuacji najlepiej byłoby, gdyby cała Wspólnota Mieszkaniowa Waszego budynku wykupiła od Gminy to podwórko. Ceny są bardzo przystępne i wynoszą 5% wartości gruntu oszacowanego przez rzeczoznawcę majątkowego. Do czasu wykupu podwórka przez wszystkich właścicieli lokali Waszego budynku (taki jest warunek sprzedaży podwórek) proponowałbym, aby załatwił Pan sprawę wydzierżawienia interesującego Pana gruntu i jego ogrodzenie z Miejskim Zarządem Nieruchomości przy ul. Świdnickiej 7 w Świebodzicach.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2237:  Imię/NICK: Mieszkanka Cierni

23.01.2018  

Witam Panie Burmistrzu, W związku z tym, że mam problem aby dotrzeć do swojego domu po każdym większym deszczu, ponieważ droga jest w takim stanie, że tworzy się ogromna kałuża, której nie sposób obejść z żadnej strony (z jednej strony ruiny Pałacu a z drugiej ogrodzenie). Jest to droga w Cierniach, idąca w stronę Wodociągów (przy ruinach Pałacu). Nie mogę znaleźć zarządcy tej drogi, ponieważ na planie miasta droga ta jest co prawda zaznaczona ale nie posiada żadnej nazwy. Proszę o pomoc w tej sprawie. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani,

przedmiotowa droga jest w zarządzie Gminy Świebodzice, a o jej prawidłowy stan techniczny dba ZGK Świebodzice Sp. z o.o., z siedzibą przy ul. Strzegomskiej 30. Ponadto informuję, że przekazałem Pani interwencję do ZGK Świebodzice Sp. z o.o. celem zbadania i rozwiązania opisanego problemu.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2236:  Imię/NICK: Sebastian

23.01.2018  

witam ,czy mozna zajac sie rowniez ta czescia spolecznosci którzy czekaja na mieszkania socjalne i skrocic ich czas oczekiwania kazdy ma prawo szczesliwie zyc i miec dach nad glowa
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Sebastianie,
informuję, że pomimo zrozumienia trudnej sytuacji mieszkaniowej osób znajdujących się na liście przydziału lokali socjalnych, realizacja wniosku może nastąpić z chwilą zwolnienia odpowiedniego metrażowo lokalu, w ramach ruchu ludności.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2235:  Imię/NICK: FreeCrew

23.01.2018  

Witam, Czy majac 22 lata, jest szansa na otrzymanie jakiegos mieszkania od miasta?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

Przy tak skąpych informacjach na temat Pana warunków mieszkaniowych i materialnych nie można udzielić jednoznacznej i wiążącej odpowiedzi. Proszę zgłosić się do Wydziału Gospodarki Mieszkaniowej Urzędu Miejskiego przy ul. Żeromskiego 28, pok. 16 i złożyć, na pobranym tam druku, wniosek o mieszkanie. Na podstawie zawartych w nim danych, po zasięgnięciu opinii Komisji Mieszkaniowej i w oparciu o obowiązujące w tej materii przepisy zostanie Panu udzielona odpowiedź, czy kwalifikuje się Pan do otrzymania mieszkania z mieszkaniowego zasobu Gminy, czy też nie.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2234:  Imię/NICK: Pan PAN

19.01.2018  

Panie burmistrzu kiedy zostanie otwarty basen na osiedlu piastowskim,bo basen zamknięty jest od sierpnia...
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

informuję, że zgodnie z zawartą umową odbiór prac remontowych nastąpił w dniu 22 grudnia 2017 r. W trakcie odbioru stwierdzono znaczną ilość usterek, na usunięcie których wyznaczono Wykonawcy czas do 12 stycznia 2018 r. Aktualnie trwają prace rozruchowe i przygotowawcze części instalacyjnej. Jeśli wszystkie próby dadzą wynik pozytywny otwarcie obiektu będzie możliwe ok. 27 stycznia 2018 r., jeśli jednak wyniki prób będą negatywne data otwarcia może się nieco przesunąć.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2233:  Imię/NICK: Monika

19.01.2018  

Witam, czy miasto ma jakies zamiary w celu uporzadkowania rozkopanej ulicy kolejowe? 3 miesiące nie dzieje sie NIC. Panuje nieporzadek, jest pełno śmieci, porozwalana kostka brukowa, ile mozna chodzić po błocie pomiedzy wystajcaymi rurami z chodnika.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Moniko,

W odpowiedzi na to oraz wiele poprzednich zapytań internetowych dotyczących prac przy ul. Kolejowej informuję, że budowa ścieżek rowerowych i chodników odbywa się w ramach zadania "Wdrażanie strategii niskoemisyjnych w Gminie Świebodzice - Przebudowa i remont dróg w celu wydzielenia ścieżek rowerowych w obrębie ulicy Piasta, Mieszka I, Kolejowej, Zwycięstwa, Stawowej, Świdnickiej, Park Miejski na terenie Gminy Świebodzice". Termin wykonania tego zadania to 30 sierpnia 2018 r. W związku z problemami Wykonawcy robót na innych budowach, zmuszony był on do czasowego przerwania robót na ul. Kolejowej. Pomimo nacisków o jak najszybsze wznowienie prac Wykonawca "powrócił" na ul. Kolejową dopiero w drugiej dekadzie stycznia. Aktualnie prace trwają i będą kontynuowane w miarę sprzyjających warunków atmosferycznych. Za utrudnienia przepraszam. Mam nadzieję, że efekt uzyskany po zakończeniu prac zrekompensuje wszelkie niedogodności powstałe w trakcie ich trwania.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2232:  Imię/NICK: Dagmara

19.01.2018  

Panie burmistrzu ! Idea Jadłodzielni w różnych miastach prężnie się rozwija, w związku z tym czy nie można by zrobić czegoś takiego w Świebodzicach? Wystarczy lodówka w jadłodajni miejskiej, która na pewno szybko się zapełni. Warto o tym pomyśleć, szczególnie,że w mieście nie brakuje osób starszych i samotnych, oraz tych którym ekologiczne i prospołeczne idee nie są obce. Ilość wyrzucanego jedzenia jest ogromna, warto dzielić się tym co nam zostało.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Dagmaro,

Pomysł, który Pani przedstawiła jest bardzo ciekawy i na pewno zostanie rozważony po uruchomieniu nowej jadłodajni miejskiej na Osiedlu Sudeckim.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2231:  Imię/NICK: Marek

15.01.2018  

Witam panie Burmistrzu.

Ponawiam swoje pytanie, ponieważ nie doczekałem się odpowiedzi zadając je poprzednio. Czy miasto ma jakiś plan, mający na celu poprawę funkcjonowania skrzyżowania ulic Jeleniogórskiej z Łączną i Ofiar Oświęcimskich? W godzinach szczytu tworzą się na nim gigantyczne korki, a jego pokonanie graniczy z cudem i zabiera mnóstwo czasu.
Pozdrawiam
Marek

  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Marku,

z uwagi na to, że miejsce o którym Pan pisze pozostaje w gestii zarządcy drogi wojewódzkiej, wielokrotnie występowałem do zarządcy w tej sprawie. Dotychczas moje propozycje nie doczekały się realizacji. Nie mniej
nadal sukcesywnie ponawiam pisma w tej sprawie.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2230:  Imię/NICK: Natalia

15.01.2018  

Witam Panie Burmistrzu.
Mam pytanie dotyczące Jarmarku Bożonarodzeniowego. Czy nie uważa Pan, że wystarczyłoby , gdyby Jarmark trwał tylko przez trzy dni, tak od piątku do niedzieli? Wszystkie występy,które są przez cały tydzień , można zorganizować w tym czasie.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Natalio,

Sugestia Pani zostanie przeanalizowana, jednocześnie informuję, że prace nad tegorocznym Jarmarkiem Bożonarodzeniowym już trwają, dążymy do tego, aby uatrakcyjnić program imprezy, chcielibyśmy żeby stał się produktem dynamicznie rozwijającym i rozpoznawalnym w regionie.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2229:  Imię/NICK: Patrycja

15.01.2018  

Panie Burmistrzu, kiedy ogłoszenie wyników budżetu partycypacyjnego?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Patrycjo,

Ogłoszenie wyników budżetu partycypacyjnego zostanie przedstawione w dniu 19 stycznia.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2228:  Imię/NICK: EWA

29.12.2017  

Witam Pana Burmistrza mam pytanie czy w naszym miescie jest dofinansowanie do załozenia gazowego ogrzewania jezeli tak gdzie mozna zgłaszac sie pozdrawiam mieszkanka Swiebodzic
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Ewo,

informuję, że odpowiedź na pytanie została udzielona pod nr 2222.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2227:  Imię/NICK: John

29.12.2017  

Panie Burmistrza chciałbym zadać kilka pytań odnośnie kryteriów przyznawania mieszkań komunalnych na terenie gminy Świebodzice. Zamieszkuje w sąsiadującej gminie lecz pracuje w świebodzicach. Mieszkam z rodzicami i rodzeństwem w mieszkaniu o małym metrażu, nie wystarczającym na tyle osób. W mojej gminie od dłuższego czasu nie ma wolnych mieszkań, wraz z narzeczoną w najbliższym czasie spodziewamy się dwójki dzieci, nadmienie iż narzeczona również mieszka z rodzicami w podeszłym wieku w świebodzicach, przy czym metraż mieszkania również jest zbyt mały (jeden pokój)co do liczby osób (licząc już nasze dzieci), w związku z tym chcielibyśmy starać się o mieszkanie z urzędu w gminie Świebodzice nadmienie również że w najbliższym czasie zamierzamy się pobrać. Chciałbym wiedzieć jakie trzeba spełnić wymogi by złożyć wniosek o mieszkanie komunalne, wszczegolnosci kryterium dochodowe, specjalne warunki tzn trudne warunki które mogą przyczynić się do szybszego pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Czy możemy ubiegać się o mieszkanie na etapie ciąży oraz jaki jest czas oczekiwania na mieszkanie komunalne biorąc pod ! uwagę powyższe informacje o naszej sytuacji życiowej
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

W związku z tym, że o uzyskaniu prawa do przydziału lokalu z mieszkaniowego zasobu Gminy decyduje kilka kryteriów określonych m.in. przez Uchwałę Nr VI/73/03 Rady Miejskiej w Świebodzicach z dnia 23 stycznia 2003r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy (z późn. zmianami), a Pana pytanie nie zawiera pełnej informacji, która pozwoliłaby na udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na ten temat, zapraszam do Wydziału Gospodarki Mieszkaniowej Urzędu Miejskiego w Świebodzicach, przy ul. Żeromskiego 27, pok. 16, w godz. 7.30 - 15.30 (oprócz piątków). Przedstawi Pan tam dane dotyczące warunków mieszkaniowych i materialnych Pana przyszłej rodziny, a pracownicy udzielą Panu wyczerpujących odpowiedzi na powyższe pytania. Tam też będzie Pan mógł złożyć stosowny wniosek o przydział lokalu z zasobu mieszkaniowego Gminy.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2226:  Imię/NICK: Samotna Matka

29.12.2017  

Panie Burmistrzu, dlaczego znów przed świętami OPS zawiódł swych podopiecznych, świadczenia 500 + nie otrzymali świadczeniobiorcy na 21 grudnia. Dzwoniąc dziś rano do OPS, przemiła Pani w słuchawce powiedziała cyt.,,jak nie wczoraj to dziś na pewno będą, przecież to tylko jeden dzień różnicy....".Panie Burmistrzu, ten jeden dzień dla kogoś może znaczyć bardzo wiele, i według mnie w OPS powinni pracować bardziej empatyczni ludzie, szczególnie w ten świąteczny czas. Proszę o interwencje.Zdrowych i Pogodnych Świąt
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani,

Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzicach informuje, że środki na wypłatę świadczenia wychowawczego 500+ zostały przekazane świadczeniobiorcom w dniu 21 grudnia 2017 r., tak jak wynika z decyzji przyznającej świadczenia. Potwierdzeniem przekazanych środków jest wyciąg bankowy numer 1221 z dnia 21 grudnia 2017 r. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej dokładają wszelkich starań, aby zaspokoić potrzeby swoich podopiecznych w sposób rzetelny, zgodnie z obowiązującymi w danym zakresie przepisami prawa.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2225:  Imię/NICK: Paweł

29.12.2017  

Nawiązując do pytania dot. komfortu korzystania ze strony "Mieszkańcy pytają? Burmistrz Odpowiada!" chciałem powiedzieć, że samo wprowadzenie daty nie rozwiązuje problemu. Co zmieni data naniesiona tylko na nowe dokumenty? Ponadto powinno być przy archiwalnych latach wprowadzony spis treści. No i bezwzględnie potrzebna jest wyszukiwarka po hasłach, datach, tematach? Czy jest szansa na realizację takich zmian?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Pawle,

po zasięgnięciu informacji u administratora strony internetowej otrzymałem informację, iż rozwiązania zastosowane przy obecnej wersji serwisu www.swiebodzice.pl nie dają możliwości na zainstalowanie wyszukiwarki. Sugerowane przez Pana rozwiązania zostaną uwzględnione w przyszłości, przy ewentualnej przebudowie serwisu.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2224:  Imię/NICK: Gosia1973

15.12.2017  

Witam mam pytanie czy mogę się starać o mieszkanie socjalne z synem od dwóch lat jestem bezdomna nie posiadam meldunku mieszkam u mamy w 1 pokoju z kuchnią bez toalety i łatwo, łazienki są tu ciężkie warunki syn jest już pełnoletni gdzie mogę się zgłosić po pomoc w sprawie mieszkania socjalnego moja sytuacja z przed dwóch lat była taka że miałam mieszkanie lecz z powodów finansowych musiałam sprzedać by spłacić kredyt pod zastaw mieszkania inaczej było by wylicytowane czy jest możliwość o takie staranie się o socjalne i gdzie mogę złożyć taki wniosek
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani,

z uwagi na indywidualny charakter pytań dotyczących kwestii mieszkaniowych nie można udzielić każdemu pytającemu wyczerpującej i satysfakcjonującej odpowiedzi. W związku z tym zapraszam do zgłoszenia się do Wydziału Gospodarki Mieszkaniowej Urzędu Miejskiego przy ul. Żeromskiego 27, pok. 16, gdzie przedstawi Pani dane dotyczące warunków mieszkaniowych i materialnych Pani rodziny, a pracownicy udzielą Pani wyczerpujących odpowiedzi na powyższe pytania. Po uzyskaniu stosownych informacji będzie Pani mogła ewentualnie złożyć wniosek o przydział lokalu z zasobu mieszkaniowego Gminy.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2223:  Imię/NICK: Ola

15.12.2017  

Dzień dobry, dlaczego nauczyciele od 2014r. nie mają zniżki 33% na przejazdy komunikacja miejską, skoro jest taki zapis w ustawe o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Aleksandro,

Przepisów ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego nie stosuje się do komunikacji miejskiej - art. 1 ust. 2 ustawy. Ustalenie cen za usługi w komunikacji miejskiej odbywa się na podstawie przepisów ustaw o samorządzie gminnym, publicznym transporcie zbiorowym oraz Prawa przewozowego, które określają, że należy to do kompetencji rady gminy. Ceny biletów za usługi przewozowe świadczone środkami transportu zbiorowego organizowanego przez gminę na terenie miasta Świebodzice zostały ustalone Uchwałą nr XVI/108/2016 Rady Miejskiej w Świebodzicach z dnia 19 stycznia 2016 r. Uchwała ta nie przewiduje biletów ulgowych dla nauczycieli korzystających z komunikacji miejskiej w naszym mieście.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2222:  Imię/NICK: mania

15.12.2017  

Zwracam się z pytaniem w związku z artykułem jaki ukazał się w gazecie o dotacjach na wymianę ogrzewania: czy osoby które zainwestowały w ogrzewanie gazowe w 2017 roku będą mogły się też starać o dofinansowanie w 2018 roku? I ewentualnie gdzie można w tej sprawie się udać?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani,

projekt uchwały dotyczącej dofinansowania zadań inwestycyjnych związanych z ograniczeniem niskiej emisji na terenie Gminy Świebodzice został wysłany do organów opiniujących. O trybie postępowania w sprawie udzielania dotacji oraz możliwości złożenia wniosku będziemy informować mieszkańców poprzez stronę internetową www.swiebodzice.pl  oraz Gazetę Świebodzicką po podjęciu uchwały.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2221:  Imię/NICK: Chrobra

13.12.2017  

Witam
Dlaczego jest TAK MAŁO miejsc do parkowania przy obecym remońcie na ul.K.Elżbiety??? Prosze odpowiedzieć, ponieważ tam mieszkamy i istotne są DLA NAS miejsca parkingowe!!!!
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani/Szanowny Panie,

W odpowiedzi na pytanie informuję, że rozbudowa z przebudową pasa drogowego ul. Królowej Elżbiety ma na celu poprawę bezpieczeństwa ciągu komunikacyjnego oraz ruchu pieszych. W tym celu został zaprojektowany chodnik obustronny o szerokości 2 metrów oraz droga o szerokości 6,6 m. Przy powstawaniu nowej inwestycji mieszkaniowej do obowiązków inwestora przedsięwzięcia, developera, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, należy zapewnienie odpowiedniej ilości miejsc parkingowych przypadających na ilość oddawanych do użytku mieszkań.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2220:  Imię/NICK: Mirosław

13.12.2017  

Moje pytanie dot. komfortu korzystania ze "Mieszkańcy pytają? Burmistrz Odpowiada!" Czy mogłaby gmina zainwestować w modernizację strony "Mieszkańcy pytają" Burmistrz Odpowiada", bo w tej chwili jest archaiczna. Ewentualnie proszę zlecic administratorom strony, żeby ją unowocześnili poprzez dodanie wyszukiwarki, jak również żeby każdy post był
ostemplowany datą, bo strasznie ciężko się przegląda te pytania. Stąd właśnie jest problem, że często te same pytania pojawiają się wielokrotnie, bo skąd zadający pytanie ma wiedzieć, że już takie było. Gdy próbuję wrócić do jakiegoś tematu muszę przeglądać po kolei wszystkie co jest zadaniem karkołomnym, podobny jest z problem gdy Pan odsyała do jakiejś wiadomości i trzeba ją odnaleźć.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Mirosławie,

po skonsultowaniu Pana propozycji z administratorem strony internetowej www.swiebodzice.pl, w rubryce "Mieszkańcy pytają, Burmistrz odpowiada" wprowadzona zostanie data publikacji przy każdym pytaniu, tak by przeglądanie treści miało chronologiczny ciąg, a odszukiwanie odpowiedzi było łatwiejsze niż do tej pory.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2219:  Imię/NICK: janusz

Panie Burmistrzu jarmark Bożonarodzeniowy rozpoczyna się 9.12. dlaczego więc część rynku już od tygodnia wcześniej jest wyłączona z ruchu.Czy 6 bud , które na tym jarmarku staną wymaga ,aż takiego nakładu pracy ? Czy zwyczajnie nie radzicie sobie logistycznie ? W centrum zawsze jest
problem z parkowaniem , a przez ten jarmark to już całkiem nie ma gdzie zaparkować.Czy nie uważa pan ,że te budki powinny być rozstawiane bliżej 9.12 a nie tydzień wcześniej ?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Januszu,

zapewniam, że osoby odpowiedzialne za przygotowanie jarmarku radzą sobie doskonale, dzięki czemu szykuje się nam w mieście kolejna klimatyczna impreza, do odwiedzenia której zapraszam. A gdy już Pan jarmark odwiedzi, przekona się, że nie stoi tam sześć - jak pan to subtelnie nazwał "bud", a dwanaście estetycznych domków. Pragnę także zaznaczyć, że złożenie jednego domku to nie całość prac przy zapewnieniu jego funkcjonalności podczas wydarzenia. Trzeba jezcze doprowadzić zasilanie, zamontować oświetlenie, powiesić dekoracje, tak, by uczestnicy jarmarku mogli bezpiecznie i komfortowo poruszać się pomiędzy zabudową. Gwarantuję więc, że tygodniowe wyprzedzenie jest jak najbardziej uzasadnione.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2218:  Imię/NICK: Michał

Czy będą świąteczne przewieszki nad ulicami Żeromskiego, Kopernika, Prusa i Sienkiewicza, czy zrezygnowano z tego pomysłu?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Michale,

przewieszki pojawią się tak, jak zaplanowano. Montowane będą przed Świętami Bożego Narodzenia, obecnie są w fazie produkcji.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2217:  Imię/NICK: Mieszkaniec

Witam, Mieszkam na osiedlu Piastowskim na ulicy Królowej Elżbiety przy której obecnie wykonywany jest remont drogi. Już na tym etapie widać że wcale lepiej nie będzie. Przy planowaniu przebudów i remontów liczą się dwie rzeczy bezpieczeństwo i funkcjonalność. Niestety funkcjonalność będzie dużo gorsza niż była, ponieważ zmniejszy się ilość miejsc parkingowych.
Największa bolączką mieszkańców osiedla są miejsca parkingowe, których jest porostu za mało. Istniejące "miejsca Parkingowe" naprzeciwko placu zabaw przedszkola zostały okrojone . Nie wspominając o braku możliwości dojazdu już istniejących miejsc wybudowanych przez developera naprzeciwko bloku Chrobrego 5a - 5e. To że ktoś miał kiepską wizję planowania, to jest jedna sprawa druga to ktoś to zatwierdził. Także już mogę śmiało stwierdzić że wydane pieniądze na przebudowę poszły na marne, ponieważ miało być lepiej a nie będzie. Nie wiem czy istnieje jeszcze możliwość zmiany projektu i wykonania przebudowy tak aby było więcej miejsc parkingowych, ale apeluję do Pana aby Pan zajął się tą sprawą. Myślę że większość mieszkańców ma podobne zdanie i zaapeluj do Pana w tym temacie.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

informuję, że dokumentacja projektowa przebudowy z rozbudową ul. Królowej Elżbiety została opracowana z uwzględnieniem poprawy bezpieczeństwa dojścia i dojazdu do budynków mieszkalnych usytuowanych w pobliżu, przedszkola, przychodni. Zaprojektowano chodnik obustronny o szerokości 2 m oraz jezdnię o szerokości 6,6 m, uwzględniając przy tym wykonane przez dewelopera zagospodarowanie terenu prywatnego, dla którego uzyskał on pozwolenie na budowę wydane przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy. Brak odpowiedniej ilości miejsc postojowych przypadających na oddane przez dewelopera do użytku mieszkania związany jest z niedostosowaniem się jego do odpowiednich wskaźników w przedmiotowej sprawie. Miejsca postojowe zlokalizowane na terenie prywatnym przy ul. B. Chrobrego 5e zostały wykonane przez dewelopera samowolnie, po opracowaniu dokumentacji projektowej na przebudowę ulicy, a ich zjazd nie został uzgodniony w tut. Urzędzie.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2216:  Imię/NICK: Świebodziczanin

Panie Burmistrzu, Zależy mi na uzyskaniu jasnej i jednoznacznej odpowiedzi w zakresie prawa do palenia na otwartym powietrzu pozostałości z ogrodu czyli trawy, liści, gałęzi i łodyg. Czy jest to zabronione czy dopuszczalne w jakimś określonym ściśle zakresie. Jeżeli jest to zabronione, to chciałbym prosić o przywołanie konkretnych decyzji lub przepisów prawnych.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

Informuję, że odpowiedź została udzielona pod nr 2208.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2215:  Imię/NICK: mieszkaniec

Dlaczego nie są dodawane "nowe " numery gazety świebodzickiej na strony biblioteki?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

informuję, że październikowe wydania Gazety Świebodzickiej są już dostępne, wydania listopadowe będą udostępnione na początku przyszłego tygodnia.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2214:  Imię/NICK: Paweł

Dlaczego radni okradają podatników z pieniędzy. Nie przychodzą na sesje radnych a pobierają za to pieniądze!!!. Czy diety nie słusznie pobrane zostaną zwrócone. Oczekuje odpowiedzi i proszę nie uchylać sie od odpowiedzialnosci w końcu to Pana pracownicy!! 
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Pawle,

na początek jedno ważne wyjaśnienie - Radni nie są pracownikami, a z całą pewnością nie zatrudnia ich Burmistrz. Rada i Burmistrz to dwa organy gminy wybierane przez mieszkańców. Zgodnie z obowiązującym w naszej gminie prawem Radny nieobecny na posiedzeniach zarówno Rady Miejskiej, jak i na Komisjach, nie otrzymuje pełnej diety - stosujemy bowiem potracenia. W przypadku przedłużających się nieobecności stosujemy potrącenie prawie całej diety i radny, który był nieobecny na sesjach i komisjach przez więcej niż 2 kolejne miesiące, otrzymuje jedynie 1 zł diety miesięcznie.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2213:  Imię/NICK: Przemysław

Proszę o weryfikację informacji dotyczącej wygranej dyktanda miejskiego, gdyż Pani rzecznik omyłkowo wpisała, iż w kategorii 13-19 lat wygrała Weronika Kobos - gimnazjum nr 2. Córka moja uczęszcza do liceum ogólnokształcącego w Świebodzicach do klasy drugiej. Szkoda by było
umniejszać zasługi tej szkoły średniej.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Przemysławie,

dziękuję za zwrócenie uwagi na pomyłkę, bazą do stworzenia komunikatu były wyniki przekazane od głównego organizatora, czyli Publicznej Szkoły Podstawowej Integracyjnej w Świebodzicach. Oczywiście, informacja zostanie uzupełniona.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2212:  Imię/NICK: prawo

panie burmistrzu proszę nie wprowadzać w błąd obywateli Świebodzic chodzi o 2 odpowiedzi osób w sprawie rodzonych i wychowawczych świadczeń- nie oczekuje publikacji -chodziło by pan bardziej się zastanowił co pan pisze i sprostował swoje słowa ,oraz pogonił tych z opieki ,przecież każdemu chodzi o dobro dzieci .
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

informuję, że Pana twierdzenia jawią się jako chybione. Wyjaśnić bowiem należy, iż jeśli złożony zostanie kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w okresie od 1 września do 31 września danego roku, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada tego roku. Powyższe wynika wprost z dyspozycji przepisu art. 21 ust. 5 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Wskazana regulacja, stanowiąca lex specialis w stosunku do unormowania zawartego w art. 35 k.p.a. wyłącza zastosowanie w/w przepisu.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2211:  Imię/NICK: Paweł

Chciałem zapytać w temacie dyktanda miejskiego, które "podobno" odbyło się w ubiegłym tygodniu. Od ponad miesiąca czasu śledziłem informacje ws. terminu dyktanda, no i tak się złożyło, że kilka dni temu mój pracodawca wysłał nie na szkolenie, więc przez 3 dni nie pilnowałem terminu. No i okazało się, że to były akurat te dni kiedy, kiedy na stronie www pojawiła się wzmianka na ten temat. Niestety w natłoku innych tematów informacja szybko spadła trochę niżej więc mi uciekła. No i do dyktanda , mimo szerych chęci nie przystąpiłem. A ja byłem ty żywo zainteresowany. Pytam więc Pana Panie Burmistrzu: Skąd zwykły mieszkaniec naszego miasta miał wiedzieć o odbywającym się jeśli ja chcąc do niego przystąpić po prostu go przeoczyłem? 
Nie było żadnej reklamy na mieście, nie było na pasku "Co nas czeka w nadchodzącym czasie". Krotka wzmianka, która momentalnie w ciągu paru chwil spadła dużo niżej w hierarchii ważności. A potem wyraża Pan podobno zdziwienie, że z dorosłych przyszło 10 osób. Niestey, ale takie zainteresowanie. A teraz od środy, tj. 22.11.2017 nie pojawiła się żadna informacja na temat odbytego dyktanda. Czyżby to była impreza dla wybranych, dla znajomych? Sam Pan widzi, że na tle innych wydarzeń w mieście to akurat spadło do jakiś kategorii bez znaczenia dla miasta.
Ważniejsze są sporty walki, targi zwierząt inne tematy. O ty się trąbi długie tygodnie przed terminem, wyświetlają się kolorowe banery, rozplakatowuje miasto. W tym roku się już tego nie naprawi to może w przyszłości proszę zrobić z tego większą imprezę. Odpoeiwdnia wcześniej zrobiona kampania reklamowa na pewno zachęciłaby więcej osób do udziału. I prestiż byłby większy. Pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Pawle,

pierwsza informacja na temat terminu i miejsca, w których organizowane będzie dyktando, pojawiła się 26 października na plakacie zapowiadającym wydarzenia zaplanowane na listopad; równocześnie na profilu miejskim w serwisie Facebook oraz w rubryce "Co nas czeka w nadchodzącym czasie", i w tym miejscu dostępna jest do dziś. Dodatkowo zapowiedź pojawiła się w Gazecie Świebodzickiej, a także, jako komunikaty na stronie miejskiej w dniu 10 i 17 listopada. Dodatkowo informuję, że bezpośrednim organizatorem dyktanda była Publiczna Szkoła Podstawowa Integracyjna w Cierniach i niezwłocznie po dostarczeniu plakatu dedykowanego temu wydarzeniu przez Organizatora, został on opublikowany na portalu www.swiebodzice.pl. Jak więc widać, informacja na temat wydarzenia była ogólnodostępna i nie była to, jak Pan sugeruje, impreza dla znajomych.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2210:  Imię/NICK: Andrzej

Pytanie jest powiązane z pytaniem 2200 Proszę o ustosunkowanie się do uchwały NR XXII/154/2016 Rady Miejskiej w Świebodzicach (ogłoszonej w dzienniku urzędowym województwa dolnośląskiego) w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenie usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. "1. Ustala się, że od właścicieli nieruchomości odbiera się: 1.3)odpady biodegradowalne w okresie od 1 kwietnia do 31 października z częstotliwością minimum ...raz na dwa tygodnie w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej." W uchwale tej nie ma mowy o jakimkolwiek dostarczaniu przez obywatela odpadów a wyraźnie jest zapisane o obowiązku ich odbierania. Pozdrawiam.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Andrzeju,

obecnie oczekujemy na 15 pojemników na BIO odpady oraz specjalny pojazd do ich opróżniania, które zostały już zamówione. W przyszłym roku pojemniki na BIO odpady zostaną rozstawione na terenie miasta jako uzupełnienia "gniazd". Jednocześnie informuję, że pojemniki przeznaczone do gromadzenia BIO odpadów będą sukcesywnie dokupowane.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2209:  Imię/NICK: pikolak

Witam panie Burmistrzu! Proszę o przysłanie ekipy remontowej na ulicę Boczną, celem uzupełnienia ubytków w nawierzchni,pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani, Szanowny Panie,

dziękuję za zwrócenie uwagi, poleciłem ZGK Świebodzice sp. z o.o. uzupełnienie ubytków w nawierzchni drogi.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2208:  Imię/NICK: Łukasz

Panie Burmistrzu. Chciałbym zapytać jakie w naszym mieście obowiązują regulacje prawne dotyczące spalania na posesji prywarnej odpadów organicznych. Ściślej rzecz ujmując chodzi o możliwość spalania na otwartym powietrzu liści, gałęzi, łodyg i trawy z koszenia. Czy jest to
zakazane, a jeśli tak, to prosiłbym o informację o konktetnych przepisach oraz informację jaką alternatywę pozbywania się takich odpadów oferuje nasza gmina.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Łukaszu,

informuję, że z ustawa o odpadach z 14 grudnia 2012 r. (Dz. U z 2016 r. poz. 1987 ze zm.) dopuszcza spalanie pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami przeznaczonymi do tego celu jedynie w przypadku gdy nie są one objęte obowiązkiem selektywnej zbiórki. Na terenie naszej Gminy obowiązek selektywnej zbiórki odpadów obejmuje także odpady zielone, co wyklucza możliwość ich spalania niezależnie od pory roku. Odpady takie jak skoszona trawa, liście i gałęzie należy zagospodarować w przydomowym kompostowniku lub dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zlokalizowanego przy ul. Strzegomskiej 30 w Świebodzicach. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców pierwsze 15 pojemników na BIO odpady zostały już zamówione. Obecnie oczekujemy na pojazd do ich opróżniania. Najpóźniej od wiosny przyszłego roku pojemniki na BIO odpady zostaną rozstawione na terenie miasta.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2207:  Imię/NICK: marenas

Witam, mieszkańcy Królowej Elżbiety- domków w zabudowie szeregowej w Świebodzicach, chcieliby się dowiedzieć co trzeba zrobić i gdzie dokładnie zgłosić wniosek o postawienie znaku drogowego, dotyczącego zakazu zatrzymywania się ( jest to droga prywatna) i jaki byłyby koszt,
żeby go zalegalizować? Między innymi chodzi o to, że postawiony na wprost blok domków wielopoziomowych, od naszej strony ma wejście dla ludzi mieszkających na parterze.Ich miejsca parkingowe znajdują się przed szlabanem, a mimo to wjeżdżają i parkują koło swoich posesji
podkreślam na chodniku dla pieszych i utrudniają wyjazd i wjazd z naszego podjazdu do garażu co jest zabronione według Art. 49 Kodeksu drogowego - Prawo o ruchu drogowym: 2. Zabrania się postoju: 1) w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej; 2) w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu i utrudniają przejazd takim służbą jak :
policja, straż pożarna, pogotowie czy ciężarówce wywożącej śmieci. Policja była wzywana wielokrotnie, lecz bez jakiegokolwiek rezultatu. Policjanci powiedzieli, że jedyne co możemy zrobić w takim przypadku to postawić znak drogowy zakazujący zatrzymywanie się, to wtedy będą mogli karać mandatami lub wzywać lawetę. Proszę o odpowiedź
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

Zarządzanie ruchem oraz oznakowanie drogi wewnętrznej, o której Pan pisze, należy do zarządcy terenu, a jeżeli nie został ustanowiony, do właściciela terenu (art. 8.2 ustawy z dnia 21.03.1985 r. o drogach publicznych, tj. Dz. U. z 2016 poz. 1440 ze zm.). Do zarządcy terenu /właściciela terenu należy zatem ustalenie organizacji ruchu na ulicy - wyposażenie drogi, na własny koszt, w znaki (pionowe i poziome) według zasad prawa o ruchu drogowym (art. 10 ust. 7 ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997, tj. Dz.U. z 2017 poz. 1260 ze zm.)

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2206:  Imię/NICK: Mieszkaniec

Dzień dobry, mieszkam w Świebodzicach przy ul. 11 listopada w jednym z domków. Ostatnio na pojemnikach na śmieci została naklejona informacja o konieczności segregacji odpadów. Jak wyczytałem poniżej w odpowiedzi do pytania nr 2200 ustawa ta obowiązuje od 2013 r. Jednak na całej ulicy nie ma możliwości przeprowadzenia segregacji, ponieważ w okolicy nie ma nigdzie odpowiednich kontenerów. Bardzo możliwe że takich miejsc w Świebodzicach jest więcej. Warto by było zająć się tą sprawą. Wiem że moja wypowiedź nie zawiera pytania, lecz pokazuje program z jakim mierzą się mieszkańcy.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

Przy ul. 11. listopada jest gniazdo do segregacji zlokalizowane przy stacji transformatorowej, drugi komplet pojemników jest na początku ul. 3 maja, a kolejny na Osiedlu Piastowskim, tuż za obwodnicą. Ponadto nie ma problemu, aby dostawić pojemniki do segregacji, proszę wskazać tylko miejsce, tak aby nie przeszkadzało pozostałym sąsiadom. Na terenie Świebodzic jest ponad 180 punktów do segregacji - jest to bardzo wysoki wskaźnik.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2205:  Imię/NICK: mieszkanka

Panie Burmistrzu,
już wielokrotnie zgłaszałam do ZGK sprawę wybitych szyb na przystanku autobusowym na ulicy Świdnickiej - ale tym bliżej Orlenu. Proszę Pana o interwencję bo jest zimno, a jak widać ZGK traktuje sprawę opieszale. 
Pozdrawiam i liczę na pomoc.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani,
z uzyskanych informacji z ZGK Świebodzice Spółka z o.o. wiem, że szyby są zamówione i niebawem zostaną wymienione. Poleciłem również przegląd szyb w pozostałych wiatach przystankowych.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2204:  Imię/NICK: Mama

Kochany panie Burmistrzu chciałam się dowiedziec czy zmiany pani dyrektor Mops ma wpływ na opóźnienia w rozpatrywaniu wniosków o świadczenia rodzine ,które według przepisów art 35 kpa powiny być rozpatrywane w ciagu miesiąca, a osobiście zlozylam na poczatku wrzesnia i do dzis ani piniazkow ani decyzji . Po za mną wiele osób pozostaje bez pieniędzy.W zeszłym roku
składałam wniosek w połowie września i po 3 tygodniach miałam decyzje. Rozumie ze może ze względu na500+ jest więcej pracy ,ale chyba uwzględnić to powina dyrekcja. Chciałam tu dopowiedzieć ze decyzji na 500+ tez nadal niemam chodź pani Rafalska zapewniała ze osoby które zloza wniosek we wrześniu otrzymają swiadczenie z wyrównaniem za październik w listopadzie.
Mam nadzieje , wzmocnienicie kadrę ,która pomoże panu Robertowi z natlokiem prac -ktorym nie sprostał .pozdrawiam oczekująca decyzji Mama
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani,

na podobne pytanie udzielałem już odpowiedzi, jednak powtórzę: przywołany przez Panią art. 35 kodeksu postępowania administracyjnego nie ma zastosowania w tym przypadku, bowiem ustawodawca w ustawie o świadczeniach rodzinnych oraz w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wyraźnie wskazał terminy w jakich organ winien wydać decyzję i wypłacić świadczenie. Z treści Pani wiadomości wynika, że wniosek złożyła Pani w miesiącu wrześniu, zatem ustalenie i wypłata świadczenia wychowawczego nastąpi do dnia 30 listopada, natomiast ustalenie i wypłata zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego nastąpi do dnia 31 grudnia br., w przypadku gdy wnioski złożono poprawnie wraz z kompletem dokumentów.
Podstawa prawna: art. 26 ust. 4 ww. ustawy o świadczeniach rodzinnych, art. 21 ust. 5 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2203:  Imię/NICK: Dominika

Czy dzieciom z ubogich rodzin należą się od miasta paczki na Mikołaja?
Jeśli tak to jak można się o nie postarać?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowana Pani Dominiko,

od wielu lat przygotowywane są przez Urząd Miejski paczki ze słodyczami dla dzieci wywodzących się z rodzin zagrożonych ubóstwem. Dzieci typowane są przez pedagogów szkolnych i z przedszkoli. W związku z powyższym, w zależności w jakim wieku są dzieci, proszę zgłosić się do dyrekcji placówki.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2202:  Imię/NICK: Turysta Marek

Dzień dobry. Panie burmistrzu moje pytanie dotyczy wycinki drzew. Wczoraj spacerując
w okolicy Pełcznicy a dokładnie budynku Bajka zobaczyłem przerażające widowisko. Dwie panie - mniemam że mieszkanki budynku wraz z dziećmi i 2 panów uczestniczyły w wycince świerków - ponad 15 metrowych Świerków. Moje pytanie dotyczy pozwolenia na wycinkę tych drzew bo z tego co wiem to sam budynek jest stary i prawem chroniony ale i drzewa wokół niego chyba również. Teren należy chyba raczej do wspólnoty a nie do Pań które z taką beztroską podchodziły do spadających konarów drzew nie zwracając uwagi na biegające wokół pociechy. Moje pytanie dotyczy dwóch rzeczy i proszę o odpowiedź tutaj ponieważ tylko tak dowiem się jak zakończyła się sprawa: 1. czy wspólnota budynku Bajka uzyskała pozwolenie na wycinkę tak starych drzew i co stało się z pozyskanym drewnem? 2, czy do wycięcia tak wysokich drzew nie jest zobowiązana firma specjalizująca się w tym (chodzi mi o zasady bhp)
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Marku,

informuję, że Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. Moniuszki 3 w Świebodzicach wystąpiła z wnioskiem do Burmistrza Miasta Świebodzice o wyrażenie zgody na wycinkę 6 szt. świerków rosnących przy budynku, ponieważ drzewa te są uschnięte i stwarzają zagrożenie dla zabudowań mieszkalnych. W związku z powyższym została wydana decyzja na wycinkę drzew. Odnośnie drugiego pytania informuję,że w decyzji Burmistrza Miasta nie figuruje zapis o konieczności wycinki drzew przez specjalizującą się w tym zakresie firmę. Drewno pozyskane z wycinki należy do właściciela nieruchomości.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2201:  Imię/NICK: dawid lach

Panie Burmistrzu zwracam się zapytaniem w Świebodzicach można składać wnioski o wymianę pieca węglowego na ekologiczny osoby prywatne na ul GRANICZNEJ czekam na odpowiedz w.w wymienionej sprawie.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Dawidzie,

obecnie trwają prace nad uchwałą dotyczącą dofinansowania zadań inwestycyjnych związanych z
ograniczeniem niskiej emisji na terenie Gminy Świebodzice. O podjętych ustaleniach oraz możliwości złożenia wniosku będziemy informować mieszkańców poprzez stronę internetową www.swiebodzice.pl oraz Gazetę Świebodzicką.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


 
  

 

strona główna  |  do góry  |